Kopalnia – Wszystkie wiadomości
JSW / Czarna seria w kopalniach JSW. Spółka liczy straty. "O 400 tys. ton węgla mniej"
Wypadki w kopalniach Pniówek i Zofiówka wpłyną na zmniejszenie produkcji węgla o około 400 tys. ton do końca tego roku – szacuje Jastrzębska Spółka Węglowa. 20 kwietnia w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do wybuchów metanu. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 9 osób. 7 osób dotąd nie odnaleziono. Trzy dni później doszło do kolejnej katastrofy w innej kopalni JSW – pobliskiej Zofiówce. Zginęło 10 pracowników
PGE / PGE zafundowało inwestorom giełdowy rollercoaster. Co się dzieje z energetycznym gigantem?
Akcje największej spółki energetycznej od początku miesiąca to rosną o kilka procent, to znów spadają. Drobni inwestorzy i analitycy giełdowi spekulują, na co tak naprawdę pójdą pieniądze z zapowiadanej emisji akcji, która ma przynieść spółce 3,2 mld zł. Do tego dochodzi skomplikowana sprawa kar za elektrownię Turów.
TURÓW / Spór o Turów formalnie zakończony. TSUE wykreślił sprawę z rejestru
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował we wtorek wieczorem, że sprawa dotycząca kopalni Turów została wykreślona z rejestru. To oznacza jej formalne zakończenie, ale Polska wciąż ma do uiszczenia naliczane od 2021 r. kary. Polski rząd podtrzymuje, że chce walczyć o ich anulowanie.
KARY / Jest porozumienie z Czechami, ale licznik kar cały czas bije. Tak Unia może nam odebrać pieniądze
Mimo porozumienia w sprawie Turowa Komisja Europejska wciąż nalicza Polsce kary za niewstrzymanie wydobycia węgla. Polska konsekwentnie powtarza, że pieniędzy nie zapłaci, więc Unia chce sama je odebrać. Okazuje się, że jest z tym niemały kłopot, bo polski rząd w kwestii niepłacenia kar przeciera w Brukseli zupełnie nowe szlaki.
TURÓW / Czechy o Turowie: "Do rozstrzygnięcia są dwa problemy o charakterze politycznym"
Premier Czech Petr Fiala powiedział po środowym posiedzeniu rządu, że rozmowy z Polską w sprawie kopalni "Turów" będą kontynuowane. Nie doszło zatem do przełomu. I bynajmniej nie chodzi tylko o kwestie techniczne — mówi szef czeskiego rządu cytowany przez Polską Agencję Prasową.
KOPALNIA / Turów wciąż bez rozstrzygnięcia. Jest coś, co wzbudza niepokój Czechów
W sporze o kopalnię w Turowie Czechy są gotowe przystać na większość warunków, ale nie wszystkie kwestie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Decyzje są w rękach rządu w Pradze — pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
FUNDUSZE / Kara za Turów. Komisja Europejska uruchamia kolejny etap
Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu ws. kar za Turów — informuje TVN24. Jak zaznacza, po tym, jak minął ostateczny termin na zapłatę pierwszej transzy kary, KE rozpoczyna "identyfikację obszarów, w których dojdzie do potrącenia środków".
TURÓW / Polska zaostrzy kurs wobec Czechów. Będzie pozew ws. Turowa
Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Stosowne pismo Czesi otrzymają w przyszłym tygodniu — pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
TURÓW / Ambasador w Czechach odwołany. "To nie zaszkodzi rokowaniom ws. Turowa"
Rozpoczęła się procedura odwołania ze stanowiska Mirosława Jasińskiego - ambasadora RP w Republice Czeskiej. Jak zapewnia rzecznik polskiego rządu, decyzja ta nie będzie mieć wpływu na negocjacje z Czechami w sprawie Turowa. "Negocjacje ze stroną czeską ws. kopalni w Turowie były realizowane bezpośrednio przez rząd" - powiedział Piotr Müller.
SPÓR O TURÓW / Sejmowa komisja zajmie się Turowem. Posiedzenie będzie niejawne
W czwartek sejmowa komisja do spraw energii zdecydowała o zwołaniu niejawnego posiedzenia, na którym zajmie się postępem prac w negocjacjach z Czechami. Jak tłumaczy wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, dopóki negocjacje trwają, ich szczegóły nie mogą zostać ogłoszone publicznie, stąd decyzja o utajnieniu spotkania.
