Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Zasiłek opiekuńczy. Komu i do kiedy przysługuje?

2
Podziel się:

W związku z zamknięciem placówek oświatowych przez pandemię koronawirusa rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 bądź starszym dzieckiem niepełnosprawnym, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto dokładnie może skorzystać z takiej pomocy.

Dodatkowy zasiłek przysługuje w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci, w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy.
Dodatkowy zasiłek przysługuje w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci, w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy.
bEstGOZh

Przez nieprzewidziane zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Z zasiłku można skorzystać niezależnie od „zwykłego” 60-dniowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek przysługuje w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci, w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek obowiązuje od 26 marca 2020 roku.

Kto może skorzystać z zasiłku?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego może skorzystać każdy z rodziców, który musi zająć się dzieckiem w związku z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych przez COVID-19. Zasiłek przysługuje również rodzicom, których dzieckiem przez pandemię przestała opiekować się „niania” bądź dzienny opiekun.

bEstGOZj
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Prawo do zasiłku mają oboje rodzice, jednak świadczenie zostanie wypłacone tylko jednemu z nich – temu, który sprawuje opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku.

bEstGOZp

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy opiekują się:

  • dzieckiem do 8. roku życia,
  • dzieckiem do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • dzieckiem do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Do kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W związku z najnowszymi informacjami okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 3 maja 2020 roku. Niewykluczone, że termin zostanie ponownie przesunięty ze względu na podjęcie decyzji o zamknięciu placówek oświatowych do 24 maja 2020 roku.

W jaki sposób uzyskać dodatkowe świadczenie?

Aby otrzymać zasiłek, do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy należy złożyć oświadczenie „o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna”.

bEstGOZq

Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą wniosek mogą złożyć bezpośrednio w placówce ZUS-u bądź online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEstGOZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Ola
rok temu
Żłobki, przedszkola, szkoła zamknięte ze względu na epidemię ale te same dzieci można zaprowadzić do placówki sprawującej opiekę. Może jeszcze jako profilaktykę będzie temperaturę mierzyć bezobjawowym roznosicielom? Czytam i nie wierzę.
Adam
rok temu
Moja żona zajmuje się 4miesięcznymi bliźniętami. Jak łatwo się domyśleć, jest to zajęcie niepozwalające na nic innego. Niemniej jednak, w świetle prawa należy do osób, które mogą sprawować opiekę nad pozostałymi naszymi dziećmi w wieku 6 i 4 lat ponieważ mi nie przysługuje opieka a więc muszę pracować. Cieszę się że mogę pracować, ale jeszcze bardziej będę się cieszyć jeśli to przeżyjemy. W tej sytuacji COVIDa obawiam się najmniej.