Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
07.02.2019 11:38

Deficyt najniższy od 1998 roku. Ministerstwo oficjalnie podsumowało wykonanie budżetu

Deficyt budżetu państwa wyniósł 10,4 mld zł. Był niższy o prawie 15 mld zł w stosunku do 2017 roku - wynika z najnowszych danych ministerstwa finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Minister Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia.

Z podsumowania wykonania budżetu za ubiegły rok wynika, że dochody wzrosły o 8,5 proc. do 380,1 mld zł. Jednocześnie wydatki były na poziomie 390,5 mld zł, co stanowi 98,3 proc. planu.

- Wstępne dane wskazują, że w 2018 roku zredukowaliśmy deficyt budżetu państwa do 10,4 mld zł, tj. 25,1 proc. wartości planowanej w ustawie budżetowej. To najniższy deficyt budżetowy od 1998 roku, o 14,9 mld zł niższy niż w roku ubiegłym. Wynik ten jest efektem przestrzegania dyscypliny budżetowej, dobrej koniunktury gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy, zarówno pod względem wzrostu zatrudnienia jak i płac, która pozytywnie wpłynęła na dochody budżetu państwa - komentuje Teresa Czerwińska, minister finansów.

Ministerstwo wylicza, że dochody podatkowe wyniosły 349,9 mld zł i były wyższe o 18,2 mld zł w stosunku do kwoty zapisanej w ustawie budżetowej na 2018 rok. Główną przyczyną były wyższe wpływy z podatku VAT, które szacuje się na 174,9 mld zł, tj. o 18,1 mld zł więcej w stosunku do roku ubiegłego i o ponad 8,9 mld zł więcej w stosunku do kwoty zapisanej w ustawie budżetowej.

Budżet na rok 2019. Prof. Orłowski przestrzega: ”Idą cięższe czasy”

Wzrost dochodów podatkowych budżetu państwa jest, obok dobrej sytuacji makroekonomicznej, również wynikiem wprowadzenia szeregu działań uszczelniających system podatkowy i wdrażania nowych rozwiązań w zakresie analizy danych. Działania te dotyczyły głównie obszaru podatku VAT, gdzie w znaczny sposób ograniczono straty budżetu państwa z tytułu oszustw oraz unikania opodatkowania - podkreśla Czerwińska.

Niższe wykonanie limitu wydatków budżetu państwa tłumaczy w znacznej mierze z racjonalizowania wydatkowania środków publicznych i naturalnych oszczędności, co skutkowało niepełnym wykorzystaniem wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej.

Co z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Przekierowano je na inne zadania państwa. Kwota 1 mld 339,9 mln zł będzie mogła być wydatkowana do końca marca bieżącego roku.

- Stymulowanie wzrostu gospodarczego przy konsolidacji fiskalnej pozwoli na stworzenie pewnej przestrzeni dla wyzwań, które pojawią się w długim i średnim horyzoncie czasowym, takich jak: tendencje demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa, spowolnienie gospodarcze czy ryzyka w otoczeniu zewnętrznym. Krok po kroku budujemy zrównoważone finanse publiczne - przekonuje szefowa ministerstwa finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet, deficyt, finanse, teresa czerwińska, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

rz4I co? Cisza? Haha. A jakby była informacja, że deficyt największy od 20 lat to by była wina PISu, a tak nie jest to zasługa nikogo? No odezwijcie się … Czytaj całość

07-02-2019

AGTo jest miedzy innymi efekt ograniczenia znacznego inwestycji, a to już wcale tak dobrze nie wygląda na dłuższą metę, zapłacimy za to wszyscy !

07-02-2019

kioloszustwo, nie ma się co cieszyć, ten kraj to bida i nędza

Rozwiń komentarze (33)