Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Zasiłek opiekuńczy. Komu i do kiedy przysługuje?

2
Podziel się:

W związku z zamknięciem placówek oświatowych przez pandemię koronawirusa rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 bądź starszym dzieckiem niepełnosprawnym, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto dokładnie może skorzystać z takiej pomocy.

Dodatkowy zasiłek przysługuje w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci, w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy.
Dodatkowy zasiłek przysługuje w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci, w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy.

Przez nieprzewidziane zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Z zasiłku można skorzystać niezależnie od „zwykłego” 60-dniowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek przysługuje w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci, w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek obowiązuje od 26 marca 2020 roku.

Kto może skorzystać z zasiłku?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego może skorzystać każdy z rodziców, który musi zająć się dzieckiem w związku z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych przez COVID-19. Zasiłek przysługuje również rodzicom, których dzieckiem przez pandemię przestała opiekować się „niania” bądź dzienny opiekun.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Prawo do zasiłku mają oboje rodzice, jednak świadczenie zostanie wypłacone tylko jednemu z nich – temu, który sprawuje opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy opiekują się:

  • dzieckiem do 8. roku życia,
  • dzieckiem do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • dzieckiem do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Do kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

W związku z najnowszymi informacjami okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 3 maja 2020 roku. Niewykluczone, że termin zostanie ponownie przesunięty ze względu na podjęcie decyzji o zamknięciu placówek oświatowych do 24 maja 2020 roku.

W jaki sposób uzyskać dodatkowe świadczenie?

Aby otrzymać zasiłek, do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy należy złożyć oświadczenie „o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna”.

Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą wniosek mogą złożyć bezpośrednio w placówce ZUS-u bądź online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Ola
4 lata temu
Żłobki, przedszkola, szkoła zamknięte ze względu na epidemię ale te same dzieci można zaprowadzić do placówki sprawującej opiekę. Może jeszcze jako profilaktykę będzie temperaturę mierzyć bezobjawowym roznosicielom? Czytam i nie wierzę.
Adam
4 lata temu
Moja żona zajmuje się 4miesięcznymi bliźniętami. Jak łatwo się domyśleć, jest to zajęcie niepozwalające na nic innego. Niemniej jednak, w świetle prawa należy do osób, które mogą sprawować opiekę nad pozostałymi naszymi dziećmi w wieku 6 i 4 lat ponieważ mi nie przysługuje opieka a więc muszę pracować. Cieszę się że mogę pracować, ale jeszcze bardziej będę się cieszyć jeśli to przeżyjemy. W tej sytuacji COVIDa obawiam się najmniej.