Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Wojciech Rynkowski
|

Czy fotowoltaika spowoduje wzrost cen prądu?

170
Podziel się:

Instalacje fotowoltaiczne są przedstawiane jako rozwiązanie wszelkich problemów energetycznych, dostarczając czystej energii, wprost ze słońca. Niestety w praktyce nie wszystko jest tak idealne. Fotowoltaika dostarcza energię sezonowo.

Czy fotowoltaika spowoduje wzrost cen prądu?
Inwestycję w fotowoltaikę należy dobrze zaplanować (Adobe Stock)
bEKeAqbp

Centralną częścią każdej instalacji fotowoltaicznej (PV) jest inwerter, często nazywany również falownikiem. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, jakim zasilane są wszystkie urządzenia w naszych domach. To właśnie inwerter jest odpowiedzialny za wysyłanie prądu wytworzonego w domowej instalacji PV do sieci.

Przesłanie prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne wydaje się bardzo proste. Zebrana przez nie energia, przekształcona przez inwerter w prąd zmienny, jest przekazywana do sieci energetycznej. W rzeczywistości falownik działa jak swego rodzaju pompa tłocząca prąd do sieci. Żeby jednak mógł to zrobić, wytwarzane przez niego napięcie musi być wyższe od aktualnego napięcia w sieci.

Powoduje to wzrost napięcia sieciowego z 230 V do 240 czy nawet 250 V. Ponieważ zgodne z normą dopuszczalne są różnice +/- 10 proc. od 230 volt, to przy utrzymującym się napięciu przekraczającym 253 wolty falownik powinien się wyłączyć. Jeśli na końcowym odcinku sieci energetycznej znajduje się kilka przydomowych instalacji produkujących energię, to w okresie silnego nasłonecznienia do wyłączenia falownika dojdzie dość szybko.

bEKeAqbr
Zobacz także: Ekologia musi być ekonomiczna. "Ludzie już widzą, że na panelach fotowoltaicznych można zaoszczędzić"

Na pierwszy rzut oka zmiany napięcia nie wydają się groźne, ale przy dzisiejszym nasyceniu sprzętu domowego elektroniką, wszelkie jego zmiany, zwłaszcza gwałtowne, są niepożądane. Przedłużające się podniesienie napięcia w sieci skutkuje także spadkiem trwałości wszystkich podłączonych do niej urządzeń.

bEKeAqbx

Dofinansowanie domowego magazynu energii

Temu problemowi można częściowo zaradzić, dodatkowo uzupełniając domową instalację fotowoltaiczną o akumulator, który magazynuje prąd w godzinach jego nadmiarowej produkcji. Następnie w godzinach zwiększonego zapotrzebowania jest on przesyłany do sieci bez zbędnego podnoszenia napięcia. Właśnie zastosowanie takiego rozwiązania przewidziano najprawdopodobniej w programie Mój Prąd 2021, pisząc o "magazynach energii". Pozwala to zwiększyć autokonsumpcję w gospodarstwie domowym i zmniejszyć obciążenie sieci.

By zoptymalizować koszty, w przypadku liczników dwutaryfowych, taki system może pobrać prąd z sieci w nocy, oddając go w dzień. Przynosi to dodatkowe oszczędności, wyrównując zmniejszoną produkcję prądu przez instalację fotowoltaiczną jesienią i zimą. Domowy akumulator energii to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie, niestety wymagające kolejnych nakładów finansowych.

Czy czeka nas hybrydowa energetyka?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) również są w pełni świadome problemu cykliczności produkcji energii odnawialnej i podejmują kroki, które mają służyć rozwiązaniu tego problemu. W tym celu projektowany na północy Polski wielki bateryjny magazyn energii o mocy 6MW i pojemności 27MWh.

bEKeAqby

Stworzy to swego rodzaju system hybrydowy. Elektrownie produkują prąd w swoim optymalnym zakresie mocy, przekazując nadwyżki do magazynu energii. W godzinach szczytu jest ona stamtąd pobierana, a następnie ponownie uzupełniana na przykład w nocy. Takie rozwiązanie pozwala też na stopniowe, płynne zwiększanie i redukowanie mocy elektrowni w zależności od potrzeb. By zróżnicować źródła energii, w magazynie ma być również gromadzony prąd wytwarzany przez Farmę Wiatrową Bystra, na której terenie powstanie magazyn. Wszystkie te rozwiązania wymagają niestety poważnych inwestycji zarówno w nowo powstające magazyny energii, jak i w samą sieć przesyłową i jej sterowanie.

