Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Dawna kopalnia będzie produkować energię słoneczną. Gigantyczna elektrownia uruchomiona

5
Podziel się:

W Przykonie pod Turkiem otwarta została wielka elektrownia fotowoltaiczna. Energia ze słońca będzie produkowana na terenach, na których kiedyś działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. Zajmuje powierzchnię 375 boisk do piłki nożnej.

Dawna kopalnia będzie produkować energię słoneczną. Gigantyczna elektrownia uruchomiona
Elektrownia Przykona (Facebook, Gmina Przykona)

Aż 380 tys. dwustronnych paneli PV ma produkować około 220 GWh energii elektrycznej rocznie, co pozwala na zasilenie ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

Elektrownia znajduje się w gminie Przykona pod Turkiem. Oficjalne otwarcie miało miejsce 21 września.

Elektrownia została zainstalowana na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego Adamów. Położona jest na obszarze o powierzchni 270 hektarów, co jak policzyli przedstawiciele gminy Przykona, odpowiada 375 boiskom do piłki nożnej. Jest to druga co do wielkości farma fotowoltaiczna w Polsce. Ustępuje tylko elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu.

Od ery węgla do ery energetyki odnawialnej

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu stały tu maszyny górnicze. Przechodzimy od ery węgla do ery energetyki odnawialnej -  mówił podczas otwarcia Mirosław Broniszewski, wójt gminy Przykona.

Jak podkreślał wójt, gmina jest zagłębiem fotowoltaicznym. Na jej terenie są m.in. projekty OZE Energi i ZE PAK. Poinformował, że dochody z zielonej energetyki będą mogły zrekompensować utracone dochody z przemysłu paliwowego.

Elektrownia fotowoltaiczna Przykona ma całkowitą moc zainstalowaną na poziomie 200 MWp. A ma potencjał do zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW. Jak przekonuje gmina, jeśli tak się stanie, wówczas będzie numerem jeden na polskim rynku fotowoltaicznym..

Budowa zajęła nieco ponad rok

Jej budowa trwała ponad rok. Za projektowanie i budowę instalacji, montaż paneli PV oraz budowę linii kablowych odpowiedzialna była firma Electrum.

EDPR działa w Polsce od 2008 roku. W województwie wielkopolskim firma uruchomiła m.in. farmę wiatrową Margonin o mocy 120 MW, która przez dekadę była największą farmą wiatrową w Polsce. Niedawno EDPR uruchomił pierwszą w Polsce instalację hybrydową, dodając farmę fotowoltaiczną Konary o mocy 45 MWp do istniejącej farmy wiatrowej (przy wykorzystaniu tzw. cable poolingu, czyli współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej).

EDPR ma obecnie w Polsce moc zainstalowaną na poziomie 917 MW, z czego ponad 269 MW dodano w ubiegłym roku. EDP Renewables jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, z obecnością na 28 rynkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Stanik
5 miesięcy temu
Co by nie było, to jest Portugalski inwestor ,tylko Polacy do tego ubierają się w kolorowe pijurka Fasana i fruwają wysoko,nic nie mają z tą inwestycją wspólnego.
Pseudoekolog
5 miesięcy temu
Szkoda tylko że w słoneczne dni, a może na takiej powierzchni zasądzić las, który pochłonie co2, potem po 30 latach zetniemy drzewo będzie papier meble więźby itp A co zostanie po tej elektrowni? Śmiecie i szkodliwe odpady i zanieczyszczony obszar.
Fhbcfgb
5 miesięcy temu
Wiadomo czy ta inwestycja miała ekonomiczne uzasadnienie?
Stan
5 miesięcy temu
No cóż. Ja mam działkę która ma powierzchnię około 100 stołów do gry w tenisa stołowego. Wcześniej miałem większą o powierzchni kortu tenisowego, boiska do gry w kosza i do gry w piłkę ręczną...
moim zdaniem
5 miesięcy temu
Bomba pomysł.