Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Czekaliście na biometryczne dowody osobiste? To poczekacie dłużej

16
Podziel się:

Na dwa tygodnie przed terminem wdrożenia w Polsce dowodów osobistych z odciskami palców, minister Cieszyński chce pilnej zmiany – odłożenia tego procesu na później. Powodem mają być rzekome problemy z bezpieczeństwem tej usługi.

Czekaliście na biometryczne dowody osobiste? To poczekacie dłużej
Janusz Cieszyński chce pilnego odłożenia terminu wdrożenia dowodów biometrycznych (KPRM, Materiały prasowe, Daniel Gnap, Krystian Maj)

Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, odpowiedzialny m.in. za zakupy respiratorów i maseczek, jest dziś pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa w randze ministra. Właśnie skierował do rządu pilny projekt ustawy o odłożeniu terminu wdrożenia w Polsce dowodów osobistych zawierających dane biometryczne.

Chodzi o odciski palców, jakie mają być w tym dokumencie zakodowane i sposób ich odczytywania przez urządzenia należące do uprawnionych organów. Powodem odłożenia wejścia w życie nowoczesnego rozwiązania jest " potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków palców".

Dowody z odciskami palców (i podpisem właściciela) miały być (zgodnie z unijnym rozporządzeniem datowanym na czerwiec 2019) wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Pilna ustawa postulowana przez Cieszyńskiego zmienia ten termin, ale nie precyzuje nowej daty.

Zobacz także: Podrabiane dowody osobiste. Zrobiliśmy sprawdzian specjaliście

MC informuje, że "w celu prawidłowego wdrożenia zapisów unijnego rozporządzenia niezbędne jest posiadanie i włączenie do infrastruktury programowo-sprzętowej wspomagającej personalizację dowodów osobistych urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni".

Z komunikatu ministerstwa wynika, że dostało od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego "informację wskazującą na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem tych urządzeń".

MC nie informuje, czy urządzeń nie ma, czy ma, ale niewłaściwe. Wychodzi na jedno – wdrożenie biometrycznych dowodów przesuwa się w czasie a nowy termin startu ma być znany w przyszłości.

Kilka dni temu okazało się też, że rząd nie zdążył napisać ustawy dotyczącej wdrożenia w Polsce tzw. dyrektywy plastikowej z wiosny 2019 roku. Chodzi o wycofanie z obrotu plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku (patyczków higienicznych, słomek, sztućców etc.)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
adaM
2 lata temu
Trzeba kupić cały nowy sprzęt od znajomego bacy ????
Ehhhh :/
2 lata temu
Kiedyś odciski zbierano od przestępców i to kalibru cięższego niż osiedlowe chlystki. Teraz będą zbierać od naszych 18letnich córek, synów i starych rodziców... Swoją drogą ciekawe w ilu krajach odciski ludzi z protestów antyrządowych zostanie znalezione przez służby koło rozkładającego się ciała... I nie dajcie sobie wmówić że to bezpieczeństwo - jak idą walki to ekipa jest ugadana więc to nic nie zmieni. Nawet chaty potrafili "ukraść" video mafia notariuszy - notariusz nie odpowiada za to czy dowód jest podrobiony czy nie.
Piter
2 lata temu
Jak by był odcisk rozumu to cały PiS bez dowodu
Miesiowo
2 lata temu
Jak dowód zgubicie, to i zalogują się do telefonu zdalnie. Po co im odciski a no aby odblokować to co macie na odciski, jak się czuje mięso do dojenia, a kogo to obchodzi? Dojeni jestescie i nic z tym nie zrobicie. Nawet protesty mozecie sobie wsadzić, bo nic nie daja
Toto
2 lata temu
Co z dotacją? Oddamy?