Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Departament Stanu USA zaniepokojony. Chodzi o przejęcie Polska Press i problemy TVN24 z koncesją

16
Podziel się:

W raporcie opisującym respektowanie praw człowieka w Polsce, Departament Stanu USA wskazał na kilka niepokojących zjawisk, które zaistniały w 2022 roku - piszą Wirtualnemedia.pl. Opisano tam m.in. przejęcie Polska Press przez PKN Orlen oraz zwłokę w rekoncesjonowaniu TVN24.

Departament Stanu USA zaniepokojony. Chodzi o przejęcie Polska Press i problemy TVN24 z koncesją
Blisko dwa lata KRRiT nie mogła dojść do porozumienia ws. ponownego udzielenia koncesji TVN24 (East News, Pawel Wodzynski)

Serwis podkreśla, że to standardowy dokument, jakich Departament Stanu USA publikuje kilka w ciągu roku, przyglądając się respektowaniu praw człowieka przez poszczególne rządy.

Amerykańska administracja część raportu poświęciła wolności wypowiedzi, w tym przedstawicieli prasy i innych mediów. Czytamy tam, że jest to prawo zagwarantowane w polskiej Konstytucji, a rząd w 2022 r. "generalnie to prawo respektował w sposób prawidłowy". Podkreślono też, że w Polsce nie ma zakłóceń w dostępie do internetu, cenzury treści, a także "brak wiarygodnych doniesień, aby rząd monitorował prywatną komunikację online lub też e-maile bez uprzedniego upoważnienia prawnego".

Amerykanie wskazują na problemy

Raport pochwalił też Polskę za pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Jednak jak piszą Wirtualnemedia.pl, są i fragmenty, w których autorzy raportu wyrazili obawy lub dezaprobatę.

Przypomnieli m.in. sprawę kupna Polska Press przez państwowy koncern PKN Orlen. Zaznaczyli, że transakcja mogła być przeprowadzona po to, by rząd mógł "niewłaściwie wpływać na politykę redakcyjną mediów regionalnych". Wspomnieli że w tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.

W raporcie Departamentu Stanu odwołano się też do trwającego niemal dwa lata procesu rekoncesjonowania stacji TVN24. Należy ona do amerykańskiej grupy Warner Bros. Discovery. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła dojść w tej sprawie do porozumienia. W kwietniu 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał, że bezczynność KRRiT w tej sprawie miała charakter "rażącego naruszenia prawa".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Raport
rok temu
Małe co nieco o ODWINIĘCIU SIĘ SCHNEPFFA , czyli tego co to wnioskował o dodatek na swoją niepracującą żonę w TVP . Okazuje się , że Departament Stanu USA karmi PREZYDENTA USA fejkami na kształt "polskich obozów śmierci jak to miało miejsce za Obamy " ,. Przypomnijmy ,że fejk to NIEPRECYZYJNA WYPOWIEDŹ WPROWADZAJĄCĄ W BŁĄD, Ostatni raport Departamentu Stanu USA dla PREZYDENTA USA o stanie przestrzegania praw dziennikarzy w Polsce , to typowy fejk czyli wprowadzanie PREZYDENTA USA w błąd. Zapewne raport ten DEEP STATE miał autoryzację niejakiego Brzeźińskiego ambasadora USA , któremu nasze ministerstwo spraw zagranicznych zasygnalizowało łamanie obowiązującego w Polsce prawa , stwierdzonego w programach informacyjnych stacji TVN. Wówczas wymieniony na wstępie niejaki Schnepff groził Polsce ,iż DEEP STATE się "odwinie ". Ta sytuacja dowodzi ,ze Brzeźinski autoryzuje oszukiwanie przez DEEP STATE USA PREZYDENTA USA FEJKAMI traktując Polskę w której jest ambasadorem jak bantustan,a Polaków jak gimnazjalnych matołów , którzy nic nie rozumieją z tego co czytają. Mając powyższe na uwadze , Polsce nic do tego ,ze DEEP STATE USA oszukuje PREZYDENTA USA , ale ma pełne prawo do tego by wyrzucić z Polski Brzeźińskiego , który autoryzuje fejka dotyczącego stanu praworządności w Polsce , który traktuje Polskę jak bantustan a Polaków jak gimnazjalnych matołów , którzy nic nie rozumieją z tego co czytają
ptta
rok temu
czy nie biden ma parę spraw w sądzie oraz przechowywanie materiałów tajnych w domu bez należytych zasad bezpieczeństwa>>>
fantastyka
rok temu
czyli gdy gazeta była niemiecka a zakupiona została przez polską firmę jest to niepokojące.....nioesamowite
Zbigniew Lisi...
rok temu
W Dep.Stanu są widocznie nadal istotne wpływy sowieckie. W przeciwnym razie Raportu nie cechowałyby znane tendencyjności: zarzut dot. Polska Press jest pozbawiony logiki, bo z faktu posiadanie wpływu nie wynika, że będzie ten wpływ nadużywany. Raport podaje urojeniowe obawy, a nie realne fakty. Ta moja uwaga dot. tylko złej oceny za zakup Polska Press przes Orlen.
Wstyd
rok temu
Czy napastnicy na suwerenne państwo odpowiedzą przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ? Czy te 1,5 miliona Irakijczyków, 1,5 miliona ludzkich istnień nie ma znaczenia ?. Kto odpowiedział za wysłanie do Iraku polskich wojsk na nie naszą wojnę?