Nadmiar fotowoltaiki to więcej spalanego węgla?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wszystkie domy jednorodzinne mają zainstalowane instalacje fotowoltaiczne i wszyscy grzeją swoje domy wyłącznie prądem. Teoretycznie to bardzo czysta i ekologiczna wizja. Pozostaje jednak jeden zasadniczy problem - czym oświetlimy te domy w nocy, nie wspominając już o ogrzewaniu zimą? W obecnej chwili nie mamy ucieczki przed wykorzystaniem energii pochodzącej ze zwykłych elektrowni niezależnie od tego, czy będą one węglowe, czy atomowe.

W tym kontekście ważne jest odpowiedzialne wykorzystywanie energii i stosowanie rzeczywiście ekologicznych rozwiązań, takich jak pompa ciepła czy rekuperacja. Warto je uwzględnić, już wybierając projekt domu. Oczywiście podstawą jest prawidłowa termoizolacja budynku.

bEKeAqbz

Fotowoltaika mniej ekologiczna niż nam się wydaje

Jak widać, ogrzewanie domu wyłącznie zwykłymi grzejnikami elektrycznymi wcale nie jest rozwiązaniem tak ekologicznym, jak by się mogło wydawać. Próba spłaty inwestycji w fotowoltaikę wyłącznie przez sprzedaż prądu do sieci, bez korzystania z innych energooszczędnych rozwiązań zastosowanych w domu, jest dość krótkowzroczna.

Tak ogrzewany dom zimą będzie zużywał ogromne ilości energii elektrycznej, które trzeba będzie do niego przesłać. Trzeba do tego wykorzystać istniejącą sieć, znacznie ją obciążając. Wcześniej czy później konieczna okaże się inwestycja w rozbudowę lokalnej infrastruktury energetycznej, by przesyłać znacznie zwiększoną ilości energii, dodatkowo spalając ogromne ilości węgla w elektrowniach.

Skoro fotowoltaika ma tyle wad, to nasuwa się pytanie, czemu musimy ją stosować? Ponieważ obecnie praktycznie jedyną alternatywą dla niej, przynajmniej w Europie, jest korzystanie z elektrowni węglowych i atomowych. Ani jedne, ani drugie nie są przyjazne dla środowiska.

bEKeAqbA

Niezależnie od tego, jakie rozwiązania zostaną ostatecznie wdrożone, inwestycje w infrastrukturę energetyczną są nieuniknione. Niestety koszty tego poniesiemy my wszyscy jako użytkownicy energii i sieci energetycznych.

