Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Emilia Dudzik
|
aktualizacja

Dodatkowy urlop dla rodziców. Poznaliśmy szczegóły

18
Podziel się:

Rodzice dzieci, które urodziły się przed 28. tygodniem lub ważą mniej niż 1000 gramów, będą mogli skorzystać z 15 dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego, a rodzice dzieci hospitalizowanych po urodzeniu do 8 tygodni - zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który we wtorek trafił do uzgodnień.

Dodatkowy urlop dla rodziców. Poznaliśmy szczegóły
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Getty Images, SOPA Images)

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlop macierzyński w sytuacji, gdy dziecko urodzi się jako wcześniak lub wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Dla kogo nowy urlop?

Autorzy projektu wskazują, że w przypadku rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych częste wizyty u lekarza, długotrwała rehabilitacja wiąże się z koniecznością korzystania z urlopów wypoczynkowych, by móc zapewnić dziecku odpowiednią opiekę medyczną. Rodzice zmuszeni są także do korzystania ze zwolnienia lekarskiego ze względu na opiekę nad chorym dzieckiem.

Zmiany zawarte w projekcie mają umożliwić rodzicom kontynuację leczenia ich dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy albo wykorzystywania przez rodziców urlopów wypoczynkowych lub zwolnień lekarskich.

Według projektu dodatkowy urlop macierzyński będzie fakultatywny, udzielany na wniosek, możliwy do wykorzystania w jednej części - bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop ten będzie płatny w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wprowadzone rozwiązanie będzie stosowane odpowiednio do rodziców przysposabiających dziecko i rodzin zastępczych.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 tygodni albo do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub w zależności od masy urodzeniowej dziecka.

W projekcie założono, że dla pracujących rodziców dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 gramów, dodatkowy urlop macierzyński będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie.

Pracujący rodzice dziecka urodzonego po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 gramów będą uprawnieni do tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie.

Pracownik powinien wrócić do pracy

W projekcie czytamy, że zmiany obejmą także pracujących rodzice, których dziecko urodziło się po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, ale wymaga hospitalizacji. W tym przypadku, żeby pracownik mógł mieć prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez dwa kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po trzech dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z projektem przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Zgodnie z projektem również osobom ubezpieczonym niebędącym pracownikami będzie przysługiwał zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Jak przewiduje projekt, dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego.

W ocenie skutków regulacji projektu podkreślono, że po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik powinien wrócić do pracy na dotychczasowe stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, to na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z tego urlopu.

W projekcie zaproponowano, że nowela wejdzie w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2022 r. przedwcześnie, tj. między 22. a 37. tygodniem ciąży, urodziło się 22 510 dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Co żałujecie
miesiąc temu
Mamy ue procedury nadmiernego deficytu ale migranci też dostaną urlopy, 800+, darmowe mieszkania, utrzymanie. Zapomnijcie emeryci o zanikającej 14tce i przyzwoitej waloryzacji. Was skazano na wymarcie.
Maria
miesiąc temu
To jest bardzo dobra decyzja . Popieram.
Ojro
miesiąc temu
Kobieta po urodzeniu dziecka powinna być na urlopie aż do uzyskania przez dziecko pelnoletnosci. W końcu żyjemy w nowoczesnej Europie.
moje 3 grosze
miesiąc temu
Rozdawanka na maxa, czy ta towarzysz lewica wie gdzie jest Grecja?
nierodzic
miesiąc temu
a kiedy jakaś ulga dla NIErodziców? Dlaczego jesteśmy karani za to, że nie mamy, nie możemy mieć dzieci? Ciągle trzeba zastępować rodziców, rozumiem, dzieciaki wymagają dużo czasu i opieki, częstoc chorują. Ale my nie mamy z tego nic! Poza przeciążeniem pracą zastępując nieobecnych. Rekordzistka koleżanka jest mniej więcej co 5 tygodni na dwutygodniowym L4 bo jej syn ciągle łapie infekcje, zapalenia oskrzeli itp. Ile można??