Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

1000 zł podwyżki dla tysięcy pracowników. Rząd przyjął uchwałę

171
Podziel się:

Pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech otrzymają od 1 lipca dodatek do wynagrodzeń w wysokości 1 tys. zł brutto miesięcznie. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie. W Polsce pracuje ok. 190-200 tys. osób w tym sektorze.

1000 zł podwyżki dla tysięcy pracowników. Rząd przyjął uchwałę
Rząd przyjął uchwałę ws. dodatków dla pracowników socjalnych (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały czterech programów, które dotyczą dodatków do wynagrodzeń pracowników opieki społecznej. Jak poinformowało MRPiPS, dofinansowanie wynagrodzeń w kwocie 1 tys. zł brutto od lipca obejmie ok. 133 tys. pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Łączna kwota środków przeznaczona dla tej grupy osób wynosi w całym okresie realizacji programu ok. 6,7 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Wsparcie dla pracowników opieki społecznej

Z kolei dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027 obejmie pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy przez samorządy (gminy, powiatu lub województwa) lub przez podmioty wykonujące zadania publiczne na ich zlecenie.

To m.in. asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinnych domach dziecka, pracownicy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, placówek wsparcia dziennego i ośrodków adopcyjnych.

Zgodnie z szacunkami resortu wsparciem zostanie objętych ok. 23 tys. osób, a na realizację programu w latach 2024-2027 zaplanowano 1,16 mld zł.

Oddzielny program dotyczy wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. Jak podało MRPiPS, wsparciem zostanie objętych 3112 osób (2182 rodziny zastępcze zawodowe i 930 osób prowadzących rodzinne domy dziecka). Środki zaplanowane na ten cel to 157,5 mln zł.

Podniesienie wynagrodzenia dotyczy także 32 tys. pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Jednak – jak zauważył resort – w związku z tworzeniem nowych miejsc opieki w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029 przewidziano objąć podwyżkami wynagrodzenia blisko 48 tys. pracowników. Budżet programu w latach 2024-2027 to 2,08 mld zł.

Wprowadzenie specjalnych uchwał w sprawie dodatków do wynagrodzeń umożliwia nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę w połowie maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(171)
Zniesmaczona
3 tyg. temu
Dno i wodorosty ..nie dostaną pracownicy od świadczeń a to oni pomagają ludzia m.in. w wypełnianiu wniosków ,se empatyczny i z pokorą przyjmują wszystkie inne dodatki które wchodzą ...od 1 sierpnia bon energetyczny czeka na pracowników socjalnych ,niech przyjmują wnioski ,przeliczają dochody wydają informacje bądź decyzje odmowne ..wkoncu mają dodatek 1000 zł .. taka sprawiedliwość u nas w Polsce jednemu się da a drugiemu nie ... Z tego co słyszałam to księgowe mają dostać ten dodatek śmiech. Może wkoncu ktoś zainteresuje się tym to się wyprawia i jak właśnie ten rząd nie zna specyfiki pracy ..może od tego trzeba było zacząć zanim zaczęli wprowadzać uchwałę w życie ...
olo
4 tyg. temu
śmiech na sali - jedni dostaną a drudzy nie !!!!!!!!!! Pracownicy socjalni już się cieszą a osoby obslugujące świadczenia rodzinne lub fundusz alientacyjny dostaną wielkie GOOFNOOOO !!!!!!!!!!! Ot taka to sprawiedliwość !!!!!!!!
AGA
4 tyg. temu
Pracuję w MOPS ,ale nie wymieniono naszej funkcji ,czyżby nie uwzględniono w podwyżce opiekunek domowych chorych i starszych osòb ???
A.K.
4 tyg. temu
skandal aby nie zwaloryzować zasiłku pielęgnacyjnego dla niepełnosprawnych ? Czy ci ludzie to inny sort i was nie interesują ?
G.K.
miesiąc temu
co w ty roku ? Co z czternastką dla wszystkich emerytów, co z II waloryzacją, co z kwota wolna od podatku 60 000 zł , co z waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł ?
...
Następna strona