Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Świadczenie postojowe. Kogo obejmuje i na jaki okres?

11
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa zezwala pracodawcom na wysłanie pracowników nawet na trzymiesięczne postojowe. To jeden ze sposobów pomocy przedsiębiorcom, którzy zmagają się z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

Dokładna wysokość świadczenia postojowego wynosi 2080 złotych, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej.
Dokładna wysokość świadczenia postojowego wynosi 2080 złotych, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej. (Shutterstock)

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa sprawiła wiele problemów przedsiębiorcom. Obostrzenia wprowadzone przez rząd sprawiły, że wiele firm musiało zawiesić działalność gospodarczą czy ją znacznie ograniczyć. Dotyczy to też redukcji liczby zatrudnionych pracowników czy wysłania ich na postojowe.

Pracownicy odesłani na postojowe otrzymają za to świadczenie, które jest specjalną formą pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli zatrudniony nie wykonywał swoich obowiązków nie ze swojej winy, ale z przyczyn dotyczących pracodawcy, wówczas ten musi wypłacać mu wynagrodzenie.

Kogo obejmuje świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe obejmuje pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych. Niezbędne jest spełnienie kilku warunków, by móc ubiegać się o wypłatę postojowego. Są to:

umowa cywilnoprawna zawartą przed 1 lutego 2020 r.;

  • przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie to 15 tys. 681 zł);
  • brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych;
  • zamieszkanie na terytorium Polski i obywatelstwo RP lub prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium RP;
  • brak możliwości wykonania umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W przypadku osób samozatrudnionych, które skorzystają z świadczenia postojowego, warunkiem podstawowym jest wykazanie, że utrata przychodów jest następstwem przestoju wywołanego pandemią koronawirusa.

Na jaki okres obowiązuje postojowe?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłacać będzie świadczenie postojowe przez trzy miesiące. To ma pomóc przedsiębiorcom pokonać falę kryzysu wywołaną pandemią koronawirusa.

Ile wynosi świadczenie postojowe?

Dokładna wysokość świadczenia postojowego wynosi 2080 złotych, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej. Jest to świadczenie nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Oznacza to, że beneficjenci otrzymają 2080 złotych na rękę.

Świadczenie postojowe przysługuje pracownikowi za czas niewykonywania pracy z powodu przestoju w zakładzie, ale tylko pod warunkiem, że był on gotów do wykonywania swoich obowiązków, a doznał przeszkód z przyczyn niezależnych od niego. Jeżeli niemożliwość wykonywania pracy wynikała z winy pracownika, świadczenie mu nie przysługuje.

Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło) mogą otrzymać 2080 zł na rękę przez 3 miesiące, jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z pandemią koronawirusa.

Osoby samozatrudnione mogą otrzymać po 2080 złotych jeśli przychód w miesiącu przed złożeniem wniosku o postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy niż w poprzednim miesiącu i nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwaratału (obecnie 15 681 zł). Z kolei jeśli rozliczają podatek kartą podatkową i są zwolnieni z opłacania podatku VAT, nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, otrzymają po 1300 zł na rękę.

Wypłaty postojowego w ramach tarczy antykryzysowej realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
daniel
3 lata temu
Wniosek złożony 18 lipca a 20 lipca już pieniążki na koncie. Nic tylko podziękować że mamy w końcu poważnych i uczciwych polityków u władzy. Wcześniej szczaw i mirabelki a jak słyszę tych wszystkich narzekających to powiem jedno. Więcej honoru
Doris
4 lata temu
Wniosek złożony 08.04 do dzisiaj nic.Dodzwonić się nie można.Jedyną informacją uzyskaną na infolini była ta, że jak przyznają to pieniądze będą na końcie.Nie będzie żadnych decyzji.
Tadeusz
4 lata temu
Dzień dobry, Jeśli składam wniosek o postojowe za kwiecień, to czy... otrzymane postojowe za miniony miesiąc (2080 zł za marzec) podaję jako przychód?
Wniosek złożo...
4 lata temu
miesiąc temu. Do dzisiaj żadnej pomocy.
Tadeusz
4 lata temu
A jam pytanie, czy wniosek o postojowe składa się raz na 3 miesiące, czy trzeba ponawiać co miesiąc?