Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Demonstracje proklimatyczne w Akwizgranie. Blokada odkrywek węgla brunatnego

112
Podziel się:

Tysiące uczniów demonstrowało w piątek w obronie klimatu w Akwizgranie. Z Viersen ruszyli aktywiści do kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Garzweiler. Organizacja ekologiczna „Ende Gelände” zapowiedziała blokady.

Uczestnicy inicjatywy „Ende Gelaende” w proteście blokują tory kolejowe
Uczestnicy inicjatywy „Ende Gelaende” w proteście blokują tory kolejowe (PAP/EPA, PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL)
bEsjpUrV

Wg danych ruchu ekologicznego „Fridays for Future” w piątek (21.06.2019) demonstrowało w Akwizgranie 35 tys. uczniów z Niemiec oraz 17 innych krajów. Przeszli oni przez miasto w czterech pochodach, dając wyraz niezadowoleniu z powodu aktualnej polityki klimatycznej na świecie. Uczestnicy na transparentach oraz w swoich wystąpieniach domagali się jak najszybszego wyłączenia elektrowni węgla brunatnego oraz wprowadzenia zdecydowanych rozwiązań, które powstrzymałyby zmiany klimatyczne. Na plakatach demonstrantów nie zabrakło napisów w stylu: „Także dinozaury myślały, że mają jeszcze czas”, „Babciu, co to jest bałwan?”, "Nasz dom stoi w ogniu".

Najstarszym uczestnikiem demonstracji w Akwizgranie był 88-letni Erasmus z Kolonii, który powiedział: „Popieramy uczniów i chcemy pokazać, że my starsi mamy te same pomysły i cele”. Jak poinformowała policja, w demonstracji uczestniczyli także aktywiści organizacji ekologicznej „Robin Wood”, którzy rozwiesili transparenty na przęsłach mostu dla przechodniów przy stadionie Tivoli, dokąd szła demonstracja oraz na moście nad jedną z dróg krajowych.

Blokady w kopalni Garzweiler
bEsjpUrX
Zobacz także: Obejrzyj także: Ekologiczny grill. Jak go przygotować, żeby nie szkodzić środowisku

Na demonstracji w Akwizgranie obecni byli także działacze organizacji ekologicznej „Ende Gelände”, którzy zapowiedzieli na nadchodzący weekend rozpoczęcie blokady kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Garzweiler pod Akwizgranem. W piątkowe przedpołudnie policja zamknęła czasowo dworzec kolejowy w Viersen, skąd miało wyruszyć w piątek około czterech tysięcy aktywistów. Według zapewnień inicjatywy „Ende Gelände”, kolejna fala ma ruszyć w sobotę. Organizacja zapewniła swoim demonstrantom autokary, które przewiozły ich do położonego w pobliżu odkrywki węgla Bedburga, gdzie odbędzie się nocne czuwanie.

Weekend pod znakiem protestów

Podczas podobnych akcji w ubiegłych latach w regionie kopalń odkrywkowych w Nadrenii Północnej-Westfalii wielokrotnie dochodziło do interwencji policji. Również i tym razem jest ona licznie reprezentowana. Wydała już pierwsze ostrzeżenia, by działacze ochrony środowiska nie wkraczali na teren kopalni, „bo związane jest to z zagrożeniem dla życia”.

bEsjpUsd

Obok działaczy „Ende Gelände” w Garzweiler w sobotę demonstrować będą także aktywiści ruchu „Fridays for Future”. Do sobotniej demonstracji pod hasłem: „Zatrzymać węgiel - ratować klimat i wsie” wezwały również organizacje ekologiczne Campact, BUND oraz Greenpeace.

Po czwartkowym spotkaniu na szefów rządów i państw UE w Brukseli, którzy nie przystali na zapis neutralności klimatycznej do 2050 r., działacze ochrony środowiska zarzucają UE, że nie traktuje ona na serio trosk obywateli z powodu zmian klimatycznych. Poparcia dla zapisu odmówiły w czwartek Polska, Węgry i Czechy.

bEsjpUse

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsjpUsy
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(112)
cygnuss
2 lata temu
Rozgonic lewizne i po kłopocie.
junge Trottel
2 lata temu
ha protestują a skąd wezmą prąd na swoje e-hulajnogi?
Pan p
2 lata temu
Nie dobijać niech się zmaza
bEsjpUsz
andrzej
2 lata temu
Bezrozumne istoty, najłatwiej się lewakom steruje młodzieżą.
dretymotryten
2 lata temu
Rozumiem że za 30 lat wymrzemy. Nareszcie
...
Następna strona