Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Danina od reklam. Nowy pomysł ziobrystów na ujarzmienie mediów

231
Podziel się:

Partia Zbigniewa Ziobry ma projekt "utemperowania" mediów. Chodzi o nowy podatek od emitowanych w nich reklam – według DGP mógłby sięgnąć nawet 20 proc. przychodów z treści komercyjnych. Uderzyłby przede wszystkim w małych graczy.

Danina od reklam. Nowy pomysł ziobrystów na ujarzmienie mediów
Zbigniew Ziobro (Photo by Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images) (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bEUcQdMB

O pomyśle Solidarnej Polski (tzw. "ziobrystów") pisze dziś " Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennikarzy w jądrze partii Ziobry zrodziła się kolejna idea na osłabienie niezależnych mediów. Chodzi o wprowadzenie podatku od emitowanych w nich reklam. Miałyby one odprowadzać określony procent obrotów ze sprzedaży czasu reklamowego, powierzchni reklamowej i reklam internetowych – pisze DGP.

Nie ma wątpliwości, że taka danina uderzyłaby przede wszystkim w małe media, dużym byłoby stosunkowo łatwo przerzucić takie koszta na klientów.

Zobacz także: Repolonizacja mediów. Adam Bielan wprost o Georgette Mosbacher: Nie jest zawodowym dyplomatą
bEUcQdMD

Dziennikarze wyliczyli, że podatek może sięgnąć nawet 20 proc. Wynika to z faktu, że – wedle informacji ze źródeł w Solidarnej Polsce – miałby on przynieść 1,6 mld zł rocznie z rynku wartego 8 mld złotych. Co ciekawe – to suma większa o pół miliarda od zysków z podatku handlowego. Oczywiście teoretycznie, bo danina od mediów jest jedynie pomysłem a i podatek handlowy nie wszedł w życie – jego losy zależą od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pomysł SP wpisuje się w ideę obozu rządzącego na repolonizację lub dekoncentrację mediów. Chodzi o osłabienie roli niezależnych gazet, stacji telewizyjnych, radiowych i portali internetowych. Pomysł repolonizacji upadł, bo nie było sensownego projektu jej przeprowadzenia. Również hasło "dekoncentracja" obecne w ustach polityków partii rządzącej nie ma jasno ustalonego sensu i idei przewodniej – nikt nie wie, jak można by to było przeprowadzić. Na dodatek ostro sprzeciwiła się temu ambasador USA Georgette Mosbacher.

bEUcQdMJ

Sam pomysł osłabienia roli koncernów medialnych jednak nie upadł. Jacek Sasin, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych przekonywał na antenie TVP1, że projekt "jest dopracowywany".

"Dyskutujemy jeszcze różne szczegółowe rozwiązania. Myślę, że w najbliższym czasie ten projekt ujrzy światło dzienne. On jest potrzebny, ponieważ jak popatrzymy na to, jak rynek medialny jest skonstruowany w innych krajach UE, a nie ukrywamy, że będziemy się wzorować na rozwiązaniach, które już funkcjonują, nie ma sensu wyważać otwartych drzwi, bo są rozwiązania funkcjonujące” – mówił Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUcQdNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
precz z PISEM
rok temu
Jak się macie wyborcy PIS ????
realia
rok temu
Lud nie ma władzy w tym kraju, pomyśleć że można raz wydać na tupolewa, max 3 i problem z podnoszeniem podatków można rozwiązać jednym lotem.
Hejka Ziobro
rok temu
Zdajesz sobie sprawę że wiecznie rządzić nie będziecie a podatek... pozostanie. Może go nawet podniosą. Specjalnie w dowód zasług dla was
bEUcQdNf
Cenzor
rok temu
I bardzo dobrze , że nazwali to danina bo na pewno ci niedobrzy znowu będą wrzeszczeć , że PiS tworzy nowe i podnosi stare podatki . A przecież wszyscy wyborcy PiS wiedzą , że to nie jest prawdą .
Adas
rok temu
Ziobro szuka kasy zeby zona miala na dilera co przywozi teraz celebrytom towar Malzonka Ziobry nie jest taka cudowna wystarczy ze Zbyszek wyjezdza i juz jest kolega
...
Następna strona