Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 3.0. RPD chce natychmiastowych alimentów po 570 zł

46
Podziel się:

Rzecznik Praw Dziecka chce, by tarcza antykryzysowa objęła także najmłodszych. Proponuje natychmiastowe alimenty w kwocie 570 zł - do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sądu.

RPD Mikołaj Pawlak proponuje alimenty natychmiastowe
RPD Mikołaj Pawlak proponuje alimenty natychmiastowe (Senat RP)

Koronawirus zamknął sądy, te między innymi nie rozstrzygają toczących się spraw o alimenty. Stąd reakcja Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, który chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych, które byłyby zasądzane do czasu ostatecznego werdyktu. Zdaniem RPD, rząd powinien je wprowadzić wraz tarczą antykryzysową 3.0.

"Dzieci z rodzin, w których jeden z rodziców powinien być objęty obowiązkiem alimentacyjnym, nie wolno skazywać na czekanie, aż minie pandemia i można będzie w sądach bez przeszkód przeprowadzać sprawy alimentacyjne, związane m.in. z udziałem świadków. Te dzieci potrzebują środków materialnych do życia już teraz, a nie dopiero za kilka miesięcy, a może za rok i dłużej" - czytamy w komunikacie RPD.

Rzecznik przygotował projekt takiego rozwiązania i zwrócił się o wsparcie do prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości oraz minister rodziny, a także parlamentu. - Nie wolno nam obojętnie przyglądać się sytuacji dzieci, które nie są winne temu, że pomiędzy ich rodzicami doszło do konfliktu i rozstania. Tym dzieciom, tak jak wszystkim innym, należą się środki do życia, gwarantowane przez matkę i ojca - podkreśla Mikołaj Pawlak.

Zobacz także: Obejrzyj: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

Zgodnie z propozycją przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilku dni, w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Intencją jest to, by samotni rodzice w prosty i szybki sposób mogli otrzymać pieniądze. Zachowana zostanie przy tym możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty.

Co ważne, alimenty natychmiastowe umożliwią szybkie uzyskanie świadczenia również w przypadku, gdy rodzic objęty nakazem alimentacyjnym sam znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie łożyć na dziecko. Wtedy nakaz o alimentach będzie podstawą do szybkiego wypłacenia świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, co dziś jest możliwe jedynie po długotrwałym i skomplikowanym sądowym zasądzeniu alimentów.

Alimenty natychmiastowe wypłacane byłyby w kwotach: około 570 zł na jedno dziecko, 1040 zł na dwoje dzieci, a 1360 zł – na troje. Dla porównania, średnia wysokość alimentów zasądzonych w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. – 590 zł.

Co ważne, uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka sądowej drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, gdy pandemia już minie. Szczegóły rozwiązania proponowanego przez RPD są TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Maxel
2 lata temu
Rządzący powinni zmienić potrącanie alimentów i innych długów,teraz na alimenty potrącają 60%wynagrodzenia,wystarczy zmienić na 40%,przy innych długach zmienić 50% na 30%.I by zaczęli robić legalnie dłużnicy,państwo miało by podatki,na emerytury i renty była by kasa.A tak przy takich potrąceniach komorniczych to robią na czarno i guzik państwo ma z nich.
xyz
3 lata temu
A co stoi na przeszkodzie by sądy pracowały w systemie "e" , skoro dzieciaki uczą się w e-systemie to i sprawy o alimenty dla nich też mogą być rozstrzygane w systemie "e". A skoro sądy nie pracują pełną parą to pracownicy sądów powinni proporcjonalnie mniej zarabiać. Płaca jest za pracę a za gotowość to postojowe lub wcale. System opieki społecznej będzie mógł się wziąć do pracy.
Tyui
3 lata temu
Alimenty powinny być ustalone odgórnie zawsze Czyli dziecko w przedziale wiekowym od do kwota Byłaby jasna i klarowna sytuacja Działałoby to w obie strony
Tyle w temaci...
3 lata temu
Sprawca dziecka niech płaci A nie całe społeczeństwo
Makses
3 lata temu
Skoro mopsy stac na placenie 500plus I inne dodatki to niech placa po 570zloty alimentow.Po 2tysiace dawaja nierobom co po uciekali przed pandemia,zamiast pracowac?!?To moze tym co pracowali w trakcie pandemi to niech dadza po 3tysiace premi I bedzie na alimenty???
...
Następna strona