Trwa ładowanie...
bDAVCMJN

Notowania

Deficyt – Wszystkie wiadomości

15
14.01.2021 15:34

GOSPODARKA
 / 
Niemiecki PKB 5 proc. na minusie i budżet z deficytem. Pierwszy raz od 9 lat

Niemcy zakończyli złotą dekadę potężnym kryzysem. W 2020 roku gospodarka skurczyła się o 5 proc. W podobnej wielkości jest dziura w budżecie. To pierwszy deficyt od 9 lat.

13.01.2021 10:44

FINANSE
 / 
80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Kościński deklaruje: podejmuję wyzwanie

Przedłużenie lockdownu skomplikuje założenia budżetowe na 2021 rok? - W nowelizacji budżetu zaproponowaliśmy sobie 109 mld zł deficytu. Myślę, że to będzie wystarczające, by pokryć trzecią czy czwartą falę pandemii, ale mam nadzieję, że te pieniądze będą raczej używane, by finansować rozwój gospodarki, a nie ją ratować - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister finansów Tadeusz Kościński. - To nie jest czas, aby oszczędzać. To był błąd popełniany podczas poprzednich kryzysów finansowych, przez co gospodarki długo wychodziły ze stagnacji. To nie jest czas konsolidacji, tylko rozwoju gospodarki - dodał i podkreślił, że pieniądze na 14. emerytury w budżecie są zapewnione. Dopytywany o 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą, odparł, że jako minister finansów dba o finanse publiczne. - Moją rolą jest, by znaleźć pieniądze na to, na co inni ministrowie potrzebują. Nie jest moją rolą, by mówić, czy to jest dobre, czy złe. Znajdujemy pieniądze na to, co inni ministrowie uznali za najważniejsze, ale przyjmuję wyzwanie - zapewnił.

23
04.01.2021 17:23

GOSPODARKA
 / 
Głos z RPP: Deficyt budżetu państwa mógłby być wyższy

Deficyt budżetu państwa nie budzi niepokoju i mógłby być nawet wyższy, ocenia Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dodał, że istnieje groźba inflacji.

355
04.01.2021 14:58

GOSPODARKA
 / 
Kryzys trzeba będzie spłacić. Realny scenariusz to brak waloryzacji i wyższe ceny

Polska coraz mocniej się zadłuża w związku z walką ze skutkami pandemii koronawirusa. Eksperci nie mają złudzeń, że przyjdzie moment, w którym rząd zacznie ciąć, np. ograniczając waloryzację. Wszyscy też zapłacimy wyższe ceny. - Inflacja to dla rządu ukryty podatek - komentuje dr Antoni Kolek.

569
29.12.2020 6:41

DEFICYT
 / 
Budżet państwa. Konieczne będą oszczędności

Ekonomiści mówią wprost: budżet ponosi największe koszty walki z pandemią. A to oznacza, że prędzej czy później niezbędne będzie wprowadzenie oszczędności.

bDAVCMJP
1
23.12.2020 10:56

DEFICYT
 / 
Money. To się liczy. Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim

Z byłym premierem i przewodniczącym Rady Partnerów EY Janem Krzysztofem Bieleckim rozmawiamy m.in. o kondycji finansów publicznych po 9 miesiącach epidemii, prognozach wyjścia polskiej gospodarki z recesji i ocenie walki rządu ze skutkami koronakryzysu. Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 9.15 na money.pl i wp.pl.

19
18.12.2020 14:27

GOSPODARKA
 / 
Deficyt budżetowy przekracza 13 mld zł. Minister finansów zdradza szczegóły

Wydatki budżetowe na koniec listopada przekraczały wpływy o około 13,2 mld zł. Potwierdziły się więc wcześniejsze informacje premiera na ten temat. Minister finansów Tadeusz Kościński podkreśla, że kontynuowany jest trend odbicia we wpływach podatkowych po pierwszej fali pandemii.

28
17.12.2020 9:47

OBOSTRZENIA
 / 
Koronawirus. Henryk Kowalczyk: deficyt w wysokości 82 mld zł nie jest przesądzony

Zakładamy, że za kilka, kilkanaście lat dojdziemy do poziomu płac europejskich, co będzie miało odzwierciedlenie również w cenach – powiedział Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem właśnie to "gonienie Europy" odpowiada w znacznej części za odczuwalny wzrost cen.

8
15.12.2020 12:15

BUDŻET NA 2021 ROK
 / 
Budżet na 2021 rok. Założenie: deficyt nie przekroczy 82,3 mld zł

W Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie projektu przyszłorocznego budżetu. Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

bDAVCMJV
64
03.12.2020 13:38

DEFICYT
 / 
Minister finansów o dziurze budżetowej. Podał kwotę

Po październiku deficyt budżetu państwa wyniósł 12 mld zł. Jednak - jak powiedział minister finansów w czwartek w rozmowie z PR24 - na koniec roku deficyt zwiększy się do ok. 100 mld zł. Dodał, że pieniądze na programy socjalne są zabezpieczone, a społeczeństwo wydając, rozkręci gospodarkę.