KOPALNIA / Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich
Dbanie o środowisko naturalne i ograniczanie negatywnego oddziaływania to jedne z największych wyzwań XXI wieku. Pośród kierunków strategii działania obranych w tym obszarze przez uprzemysłowione kraje Europy, w tym Polskę, jest zwiększenie udziału energii pochodzącej z zeroemisyjnych źródeł energii, w tym ograniczenie spalania paliw kopalnych na rzecz zastępowania ich zeroemisyjnym ("zielonym") wodorem. Polski rząd 2 listopada przyjął "Polską strategię wodorową do roku 2030 z perspektywą do 2040r."
TURÓW / Narkotyki, defraudacja i Turów w tle. "Zamknięcie kopalni to gwóźdź do trumny"
Czeskie narkotyki, defraudacja pieniędzy, afery we władzach samorządowych. Nad wszystkim górują kominy elektrowni i międzynarodowy skandal. - Nie stanęliśmy na nogi po powodzi, nie poradziliśmy sobie z zagłębiem metaamfetaminy, nie poradziliśmy sobie z problemami społecznymi i rodzinnymi, a tu nagle taki cios - mówi burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz. Ostrzega, że zamknięcie Turowa będzie dla regionu "gwoździem do trumny". I to wcale nie dlatego, że zabraknie prądu.
ENERGETYKA / Koniec negocjacji ws. Turowa? Minister klimatu pełna optymizmu przed piątkowym spotkaniem
17 razy przedstawiciele Polski i Czech siadali już do stołu, by porozumieć się w sprawie kopalni Turów - bez skutku. W piątek, po kilkutygodniowej przerwie, zaplanowana jest 18. runda rokowań. Jak twierdzi szefowa resortu klimatu Anna Moskwa, tym razem powinno się udać znaleźć porozumienie. Jednak podpisanie umowy międzyrządowej i wycofanie skargi Czech z europejskiego Trybunału może zająć jeszcze trochę czasu.
KOPALNIA / Czeska odkrywka zabiera wodę polskim gminom? Kopalnia odpowiada na zarzuty
Leżąca na terytorium Niemiec kopalnia Jänschwalde, należąca do czeskiego koncernu EPH, zabrała głos w sprawie oskarżeń, jakie formułują wobec niej przedstawiciele dwóch polskich gmin Gubin i Brody. Ci twierdzą, że działalność kopalni powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych i naraża polskich samorządowców na dodatkowe koszty.
ENERGETYKA / Polska weźmie odwet za Turów? Rząd strzeliłby sobie w stopę
Resort klimatu zapowiada kontrolę wpływu leżącej w Niemczech kopalni Jänschwalde na przygraniczne polskie gminy. Mieszkańcy od lat skarżą się na problemy z wodą i zanieczyszczeniem powietrza w okolicy. Jednak ewentualny odwet za Turów odbije się polskiemu rządowi czkawką, bo udowodnienie, że niemiecka odkrywka degraduje środowisko, podważy linię obrony w sprawie polskiej kopalni.
SPÓR / Czeska kopalnia zabiera wodę polskim miejscowościom. Resort klimatu rozpoczyna analizę
Niemiecka kopalnia Jänschwalde, zarządzana przez czeski koncern, od lat powoduje szkody gminom Gubin i Brody. Jej działalność obniża poziom wód gruntowych, przez co samorządy muszą płacić więcej za uzdatnianie - pisaliśmy w money.pl. Na nasz artykuł zareagował minister klimatu i środowiska. Michał Kurtyka zlecił zweryfikowanie informacji o negatywnym oddziaływaniu kopalni.
TURÓW / Spór o Turów. Hennig-Kloska: węgiel można dowieźć z innych regionów, ale kopalni nie da się zamknąć z dnia na dzień
Choć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia, to polski rząd nie zamierza się do tego dostosować. A licznik kar bije i dolicza dodatkowe 500 tys. złotych za każdy dzień. Jak zatem rozwiązać polsko-czeski konflikt? Posłanka Paulina Hennig-Kloska zachęca, by przede wszystkim porozmawiać z naszymi sąsiadami. A najlepiej, by napisać plan ochrony środowiska, który zadowoliłby Czechów.
TURÓW / KE wystawi Polsce wielomilionowy rachunek do zapłaty za Turów. Kiedy? "W odpowiednim czasie"
Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w sporze o kopalnię węgla brunatnego w Turowie - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej.