Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Czy można uzyskać zwolnienie ze składek ZUS i dofinansowanie do pensji pracowników?

145
Podziel się:

Zwolnienie ze składek ZUS? Rząd tworząc przepisy tarczy antykryzysowej chce pomóc pracodawcom wyjść z trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Wiele firm walczy o przetrwanie i rozwiązania proponowane przez władze mogą pozwolić na dalsze funkcjonowanie.

Przepisy zezwalają na skorzystanie z 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy
Przepisy zezwalają na skorzystanie z 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy (PAP)

Przepisy zawarte w tarczy antykryzysowej skierowane są głównie do przedsiębiorców. Ci, korzystając z różnych ulg, mogą przetrwać trudną sytuację ekonomiczną. Pracodawcy mogą m.in. uzyskać zwolnienie ze składek ZUS czy dofinansowanie do pensji pracowników.

Komu przysługuje dofinansowanie do pensji pracowników?

Przepisy zezwalają na skorzystanie z 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Rozwiązanie to daje możliwość skorzystania z dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

Kto może skorzystać z dofinansowania do pensji pracowników?

Z tego rodzaju dofinansowania skorzystać mogą pracodawcy, organizacje pozarządowe i osoby prawne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Wsparcie jest udzielane podmiotom, które odnotowały spadek obrotów gospodarczych, nie spełniają przesłanek do ogłoszenia upadłości i nie zalegają w opłacaniu należności publiczno-prawnych do końca III kwartału 2019 r.

Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest złożenie wniosku oraz przygotowanie porozumienia o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy i wykaz pracowników.

Jakie są warunki zwolnienia ze składek ZUS?

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, by otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, to złożenie wniosku. Można tego dokonać drogą elektroniczną, poprzez platformę PUE ZUS. Wniosek dostępny jest tutaj: https://www.zus.pl/wzory-formularzy/firmy/rozliczenia-konta-i-zwroty-skladek/-/publisher/details/1/wniosek-rzs-p/ZUS-EZS-P

Wniosek może być złożony także osobiście w placówce ZUS. Wystarczy wrzucić wniosek do skrzynki na dokumenty, bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Można także wysłać wydrukowany i wypełniony wniosek pocztą.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji już w grudniu 2019 roku i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Nie obejmuje też płatników korzystających z "Ulgi na start". Takie osoby są zwolnione z płacenia składek przez 6 miesięcy.

Komu przysługuje zwolnienie z ZUS?

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności.

Pamiętaj, że:

  • Musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
  • Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec–maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.
  • Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.
  • Ze zwolnienia z opłacania składek nie skorzystają płatnicy, którzy korzystają z Ulgi na start.

Prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków (nadpłata za marzec) to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy:

a) osób wykonujących pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, których przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekracza kwoty 15 tys. 681 zł;

b) płatników składek, którzy prowadzili działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych.

c) spółdzielni socjalnych zgłoszonych przed dniem 1 kwietnia 2020 r. jako płatnik składek w ZUS (bez względu na liczbę zatrudnianych osób);
d) duchownych.

Zwolnienie z opłacenia 50 proc. należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy prowadzili działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych;
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych;
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych.

Do liczby ubezpieczonych nie wlicza się pracowników młodocianych. Wniosek do ZUS trzeba złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Płatnik
4 lata temu
A co z moimi składkami? Oddajcie moje składki i przestańcie okradać. Przez 20 lat pobieraliście a gdy potrzebuję rentę bo jestem nie zdolny do pracy to wg was jestem zdrowy i mi się nie należy. Oddajcie co moje i won. Likwidacja ZUS to będzie najlepsze wsparcie.
kosma
4 lata temu
Łukasz Witczyk - zacznij pracować jak dziennikarz, a nie przepisujesz propagandę duda-, czy zusikowej gertrudy. Ludzie czekają od początku kwietnia na postojowe, pożyczki, zasiłki, czy cokolwiek z obietnic. A jest bałagan, brak informacji, brak odpowiedzi, terminów - teraz to maja czas do lipca. Więc zacznijcie w końcu się pytać ile, kiedy i kto dostał, jakie sa kryteria rozdziału, może kto ładniejszy, czy chudszy, albo bardziej pisowski, albo mniej liberalny. Zostańcie w końcu dziennikarzami
Nostradamus
4 lata temu
Ludziska na co wam dzisiaj te pieniadze ??? jak jutro nie bedziecie mieli co do gara wrzucic !!! Smacznego !!!
JERZY
4 lata temu
ZLIKWIDOWAX ZUS Dlatego ,że jest KRYZYS ŚWIATOWY Jest teraz DOBRY i Właśćiwy moment zeby zrobic porzadek z EMERYTURAMI : SPRAWIEDLIWIE I ROZSĄDNIĘ TO TYLKO RÓWNA EMERYTURA DLA WSZYSTKICH OBYWATELI . TO BEZCZELNE GADANIE niektórych obywateli ,ZE ODPROWADZALI WIEKSZE SKŁADKI I MUSZA MIEC WIEKSZE EMERYTURY JEST UWŁACZAJĄCE PONIEWAZ CI LUDZI PRACOWALI NA LEPSZYCH PRACACH najczęściej ,albo prawie zawsze NIE ZA WŁASNE ZASŁUGI TYLKO MIELI JE PO ZNAJOMOSCI PARTYJNEJ RODZINNEJ ITD !!!!!!!!!!! Komunistyczna skorumpowana brać i obecnie jedynie słuszna opcja notabli solidarnośći żyją jak króliska samochódy służbowe i wszelkie przywileje . Obecnie ich dzieci napewno poustawiane., oni nawet nie wiedzą jak my dotąd żylismy na niskich płacach Pracowałem ponad 50 lat na etacie pomimo tego,że mam inżynierskie wykształcenie z okrętownictwa i doktorat mało zarabiałem bo nie miałem dojscia do intratnych posad z daleka byłam ja i moi juz dawno zmarli rodzice od wszelkich partii. JEDYNE WYJSCIE SPRAWIEDLIWE W POLSCE TO EMERYTURA OBYWATELSKA ROWNA DLA WSZYSTKICH TAKA NA JAKA POZWOLA FINSE PANSTWA !!!!! Jeśli ktoś zasłużenie ma większą emeryture i potrafi to udowodnić to można mu na róznice wydac obligacje ze względu na kryzys światowy. Rolnicy nie powinni otrzymywac zadnych emerytur ponieważ posiadaja ZIEMIE i ona ma olbrzymia wartość i ziemia ich powinna wyzywic . Przepisywanie gospodarstw na swoje dzieci jest zwykym oszustwem ponieważ ta ziemia nadal faktycznie jest w danej rodzinie i ci dziadkowie z niej korzystają i pracują dokąd im się spodoba .
Gandalf biały
4 lata temu
ZUS Malbork 1kwietnia zwolnienie ze składek 5. 05 odpowiedz pozytywna, na postojowe i pożyczkę z up, czekałem ok 2.5 tygodnia, dostałem postojowe i pożyczkę, więc zus i up w Malborku nie wypada najgorzej
...
Następna strona