Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Dłużnicy alimentacyjny. Kary za wypłatę "pod stołem"

206
Podziel się

Z poważnymi konsekwencjami muszą się liczyć pracodawcy, którzy będą pomagać ukryć dochody alimentacyjnego dłużnika. Za wypłatę wyższą niż wynikająca z umowy przewidziane są surowe kary.

Dłużnicy alimentacyjny. Kary za wypłatę "pod stołem"
Koniec ukrywania dochodów przez niepłacących alimentów. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDKiVItN

Rząd dociska sprawę uchylania się od płacenia alimentów. Chodzi o prawo, które ma skutecznie zniechęcać pracodawców do tak zwanych wypłat "pod stołem".

Chodzi o to aby osoba obciążona długiem alimentacyjnym spłacała swoje zobowiązania, nie mogła ukryć swojego dochodu.

bDKiVItP

Nowela kodeksu pracy, która zaczyna obowiązywać od 1 grudnia 2020 r., podwyższa kary za wypłacanie osobie niepłacącej alimentów wynagrodzenia wyższego niż wynika to z umowy lub w ogóle zatrudnienie jej "na czaro" - wskazuje "Rzeczpospolita".

O jak dużych kwotach mowa? Pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega grzywnie od 1500 zł do nawet 45 tys. zł.

Czy będą skuteczne?

- Biorąc pod uwagę surowość grożących za to sankcji, można mieć nadzieję, że nowe przepisy przyniosą oczekiwany rezultat – mówi dziennikowi Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

bDKiVItV
Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Z pewnym sceptycyzmem na tę kwestię patrzy jednak prof. Jarosław Świeczkowski. - Skuteczność nowych kar zależeć będzie od skuteczności inspekcji pracy. A nie jest ona rewelacyjna, delikatnie mówiąc, nawet kiedy otrzyma doniesienie od np. wierzyciela alimentacyjnego. Zarówno pracodawca, jak i pracownik zobowiązany do alimentów najczęściej są zainteresowani ukryciem różnic między treścią umowy o pracę a faktycznie płaconym wynagrodzeniem - przekonuje na łamach "Rz" komornik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKiVIuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(206)
Zol
3 miesiące temu
Opieka powinna być naprzemienna, żadnych alimentów. Jest równość płci, to niech w końcu będzie tak naprawdę a nie teoretycznie. Alimenty sady powinny przyznawać jedynie w szczególnych sytuacjach, a nie jak teraz z automatu na rzecz kobiet. Tylko okolo 4 procent ojców dostaje prawa do dzieci po rozwodzie. Najniższa średnia w Europie, ale jakoś w tym przypadku nie oburza to lewaków ani feministek itp.
jurek
3 miesiące temu
musi eli by zamknąc prawie wszystkich pracodawców wiekszośc daje pod stołem zeby nie płacic podatków
Ziomek
3 miesiące temu
Ciekawe co w przypadku, gdy matka ubiegająca się o alimenty ukrywa dochody, jak w moim przypadku, gdzie jeszcze małżonka znająca biegle 2 języki obce i pracująca w dziale handlowym średniej firmy zarabia 2.800 brutto czyli mniej niż kasjer w biedronce :)
bDKiVIur
DDRka
3 miesiące temu
co najmniej 75% pracodawcow placi pod stolem!!!! A zatrudniajacy kierowcow to chyba ze 101%!!!! I co?.... Oni moga????? Jakby urzedasy nie byly takie chciwe i mniej zdzieraly za prace ludzi to wiecej placiloby normalnie i kasy urzedasy mialby wiecej na trwonienie!!!! A tak za duzo chca to beda miec mniej!!!! Chytry dwa razy traci!!!!!!!!!! Bec!!! ;) Po prostu uczciwa praca by sie bardziej oplacala!!!! A tak wszyscy kombinuja a urzedasy kradna i trwonia ciezko zarobine przez ludzi pieniadze!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam 36
3 miesiące temu
To ja Wam coś powiem. W Polsce naliczyli mi o15% więcej alimentów niż mi wyliczono w Anglii. W Polsce jest widzie misie sądu. W Anglii natomiast alimenty są WYLICZANE PROCENTOWO OD ZAROBKÓW. W Polsce nie ma znaczenia czy ojciec ma na dach nad głową. Czy ma na dojazd do pracy. Czy ma na jedzenie. W Anglii patrzy się na alimenciarza normalnie jak na człowieka. Taki człowiek ma pieniądze na życie i nie kombinuje pod stołem z wyplatami
...
Następna strona