Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Czeska kopalnia zabiera wodę polskim miejscowościom. Resort klimatu rozpoczyna analizę

433
Podziel się:

Niemiecka kopalnia Jänschwalde, zarządzana przez czeski koncern, od lat powoduje szkody gminom Gubin i Brody. Jej działalność obniża poziom wód gruntowych, przez co samorządy muszą płacić więcej za uzdatnianie - pisaliśmy w money.pl. Na nasz artykuł zareagował minister klimatu i środowiska. Michał Kurtyka zlecił zweryfikowanie informacji o negatywnym oddziaływaniu kopalni.

Czeska kopalnia zabiera wodę polskim miejscowościom. Resort klimatu rozpoczyna analizę
Kopalnia Jänschwalde powoduje szkody gminom Gubin i Brody. Jest reakcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska (East News, Gawalkiewicz/ZAFF/REPORTER)

- Michał Kurtyka zlecił podległym resortowi instytucjom zweryfikowanie informacji o negatywnym oddziaływaniu kopalni Jänschwalde na przygraniczne polskie gminy - przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.

Czeska kopalnia utrudnia życie Polakom

To reakcja na reportaż Witolda Ziomka, który opublikowaliśmy w piątek w money.pl. Mieszkańcy przygranicznych miejscowości opowiedzieli dziennikarzowi, z czym muszą się zmagać z powodu działalności kopalni.

- Teraz pada, to tak nie czuć - opowiadał pan Czesław, mieszkaniec Późnej. - Ale jak są upały, to czasami idzie wielka chmura pyłu. Nas się czepiają, kary nakładają, a jak czeska kopalnia nas zatruwa, to nikt nie widzi problemu - denerwuje się.

Zobacz także: Spór o Turów. Związkowcy "Solidarności" jadą do Luksemburga. Chcą zawieszenia TSUE

Jänschwalde jest kopalnią odkrywkową. A to oznacza, że jej działalność ma wpływ na równowagę hydrologiczną sąsiadujących terenów. Aby móc wydobywać węgiel tym sposobem, należy wypompować wody podskórne i głębinowe. O problemie zaniku wody opowiedzieli money.pl wójtowie gmin Gubin i Brody.

- Według pomiarów, jakie wykonali nasi lokalni leśnicy, w 2019 roku poziom wód gruntowych spadł w niektórych miejscach o 2,5 metra - mówi w rozmowie z money.pl wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk. - Nie wiemy, czy ten stan się pogłębia, bo nie mamy narzędzi, żeby to zmierzyć. Konieczna byłaby ekspertyza, na którą nas nie stać - tłumaczy.

- Cieki wodne, zbiorniki po prostu zanikły. Tego już tam nie ma. W ubiegłym roku zdarzały się takie sytuacje, że zanikały rzeki, Nysę można było przejść w półbutach, nie mocząc się - mówi wójt gminy Gubin Zbigniew Barski. - Studnie na terenie przygranicznym w ogóle nie nadają się do użytku - dodaje.

Czeska kopalnia w Niemczech

Kopalnia Jänschwalde należy obecnie do koncernu EPH, który kilka lat temu odkupił ją od niemieckiego Vattenfall. Odkrywka zajmuje teren 80 kilometrów kwadratowych. Rocznie wydobywa się z niej 7,4 mln ton węgla.

Węgiel, razem z tym wydobytym w położonej niedaleko odkrywce Cottbus, trafia do elektrowni Jänschwalde, która produkuje rocznie 22 tys. gigawatogodzin energii, zaspokajając przy tym potrzeby ok. 5 mln osób. Jest to trzecia co do wielkości niemiecka elektrownia. Dla porównania polska kopalnia Turów, o którą toczy się obecnie międzynarodowy spór, zajmuje ok. 24 kilometrów kwadratowych.

W 2019 roku wydobycie w kopalni Jänschwalde zawieszono. Stało się tak po protestach niemieckich ekologów, którzy zwrócili uwagę, że działalność kopalni zagraża chronionemu obszarowi Natura 2000. Od 2020 roku kopalnia znów ma zezwolenie na wydobycie. Ostatecznie ma pracować do 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(433)
Polak
3 lata temu
Czas ich zgłosić do TSUE niech zamykają ten przybytek. Jeszcze do tego zgłosić w TSUE aby Czesi oddali nam ziemię którą okupują od wielu lat jest jej przeszło 300 hektarów, czas się o nią upomnieć.
1234
3 lata temu
Tylko co polska zrobi jak czesi zamkna raz juz zamkneli turuw tez zamkniemy ludzie myslcie troche
olo
3 lata temu
zamknąc tą kopalnie natychmiast ,rujnuje nasze wody gruntowe
Polka
3 lata temu
Natychmiast pozew do TSUE. Przekonamy się czy wyrok będzie taki sam, jak dla kopani w Polsce.
Głos
3 lata temu
Jechać z nimi !
...
Następna strona