Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Czekają nas kolejne podwyżki. Za rok zapłacimy 20 proc. więcej za prąd

397
Podziel się:

Wzrost cen prądu będzie wręcz "skokowy" – oceniają analitycy. Prognoza jest oparta na dzisiejszych cenach kontraktów na dostawy prądu w roku 2022. Na rynku hurtowym energia podrożała z 250 do 350 zł za MWh.

Czekają nas kolejne podwyżki. Za rok zapłacimy 20 proc. więcej za prąd
W 2022 roku ceny prądu pójdą w górę o ok. 20 proc. (Adobe Stock, Markus Bormann)

Od początku roku ceny energii na rynku hurtowym w Polsce wzrosły mniej więcej o 100 złotych za MWh. Mowa o kontraktach na rok 2022 – piszą analitycy Biura Maklerskiego mBanku.

Głównym powodem tej " skokowej" podwyżki jest wzrost cen za emisję CO2. A to oznacza, że po kieszeni dostaną zarówno klienci, jak i koncerny energetyczne i dystrybutorzy – bo dodatkowe pieniądze nie popłyną do ich kieszeni.

Co więcej – część tej podwyżki firmy będą musiały wziąć na siebie. Są i takie koncerny, które wręcz stracą – mowa o PGE, które ma elektrownie na węgiel brunatny.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

Analitycy BM mBanku oceniają, że firmy zajmujące się obrotem energią stracą nawet ok. 1,5 mld zł.

- Zwracamy uwagę, że przy utrzymaniu dzisiejszych poziomów na rynku hurtowym, wzrost rachunku za energię dla gospodarstw domowych może sięgnąć ~20%, przy jednoczesnej podobnej inflacji rachunków za gaz – piszą analitycy.

Z racji zawodu skupiają się bardziej na konsekwencjach podwyżek dla sektora firm, w tym spółek notowanych na giełdzie.

Ich zdaniem wysokie ceny hurtowe wpłyną na podwyżki cen dla firm o 15 – 30 proc. W przypadku gospodarstw domowych będzie to około 19 proc.

- Ta sytuacja rodzi skojarzenie z rokiem 2019, kiedy resort energii zamroził ceny energii, co generowało spore zamieszanie i niepewność na rynku. Trudno ocenić ryzyko powtórzenia tego scenariusza, choć na pewno kwestia cen energii to bardzo wrażliwy politycznie temat, szczególnie w kontekście wyborów parlamentarnych w 2023 roku – zwracają uwagę analitycy BM mBanku.

Inflacja rośnie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), średni poziom cen w Polsce wzrósł o 4,4 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Inflacja okazała się niższa niż w maju, kiedy wyniosła 4,7 proc. w skali roku.

Zdaniem ekonomistów, rosnące ceny ropy naftowej na świecie i żywności - w tym drożejące zboża będą podwyższały poziom inflacji w kolejnych miesiącach. Część ekonomistów ocenia, że na początku 2022 wystąpią również kolejne podwyżki cen regulowanych, w tym energii elektrycznej.

"Inflacja spowolniła w czerwcu z uwagi na mniejszy wzrost cen usług. Spodziewamy się, że wskaźnik pozostanie stabilny w kolejnych miesiącach. Wolniejszy wzrost inflacji bazowej rekompensować będą wyższe ceny żywności i paliwa” - ocenia Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(397)
e-wunio
rok temu
TO CUDO , AKURAT WYMYŚLIŁY ZNUDZONE DOSTATNIM ŻYCIEM , URZĘDASY Z UNII . W TEJ UNII SIEDZĄ SAME DAWNE PRZEKRĘTASY I KOMUCHY . ONI W NAGRODĘ ZOSTALI TAM WYTYPOWANI PRZEZ TZW. SWOICH , ŻEBY CZASEM ICH NIKT NIE RUSZYŁ ZA DAWNE PRZEKRĘTY . ALE --JEŚLI PRĄD MA BYĆ TAK DROGI W POLSCE --TO MOŻE NARESZCIE POJAWI SIĘ ROZPORZĄDZENIE , KTÓRE MÓWI , ŻE ----WSZYSCY MUSZĄ PŁACIĆ ZA PRĄD . TYMCZASEM , PRACOWNICY ELEKTROWNI , ENEI , ENERGI ITD --, EMERYCI , RENCIŚCI ,TYCHŻE ZAKŁADÓW ,--SĄ ZWOLNIENI Z OPŁAT ZA PRĄD . POLACY !!! TOŻ TO POMYSŁ RODEM Z CZYSTEJ KOMUNY . W TAKIM UKŁADZIE MY POLACY ZA NICH PŁACIMY .NALEŻY JAK NAJSZYBCIEJ SKOŃCZYĆ Z TAKIMI PRAKTYKAMI .
Nick
rok temu
Płacimy za emisję CO2. A czemu samoloty i samochody nie obciążą. Bo sami sobie na złość nie zrobią. Eurokołchoz czas opuścić. Banda syjonistów nas ograbia. Oni zawsze znajdą sposób na zrobienie geszeftu.
Leonard Borow...
rok temu
Tak się zwykle kończy ręczne sterowanie gospodarką przez złodziei i i jeden z synonimów tego słowa - komunistów.
ffff
2 lata temu
ja mam do wyrównania 146 zlotych za prad , od stycznie do lipca, za pół roku! oprocz tego za lipiec rachunek 111 zlotych , skad to sie bierze?wychodzi na to, ze zużyłam wiecej pradu o 25 zlotych miesiecznie przez ostatnie pol roku! jakim cudem????
aka
2 lata temu
siedzieć cicho i nie mlaskać mlaskacze, pis jest dany od Boga i wie co robi buhahahaha
...
Następna strona