Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Czerwone mięso. Rolnicy mają obawy. Polski rząd zapowiada walkę

86
Podziel się:

Rolnicy obawiają się, że Bruksela wyłączy z dalszej promocji czerwone mięso. Resort rolnictwa zapowiada, że będzie zabiegał o dalsze jego wsparcie w polityce promocyjnej Unii Europejskiej.

Czerwone mięso. Rolnicy mają obawy. Polski rząd zapowiada walkę
Czerwone mięso na cenzurowanym w UE? (Flickr, Ted Eytan/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Unia Europejska do 23 czerwca prowadzić sprawdzać będzie skuteczność dotychczasowej polityki promocyjnej Unii Europejskiej. Bruksela zamierza zweryfikować, jaki wkład w promowanie bardziej zrównoważonej produkcji i konsumpcji oraz bardziej zbilansowanej diety ma polityka promocyjna.

To jednak wzbudziło pytania o dalsze wsparcie dla produkcji czerwonego mięsa. Stefan Krajewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, zwrócił się w tej sprawie do resortu rolnictwa z interpelacją.

Zobacz także: Polska musi sprowadzać mięso. "Sytuacja podbramkowa"

"Z informacji, które dotarły do Polski, wynika jednak, że na poważnie jest brana pod uwagę możliwość wyłączenia z dalszej promocji mięsa czerwonego oraz jego przetworów" - zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy poseł Krajewski.

"Pragnę Panu przypomnieć, że Polska znajduje się obecnie na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o produkcję wieprzowiny, oraz jest szóstym producentem wołowiny. Nie dziwi więc fakt, że federacje i związki zrzeszające producentów zareagowały dużym niepokojem na tego rodzaju pomysł" - stwierdził dalej.

Odpowiedź przyszła od Ryszarda Bartosika, sekretarza stanu w MRiRW, który w imieniu resortu zapewnił, że rząd będzie bronił polskie mięso i cały sektor produkcji i przetwórstwa.

"W opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zasadnym jest kontynuowanie unijnej polityki promocyjnej w oparciu o obecne przepisy oraz przy założeniu dostosowywania priorytetów operacyjnych rocznego programu prac do celów wynikających z innych polityk UE" - czytamy w odpowiedzi wiceministra.

"MRiRW nie popiera opcji, która zakłada przegląd warunkowości/kwalifikowalności, która może skutkować całkowitym wykluczeniem ze wsparcia niektórych sektorów, np. mięsa czerwonego - podkreślił Bartosik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Korektor
rok temu
"bronił polskie mięso" - czy pismaki produkujące te teksty znają język polski?
JA_JO
rok temu
Czerwone mięso to wołowina, zatem boczek na fotce, to deser. Zapewne.
Gilgamesh
rok temu
Wchodzą nam do łóżek, na stół, mówią nam co mamy jeść, pić i jak żyć. Pracujemy za miskę ryżu. Pokorne cielęta idące na rzeź...
Rumcajs
rok temu
Z cukrem już walczą, z mięsem zaczną, to do zwalczenia pozostanie im jeszcze masło. Poststalinowcy są jednak całkowicie niereformowalni.
gosc543543543
rok temu
miska ryżu... wegetariańska miska ryżu....
...
Następna strona