Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy jednak do 24 maja. Jest autopoprawka

63
Podziel się:

Rząd, ze względu na trwający stan epidemii, wydłużył zamknięcie szkół do 24 maja, ale zasiłek opiekuńczy dla rodziców został w pierwszej wersji przedłużony zaledwie do 3 maja. Do Sejmu wpłynęła jednak autopoprawka do kolejnej aktualizacji tarczy antykryzysowej, która zmienia tę datę właśnie na 24 maja.

Rząd wydłuży zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Rada Ministrów złożyła autopoprawkę do tarczy antykryzysowej
Rząd wydłuży zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Rada Ministrów złożyła autopoprawkę do tarczy antykryzysowej (YouTube)

Jeszcze w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja. To zdziwiło rodziców młodszych dzieci, którzy pobierają ten zasiłek, bo szkoły, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do 24 maja.

Resort z początku informował o możliwości wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: przedszkola żłobki i szkoły (klasy 1-3). Jednak już we wtorek do tzw. tarczy antykryzysowej zgłoszono autopoprawkę. Zmienia ona datę zakończenia wypłat zasiłków opiekuńczych z 4 na 25 maja, co oznacza, że ostatnim dniem, w którym rodzicom będzie przysługiwał dodatek, będzie już nie 3 a 24 maja.

Taki ruch zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki. - Wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji - mówił.

Zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem podczas pandemii przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia. Zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
R20
3 lata temu
Czyli już wiemy, że wybory zostaną przeniesione na 24 maja lub święty nigdy.
XXX
3 lata temu
NA PLACU ZABAW PEŁNO MAŁYCH DZIECI W PIASKOWNICY OBOK SIEBIE INNE DZIECI BIEGAJĄ, KRZYCZĄ CZY TO JEST TA TROSKA O DZIECI ,NIEKTÓRZY RODZICE BEZ MASECZEK
Maja
3 lata temu
Dlaczego te zasiłki nie są jeszcze wypłacane? Np. w Łomży !!!!!!!!!!!!!
Hela
3 lata temu
Świetnie. Może jeszcze z pół roku tej opieki?Moja pracownica od połowy marca poszła na taki zasiłek i nie martwi się, że reszta pracowników musi jej robotę zrobić. Żeby było fajniej to wszyscy wiemy, że jej dzieci do przedszkola nie chodzą, opiekuje się nimi babcia. Ale jak jest możliwość wzięcia opieki to po co babcię angażować. Uważam, że taki zasiłek powinien przysługiwać tylko rodzicom, którzy mają pociechy w przedszkolu lub żłobku i przedstawią odpowiednie zaświadczenie że są one zamknięte. Ale tego nikt nie sprawdza i mnóstwo ludzi to wykorzystuje.
mlody emeryt
3 lata temu
Mam zapytanie do tego NIRZADU . Czy sa w posiadaniu Premiera jakies akty prawne , ktore w ciagu 5 lat byly wydawane , i nie sa obarczone bledem . Pierwsze 3 osoby dostana lody.
...
Następna strona