Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Poświęcił 5 lat na to, by poznać sekrety milionerów. Oto nawyki, dzięki którym doszli do bogactwa

8
Podziel się:

Przeprowadzenie 225 wywiadów z milionerami do książki "Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals" z 2010 r. zajęło Tomowi Corleyowi dokładnie pięć lat. Udało mu się ustalić, w jaki sposób z pieniędzmi postępują najbogatsi.

Poświęcił 5 lat na to, by poznać sekrety milionerów. Oto nawyki, dzięki którym doszli do bogactwa
Przyjaciele Warren Buffett i Bill Gates. Zdjęcie ilustracyjne (GETTY, Daniel Acker)

"Bogate dzieci. Przewodnik dla mądrych rodziców" oraz "Jak to robią bogaci. 30 bezcennych nawyków" to tytuły dwóch z wielu poradników finansowych Toma Corleya, autora pozycji z dziedziny finansów i rozwoju osobistego. Amerykanin poświęcił lata na to, by poznać sekrety bogaczy. Dziś chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami. W publikacji dla CNBC Make It opisał nawyki zamożnych, które – jak przekonuje – wdrożyć może każdy z nas.

Każdego z 225 milionerów, z którymi przeprowadzał wywiady, Corley przyporządkował do jednej z czterech kategorii:

1. Oszczędzający-inwestorzy

To osoby zamożne, dla których oszczędzanie oraz inwestowanie pieniędzy stało się elementem codziennej rutyny – wyjaśnia Corley. "Bez względu na to, czym te osoby zajmują się na co dzień, nieustannie rozmyślają nad tym, jak w sposób inteligentny powiększyć swój majątek" – czytamy w artykule autora książek.

2. Karierowicze

Milionerzy, którzy zostali przyporządkowani do tej kategorii to – według Corleya – pracownicy dużych firm. "Poświęcają cały swój czas i energię na to, by wspinać się na wyżyny hierarchii danego przedsiębiorstwa. Robią to, aby znaleźć się na intratnym stanowisku kierowniczym" – czytamy.

3. Wirtuozi

Są ekspertami w tym, co robią, a za swoją wiedzę i doświadczenie otrzymują wysokie wynagrodzenie. Wirtuozi są przeważnie znakomicie wykształceni (np. w dziedzinie prawa lub medycyny).

4. Marzyciele

W ten sposób Corley klasyfikuje zarówno początkujących przedsiębiorców, jak i artystów: aktorów, muzyków czy pisarzy. "Marzyciele kochają to, co robią, a ta pasja przekłada się na stan ich kont bankowych" – twierdzi autor.

Na podstawie rozmów z milionerami wyodrębnił ich najczęstsze nawyki. Oto trzy z nich:

Oszczędzanie

Sklasyfikowani przez Corleya w pierwszej grupie oszczędzający-inwestorzy konsekwentnie oszczędzali co najmniej 20 proc. każdej wypłaty.

10 proc. trafiało zazwyczaj na sponsorowane przez pracodawcę konto emerytalne, pozostałe 10 było automatycznie kierowane na osobne konto oszczędnościowe. Raz w miesiącu oszczędzający-inwestorzy przelewali zgromadzone 10 proc. oszczędności na konto inwestycyjne, np. rachunek maklerski – wskazuje Corley.

Inwestycje

Dzięki temu, że osoby z pierwszej grupy konsekwentnie inwestowały swoje oszczędności, z upływem czasu mieli więcej pieniędzy. Pod koniec życia zawodowego majątek oszczędzających-inwestorów wzrósł średnio do 3,3 miliona dolarów – wskazuje w swoim artykule Corley.

Co ciekawe, jak podkreśla Amerykanin, także tzw. marzyciele zrozumieli konieczność posiadania inwestycji. Choć na wczesnych etapach rozwoju zawodowego ich możliwości były, jak to często bywa z uwagi na brak oszczędności, zdecydowanie ograniczone, większy przepływ gotówki sprawił, że również oni zaczęli inwestować.

Skromny tryb życia i polowanie na okazje

Jednym ze wspólnych mianowników oszczędzających-inwestorów, karierowiczów i wirtuozów jest prowadzenie niezwykle gospodarnego trybu życia. Oszczędność to – według Corleya – bycie świadomym konsumentem, skupienie się na jakości produktów oraz kupowanie po okazyjnych cenach.

"Bycie oszczędnym nie uczyni cię oczywiście od razu bogatym. Prowadzenie skromnego trybu życia jest jednym z elementów tej skomplikowanej układanki. Pozwoli ci to jednak zaoszczędzić większą ilość pieniędzy, a im więcej masz oszczędności, tym więcej możesz zainwestować" – przekonuje autor książek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
robolbezrobot...
miesiąc temu
ta na robotnikach
janek
miesiąc temu
Skromny styl życia jak się ma pieniądze...?. Ok - tylko trzeba mieć świadomość że nigdy nie wiadomo kiedy kopnie się w kalendarz I wtedy po co było tak skromnie żyć? Żeby zostawić potomnym na roztrwonienie? Jak to chce ale dla mnie to bez sensu. Trzeba cieszyć się każdym dniem i korzysrać z pieniędzy w miarę możliwości. Przesadne oszczędzanie jest bez sensu.
Bruce Lee
2 miesiące temu
Do piekła swoich pieniędzy nie wezmą, tam ich papierki nie są nic warte. Bóg wszystko widzi, a żyć wieczne nie będą.
Lexi
2 miesiące temu
To jest prawda, ludzie bardzo bogaci wcale nie szastają pieniędzmi bez sensu. Przez rok pracowałam w USA jako służąca u takiej rodziny. Piękna posiadłość Martha's Vineyard , luksusowe samochody, cudowne ubrania. Moi pracodawcy byli dla mnie bardzo dobrzy, traktowali mnie jak córkę, to było niesamowite. Żona szefa lubiła robić zakupy, na które jeździła wypasionym mercedesem i zawsze miała ze sobą kupony z gazet na różne zniżki, ma małe kwoty i z nich korzystała, za każdym razem mnie to szokowało. Równocześnie w ogóle nie przywiązywała wagi do pieniędzy, woziła mnie tym mercedesem po fajki, odwoziła kawał drogi na weekend, kupowała mi drogie prezenty. Jej mąż był tak samo szczodry. Gdyby nie ten luksusowe samochody to wielkich pieniędzy oo nich na codzien widać nie było, skromnie ubrani, uprzejmi, bez jakiś wielkich bajerów .
Zen.
2 miesiące temu
Opłacają skorumpowanych politykierów a potem stają się milionerami nie ze swojej uczciwej pracy z pracy .