Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Do tych lekarzy czeka się najdłużej. W niektórych przypadkach nawet 11 miesięcy

19
Podziel się:

Pacjenci w Polsce coraz dłużej czekają na wizytę u lekarza oraz na przeprowadzenie zabiegów i operacji - wynika z danych zawartych w raporcie Barometr Watch Health Carent 2022 na temat kolejek w ochronie zdrowia. Według raportu czas oczekiwania na poradę ortodonty przekracza już 11 miesięcy. Nie lepiej jest w przypadku neurologa czy ortopedy.

Do tych lekarzy czeka się najdłużej. W niektórych przypadkach nawet 11 miesięcy
Na wizytę u niektórych lekarzy specjalistów w Polsce trzeba czekać ponad 10 miesięcy (Adobe Stock, TOMASZ MAJCHROWICZ)

Dane z cyklicznego raportu Fundacji Watch Health Carent opisuje dziennik "Fakt". Jak czytamy, w 2021 r. średni czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie wynosił 3,4 miesiąca i był krótszy o 0,4 miesiąca niż rok wcześniej. - Sytuacja jest stabilna z lekką tendencją spadkową, więc można powiedzieć, że system tkwi w miejscu - mówił w ubiegłym roku Krzysztof Łańda, założyciel Fundacji WHC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd nie mówi nam wszystkiego? "Sytuacja jest bardzo poważna"

Kolejki w ochronie zdrowia. Do tych lekarzy trzeba czekać najdłużej

Najdłużej Polacy muszą czekać na świadczenia w:

  • neurologii (średni czas 10,4 miesiąca)
  • ortopedii i traumatologii ruchu (10,2 miesiąca)
  • stomatologii (8,4 miesiąca)
  • chirurgii plastycznej (refundowana - 8,4 miesiąca)

Z kolei najszybciej pomoc uzyskujemy w dziedzinie neonatologii (0,7 miesiąca) i radiologii onkologicznej (0,5 miesiąca).

Najdłuższe kolejki do lekarzy specjalistów dotyczą:

  • ortodontów (11,7 miesiąca)
  • neurologów dziecięcych (11 miesięcy)
  • chirurgów naczyniowych (9,1 miesiąca)

Najkrócej czeka się do chirurgów (0,4 miesiąca), ginekologów (0,3 miesiąca) i pediatrów (0,2 miesiąca).

Kolejki do świadczeń (porad, zabiegów czy operacji - red.) w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej wydłużyły się w stomatologii (o 4,4 miesiąca), neurologii dziecięcej (o 2,9 miesiąca) i neurochirurgii (o 2,9 miesiąca).

W przypadku, gdy weźmiemy pod uwagę jedynie wizyty u lekarzy specjalistów, najbardziej wydłużyły się kolejki do: ortodontów (o 9,9 miesiąca), neurologów dziecięcych (o 8,3 miesiąca) i urologów dziecięcych (o 5,8 miesiąca).

Kolejki do badań

Swoje trzeba również odczekać w kolejce do badania - średnio 2,5 miesiąca. W porównaniu z danymi z Barometru WHC 2021 czas oczekiwania na badania diagnostyczne wzrósł o 0,6 miesiąca.

Najdłużej trzeba czekać na USG oka - 7,7 miesiąca, badania audiologicznego metodą elektrofizjologiczną (7,5 miesiąca) i sigmoidoskopii (badanie endoskopowe jelita grubego - 7 miesięcy).

Od ręki zazwyczaj wykonamy gazometrię oraz test na boreliozę (badanie krwi za pomocą testu ELISA). Kilka dni poczekamy też na wykonanie scyntygrafii nerek - 0,1 miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
przeczołgana
1 tyg. temu
8 miesięcy życia z bólem. Na prośbę o badania diagnostyczne, lekarka odparła ,że chcę ją okraść bo z tego jest rozliczana .Musiałam prywatnie koszt -bardzo duży
Hahahaha
2 miesiące temu
Ale ukraincy za to bez ubezpieczenia sa przyjmowani bez kolejek
Takie są
2 miesiące temu
reformy niedzielskiego .Brawo piss
💩💩💩
2 miesiące temu
Do tych, co tu sieją hejt odnośnie Ukraińców - są różni, tak jak i my, a nie wszyscy jesteśmy Januszami i Grażynami. Poza tym, w różnych krajach UE mieszkają łącznie miliony Polaków, w tym ktoś z rodziny każdego z nas - zapytajcie ich, czy im jest miło, gdy ktoś mówi Stop Polakom. Rak jak to było np w UK przy okazji Brexit'u?...
😊😊😊
2 miesiące temu
Czas wprowadzić na stałe ocenę punktową lekarzy za ich zaangażowanie i skuteczność, oraz odpowiednie regulacje - albo pracujesz prywatnie, albo w publicznej służbie zdrowia. A wprowadzanie poza kolejnością swoich pacjentów z prywatnych gabinetów na szpitalne oddziały, czy diagnostykę - powinno być traktowane jak przestępstwo. Bo to działanie na szkodę dobra ogółu, a prywatna wizyta, żeby dostać się na oddział do publicznego szpitala - to nic innego jak kryptołapówka. Jak lekarz chce sobie dorobić, to niech se weźmie kredyt i za własne pieniądze postawi szpital i go wyposaży i w nim przyjmuje swoich prywatnych pacjentów 🤷🏻‍♂️