43
19.11.2020 11:10

DEFICYT
 / 
109 mld zł deficytu. Kościński: to limit, powyżej którego grożą mi konsekwencje

Ministrowi finansów uda się utrzymać zakładany deficyt budżetowy na poziomie 109 mld zł? - Mam nadzieję, że mi się uda, bo to jest limit zadłużenia i jeśli go przekroczę to będę miał bardzo poważne konsekwencje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Kościński, minister finansów. - Deficyt nie wynika z tego, że nie mamy pieniędzy na bieżące koszty i musimy się zadłużać. Na koniec października deficyt wynosi 12 mld zł, mamy dwa miesiące, by zwiększyć go do 109 mld zł. Te pieniądze będą wykorzystane, by tworzyć odpowiednią rezerwę. Zasilimy fundusz solidarnościowy, by w przyszłym roku pokryć koszt 13. i 14. emerytury oraz zrobić odpowiednią poduszkę w funduszu ubezpieczeń społecznych, w razie potrzeby na covid. Będziemy też zasilać fundusz na infrastrukturę i na wojsko. To rezerwy, by wykorzystać te pieniądze i rozkręcać gospodarkę - czy to jest konsumpcja prywatna, czy inwestycje publiczne - dodał.

384
05.11.2020 17:47

PROGNOZY
 / 
Polska gospodarka nie jest najbardziej odporna na kryzys. Druga fala COVID-19 wyhamuje odbicie

Rok 2020 polska gospodarka powinna zakończyć z mniejszym spadkiem PKB, niż prognozowano na początku pandemii. Jednak nie można już mówić, że jesteśmy krajem najbardziej odpornym na kryzys. Są lepsi. Na dodatek eksperci z coraz mniejszym optymizmem patrzą na przyszły rok.

3
14.10.2020 17:09

BUDŻET
 / 
Minister finansów: "Prognozy MFW bardziej optymistyczne od naszych"

Jak ocenia minister Tadeusz Kościński, prognozy deficytu sektora finansów publicznych, które przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy, są bardziej optymistyczne od polskich i zakładają niższą recesję.

bDAVCMJW
15
28.09.2020 15:10

PIENIĄDZE
 / 
Budżet Polski na 2021 r., 82 mld zł deficytu. Balcerowicz: to fałszywa liczba

Projekt budżetu Polski na 2021 r. Zakładany przez rząd PiS deficyt wynosi 82 mld zł. - To fałszywa liczba, dlatego że tak zwany budżet państwa jest tylko wycinkiem całości, w której deficyt będzie przekraczać 200 mld zł. Oczywiście bezpośrednią przyczyną gwałtownego wzrostu deficytu są gospodarcze skutki pandemii, ale nie tylko. Nie możemy pozwolić, by propaganda pandemii przysłoniła szkody, jakie polityka PiS-u wyrządza wzrostowi polskiej gospodarki - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Z jednej strony realizuje się propagandowe, marnotrawne inwestycje, typu przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny, z drugiej strony zagarnianie spółek państwowych oraz wymiaru sprawiedliwości tworzy takie ryzyko, że spadają prywatne inwestycje, a to od nich zależy rozwój Polski. Nie możemy też zapominać o tym, że obniżanie wieku emerytalnego kosztuje nas 18 mld zł każdego roku - dodał.

212
28.09.2020 12:04

BUDŻET 2021
 / 
82 mld zł deficytu. Budżet na 2021 r. przyjęty przez rząd. "Wsparcie dla rodzin, dla emerytów zostaje"

Nie rekordowa, ale wciąż gigantyczna. Tak kolokwialnie można powiedzieć o dziurze budżetowej na 2021 r. Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu z deficytem wynoszącym 82,3 mld zł. - 2021 r. będzie rokiem odbicia gospodarczego - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

235
28.09.2020 9:43

DEFICYT
 / 
Budżet na 2021 r. Rząd zajmie się kluczową ustawą

82,3 mld zł – taki deficyt planuje rząd w 2021 r. Założenia budżetowe zakładają wzrost PKB w ujęciu realnym o 4 proc., a średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc.

6
04.09.2020 13:20

INWESTYCJE
 / 
Deficyt budżetu. "Czekamy na pieniądze na UE, aby uruchomić inwestycje"

- Sektor zdrowia dostanie więcej pieniędzy. To jedna z lekcji, które wszystkie kraje wyciągają z pandemii. Nawet najbogatsze kraje za mało inwestowały w sektor zdrowia. Jest to sektor, który dostanie dużo środków w badania i rozwój czy usługi. Podobnie sektor IT. Koszty, które ponosimy, są względnie małe. Oczywiście, historycznie deficyt, który mamy, jest jednym z największych. Ale już w przyszłym roku zejdzie do poziomu 82 mld, ponieważ nie będzie kosztów ratowania miejsc pracy. Ten deficyt powstał dlatego, że potrzebujemy pieniędzy na inwestycje. Czekamy na pieniądze z UE, aby te inwestycje uruchomić – mówił w programie "Money. To się liczy" minister finansów Tadeusz Kościński.

3
04.09.2020 12:52

DEFICYT
 / 
Rekordowy deficyt. "Nie grozi nam scenariusz włoski czy grecki"

- To nie jest wyłącznie koszt. Traktowałbym to, jako inwestycję. Zainwestowaliśmy pieniądze aby uratować miejsca pracy i przedsiębiorstwa. Dzięki temu Polska przechodzi przez płytszą recesję, niż inne kraje w Europie. Będziemy pierwsi gotowi w blokach startowych, gdy skończy się pandemia, aby walczyć o globalnych dostawców. Brak ratunku miejsc pracy spowodowałby ogromny wzrost bezrobocia i masowe bankructwa, i wtedy to musielibyśmy ratować za ogromne pieniądze. Nie staniemy z naszym długiem w jednym rzędzie z Grecją czy Włochami – mówił w programie "Money. To się liczy" minister finansów Tadeusz Kościński.