Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Darmowe szczepionki na grypę. Dostaną wszyscy dorośli

190
Podziel się:

Resort zdrowia pracuje nad przepisami, które umożliwią bezpłatne szczepienie na grypę wszystkim osobom pełnoletnim. Projekt jest na razie w fazie konsultacji. Jeśli uda się go uchwalić, darmowe szczepionki będzie można przyjąć jeszcze w sezonie 2021/2022. Ostateczną wersję projektu nowych przepisów poznamy za kilka dni.

Darmowe szczepionki na grypę. Dostaną wszyscy dorośli
Szczepionki na grypę będą bezpłatne. (Getty Images)

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt, a następnie zdjęło dokument. Rzecznik resortu w rozmowie z PAP wyjaśnił, że publikacja nastąpiła omyłkowo, gdyż regulacja jest jeszcze konsultowana. Ostateczna wersja ma być znana w najbliższych dniach.

Szczepienia seniorów

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministra zdrowia darmowa szczepionka jest przeznaczona dla 13 grup. Są wśród nich osoby szczególnie narażone na ryzyko zakażenia, jak np. pracownicy zawodów medycznych, oraz seniorzy po 75. roku życia.

Zainteresowanie szczepieniami jest jednak niewielkie, z uprawnionych do darmowych szczepionek 3 mln osób preparaty przyjęło zaledwie 250 tys. Dlatego grupa uprawnionych miałaby być rozszerzona o wszystkie osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat.

Zobacz także: Ogromne straty pensjonatu z Janowa Podlaskiego. "To jest dramat"

Kolejki w aptekach

Choć z darmowego szczepienia chce skorzystać zaledwie 10 proc. uprawnionych, preparaty przeciwko grypie są popularne wśród pozostałej części społeczeństwa, która musi za nie zapłacić.

Zainteresowanie jest tak duże, że w wielu aptekach szczepionek brakuje. Problem był na tyle poważny, że ministerstwo zdrowia wprowadziło ograniczenia w zakupach.

Ograniczenia dotyczą preparatów Efluelda, Fluarix Tetra, Influvac, Influvac Tetra, VaxigripTetra. Od 16 września jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej, niż jedna ampułko-strzykawka na 180 dni.

W przypadku pacjentów poniżej 9. roku życia przysługują maksymalnie dwie dawki na 180 dni. Wynika to z faktu, że u dzieci, które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie, powinny być podane dwie dawki w odstępie minimum czterech tygodni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
zbyszek
2 lata temu
Miały być za darmo są odpłatne.9 grudzień 67lat
mnm
2 lata temu
przecież grypy już nie ma
andrzej
2 lata temu
Jakby tu jeszcze szczepinkę srowidową wcisnąć ? I to bez loterii z hulajnogą.
brick
2 lata temu
Raz mnie namówiono na szczepienie przeciw grypie. I po tym szczepieniu przeszedłem najciężej w życiu zachorowanie. Nic nie warte te szczepionki, ale kasa się musi zgadzać!
emeryt
2 lata temu
Kolega pierwszy raz zaszczepił się i zachorował na grypę, następnie powikłania (zapalenie płuc) i mimo dobrego leczenia zmarł po miesiącu.
...
Następna strona