Podobnego zdania jest wielu ekspertów, którzy prognozują wzrost cen energii w Polsce do 2040 roku. O zbilansowanym użytkowaniu energii warto pamiętać przy wyborze projektu domu i jego budowie. Niewątpliwie jesteśmy teraz w okresie transformacji zarówno sieci energetycznych, jak i źródeł pozyskiwania energii, a każda transformacja wiąże się ze zmianami i inwestycjami, których przełożą się na wzrost ceny prądu w tym i kolejnych latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeAqbS
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(170)
Miro
6 miesięcy temu
Żadna technologia nie jest idealna, ale akurat fotowoltaika ma masę plusów. W Polsce rozwija się świetnie. Takie firmy jak Hewalex, columbus czt maxcom eco energy mają naprawdę dobre i atrakcje oferty montażu paneli. A klientów tylko przybywa.
Rafał
6 miesięcy temu
Jak ładnie wytłumaczono dlaczego zabiorą nam nasze pieniądze. Zrobią to dla dobra naszego i naszych dzieci. Kiedyś dziesięcina i kupowanie odpustów miało zapewnić zbawienie duszy w przyszłości. Teraz ekolodzy przejęli stary sprawdzony model biznesowy.
Marianisko
6 miesięcy temu
Jestem inżynierem w zacnym wieku. W energetyce pracuję od lat. I powiem jedno - co jakiś czas pojawia się grupa lobbująca pewne pomysły które mają spowodować cudowne przemiany. I teraz jest podobnie. Drodzy fani FV. Na szczęście na tym świecie matematyka, fizyka i podobne nauki ścisłe się nie zmieniają. FV jest fajna ale przy pewnych rozwiązaniach. Nie jest to zdrowy środek na wszystko. Dlaczego nikt z Was nie mówi klientowi o kosztach serwisowania , napraw, ilości pożarów wywołanych przez panele FV, wydajności zależnej od natężenia oświetlenia. Zapotrzebowanie na moc w naszym kraju rośnie w kosmicznej skali. Lada moment klimatyzacja, wentylacja, BMS i inne systemy komfortu w domach staną się standardem. Świat już dawno zrozumiał że jedyna droga do taniej wydajnej energii to elektrownie atomowe lub jądrowe. FV są przydatne np aby oświetlać pasy drogowe, ogródki działkowe, nawadniać pola uprawne itp. Owszem są w USA farmy panelowe - ale to rządowe inwestycje np. dla NASA gdzie budżet nie gra roli. W prywatnej inwestycji to już inna zabawa. Moje skromne zdanie. O budowie elektrowni w Polsce mówi się już 50 lat i nic. Wybudujmy ją i taniej wydajnej energii będzie wystarczająco dużo dla wszystkich. Teraz gdzie nie spojrzę na domach panele - kojarzy mi się wizja szklanych domów Baryki z Przedwiośnia. Co na to miasto, zagospodarowanie terenu i urząd ? Czy to ma tak wyglądać. Ktoś buduje dom z pięknym dachem a potem obkleja go panelami ? Pozdrawiam
bEKeAqbT
oolo
6 miesięcy temu
Do czego prowadzi ta dyskusja? Zamiast tysięcy mędrców którym coś się wydaje i wypisują wszędzie głupoty powinno usiąść pięciu matematyków i wszystko przeliczyć.
Ciemnogrod
6 miesięcy temu
Kiedyś przyszedł do mnie taki miły pan oferent. Przedstawiał mi jakie to kokosy będę oszczędzał... Zapytałem ile gwarancji jest na panele? - Ooo, panie, 20 lat -odparł miły pan. - O ile spada sprawność paneli rocznie? -zapytałem. - No jakieś 5% -już mniej entuzjastycznie powiedział miły pan. -Czyli żywotność paneli to jakieś 20 lat i gwarancja na nie wynosi 20 lat?- jeszcze raz zapytałem. - Na to wygląda...- westchnął miły pan. - To później będę musiał sam panele wymienić? - dopytywałem. -Ale do tego czasu coś wymyślą, żeby Pan na swój koszt tych paneli nie wymieniał... - z krzywym uśmiechem ripostował miły pan. - To przy moich zarobkach muszę prawie 20 lat czekać, żeby w całości odpisać od podatku dopłatę na panele?- jeszcze dociekałem. - No, na razie tak wychodzi ale zarobki powinny rosnąć, to i kwota odpisu powinna być większa...- znowu z ciepłym uśmiechem powiedział miły pan. - A oprócz paneli na gwarancji, to inne części też mają 20 lat gwarancji?- jeszcze raz zapytałem. - Nie, one mają już typową gwarancję... - z niepokojem odpowiedział miły pan. - Czyli po dwóch, góra trzech latach koszty napraw i nowych części instalacji będę ponosił ja, we własnym zakresie? - jeszcze raz zapytałem. - Tak to wygląda... - przyznał miły pan. - To ja na razie podziękuję- powiedziałem. - Do widzenia- odpowiedział miły pan.
...
Następna strona