Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 3.0. RPD chce natychmiastowych alimentów po 570 zł

Rzecznik Praw Dziecka chce, by tarcza antykryzysowa objęła także najmłodszych. Proponuje natychmiastowe alimenty w kwocie 570 zł - do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Senat RP)
RPD Mikołaj Pawlak proponuje alimenty natychmiastowe

Koronawirus zamknął sądy, te między innymi nie rozstrzygają toczących się spraw o alimenty. Stąd reakcja Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, który chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych, które byłyby zasądzane do czasu ostatecznego werdyktu. Zdaniem RPD, rząd powinien je wprowadzić wraz tarczą antykryzysową 3.0.

"Dzieci z rodzin, w których jeden z rodziców powinien być objęty obowiązkiem alimentacyjnym, nie wolno skazywać na czekanie, aż minie pandemia i można będzie w sądach bez przeszkód przeprowadzać sprawy alimentacyjne, związane m.in. z udziałem świadków. Te dzieci potrzebują środków materialnych do życia już teraz, a nie dopiero za kilka miesięcy, a może za rok i dłużej" - czytamy w komunikacie RPD.

Rzecznik przygotował projekt takiego rozwiązania i zwrócił się o wsparcie do prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości oraz minister rodziny, a także parlamentu. - Nie wolno nam obojętnie przyglądać się sytuacji dzieci, które nie są winne temu, że pomiędzy ich rodzicami doszło do konfliktu i rozstania. Tym dzieciom, tak jak wszystkim innym, należą się środki do życia, gwarantowane przez matkę i ojca - podkreśla Mikołaj Pawlak.

Obejrzyj: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

Zgodnie z propozycją przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilku dni, w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Intencją jest to, by samotni rodzice w prosty i szybki sposób mogli otrzymać pieniądze. Zachowana zostanie przy tym możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty.

Co ważne, alimenty natychmiastowe umożliwią szybkie uzyskanie świadczenia również w przypadku, gdy rodzic objęty nakazem alimentacyjnym sam znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie łożyć na dziecko. Wtedy nakaz o alimentach będzie podstawą do szybkiego wypłacenia świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, co dziś jest możliwe jedynie po długotrwałym i skomplikowanym sądowym zasądzeniu alimentów.

Alimenty natychmiastowe wypłacane byłyby w kwotach: około 570 zł na jedno dziecko, 1040 zł na dwoje dzieci, a 1360 zł – na troje. Dla porównania, średnia wysokość alimentów zasądzonych w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. – 590 zł.

Co ważne, uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka sądowej drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, gdy pandemia już minie. Szczegóły rozwiązania proponowanego przez RPD są TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2020

SebastianA co z natychmiastowymi spotkaniami z dzieckiem, alienatorki teraz to jeszcze bardziej wykorzystują

29-04-2020

EeeeNarobili bąbelkow to niech sami je hodują, wara od budzetowych pieniedzy!!

29-04-2020

harry... w sumie to dlaczego "tylko" 570 zł - uczciwie pracujący podatnicy są w stanie w znacznie większej mierze dorzucić się kolejnych pomysłów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (44)