Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Dług publiczny wolniejszy niż PKB. Najlepsze dane od globalnego kryzysu

52
Podziel się:

Poziom długu publicznego mocno spadł w ubiegłym roku - podaje GUS. Agencje ratingowe miały większe oczekiwania, ale i tak jest najlepiej od dziesięciu lat. Informacja poszła w świat.

Kwota do spłaty rośnie, ale dla gospodarki to coraz mniejsze obciążenie
Kwota do spłaty rośnie, ale dla gospodarki to coraz mniejsze obciążenie (East News, Piotr Jedzura)

To jeden z najważniejszych wskaźników obserwowanych przez rynki finansowe na całym świecie. Można przekłamać wzrost PKB, wrzucając pieniądze z kredytów w gospodarkę, ale jeśli pożytków z tego mniej, niż samych kredytów, wszystko natychmiast wychodzi przy obserwacji relacji długu z PKB.

Okazuje się, że w Polsce ten wskaźnik zszedł do najniższego poziomu od 2008 roku, czyli początku globalnego kryzysu finansowego. GUS wyliczył wstępnie, że proporcja długu do PKB zeszła do 48,9 proc. z 50,6 proc. rok wcześniej.

Nie chodzi przy tym o to, że samo zadłużenie spadło, ale o jego relację z PKB. Nominalnie był w ciągu roku wzrost do 1,033 bln zł z 1,006 bln zł rok wcześniej. Ale w tym czasie PKB rosło dużo szybciej, w tempie aż 5,1 proc. Innymi słowy, choć dług publiczny rośnie, to jest coraz mniejszym obciążeniem dla gospodarki, bo mniejszy procent jej działalności trzeba poświęcić na spłatę.

Czytaj też: Piątka Kaczyńskiego. Orłowski: "Nie da się udawać, że wszystko jest w porządku"

Powrót do przeszłości

48,9 proc. wyliczone przez GUS, to nieco więcej niż liczy Ministerstwo Finansów (48,8 proc. PKB). Tak czy inaczej mniejszy poziom zadłużenia publicznego (general government) mieliśmy ostatnio w 2008 roku.

Przypomnijmy, że wtedy rząd notował gigantyczne deficyty budżetu, rzędu 100 mld zł. Nie cięto wydatków (wzrosły w 2008 o 25 mld zł rok do roku), a dochody wzrosły o zaledwie 17 mld zł, czyli o 28 mld zł mniej od założeń budżetowych.

W 2013 roku zbliżyliśmy się do konstytucyjnych limitów poziomu zadłużenia i to dlatego w kolejnym roku doszło do zaboru 150 mld zł z naszych kont w OFE na rzecz ZUS. Poziom długu w PKB rósł jeszcze do 2016 roku, czyli pierwszego, w którym ruszyły wypłaty 500+.

Teraz gospodarka błyskawicznie rośnie, m.in. dzięki dobrej koniunkturze światowej. Trzeba jednak przyznać, że my z tej koniunktury korzystamy i wzrostem gospodarki ustępujemy z większych państw w Europie tylko Irlandii. Dodatkowo właściwie zlikwidowano lukę VATowską i pieniądze z czarnej strefy trafiły do budżetu.

Miało być lepiej

"Zadłużenie sektora rządowego i samorządowego spadło - według szacunków Fitch - do 48,1 proc. PKB na koniec 2018 r." - liczyła niedawno agencja ratingowa Fitch. Jak widać oceniała nas bardziej pozytywnie, niż okazało się w rzeczywistości.

Plany wydatków "piątki Kaczyńskiego" zweryfikowały jednak dobre prognozy. Finansowane będą dodatkową emisją zadłużenia. Fitch przewiduje, że w najbliższym czasie dług publiczny wzrośnie szybciej niż gospodarka. Na koniec 2019 roku ma wynosić 49,1 proc. PKB, a w 2020 roku - 49,6 proc.

Według agencji, wpływ zaproponowanych wydatków rządowych na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany. Innymi słowy, analitycy oceniają, że 500+ na pierwsze dziecko i trzynasta emerytura nie przełożą się na wysoki wzrost konsumpcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
Antek
4 lata temu
Witam, Badam zjawiska ekonomiczne jako student ekonomii, czy mogę prosić o racjonalne wpisy dot. budżetu ?. Potrzebuję opinii popartych konkretnymi liczbami oraz sposobem liczenia. Nie interesuje mnie polityka. Bardzo proszę o poważne wpisy. Pozdrawiam.
Dron
4 lata temu
Zawiadomcie wszystkich wtedy, kiedy będzie dementi i sprostowanie!!!
Mart74
4 lata temu
a za Gierka byliśmy liderami wydobycia węgla i co?
CIA
4 lata temu
OD 89 CO ROK OKRADANO POLSKE OK. 100 MLD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CZYLI RAZEM OK 3 BILIONY !!!!!!!!!!!!! + NAJWIEKSZA ZBRODNIA PRZECIW LUDZKOSCI WYRZUCENI POLACY NA BRUK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CIA
4 lata temu
MNIEJ ZLODZIEI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona