Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia. Nowe przepisy już opublikowane

6
Podziel się

Rząd przedłuża dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Świadczenie ma obowiązywać od 30 listopada do 24 grudnia 2020 r. Można je dostać w ZUS na dotychczasowych zasadach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia. Nowe przepisy już opublikowane
Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wydłużone do 24 grudnia (Pexels, Arthur Krijgsman)
bDHJZUQB

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on przysługiwał w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Można się o niego ubiegać również wtedy, gdy te placówki nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania pandemii.

Zobacz także: Obejrzyj też: Nie będzie zasiłku opiekuńczego dla starszych dzieci
bDHJZUQD

Dodatkowy zasiłek przysługuje także w razie np. kwarantanny czy izolacji niani, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą, lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu zakażenia koronawirusem.

Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą pracować z powodu sprawowania nad taką osobą opieki, w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również wtedy, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie ze względów sanitarnych liczby podopiecznych.

bDHJZUQJ

Jak informował kilka dni temu w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Stanisław Szwed, rząd nie zamierza na razie rozszerzać uprawnionych do dodatkowego świdczenia o rodziców 9-latków. Mogą oni korzystać z zasiłku na zasadach ogólnych.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają wszyscy, którzy odprowadzają składkę z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje on bez tzw. okresu wyczekiwania (okres wyczekiwania w przypadku umów- zlecenia czy działalności gospodarczej wynosi 90 dni).

Zasiłku tego nie wlicza się też do ogólnej puli 60-dni, które przysługują w ciągu roku każdemu ubezpieczonemu.

bDHJZUQK

Co ważne, dodatkowego zasiłku nie dostaną rodzice tych dzieci, którzy nie poślą swoich dzieci do otwartych placówek, bo będą się bali o ich zdrowie.

Nie przysługuje on również wtedy, gdy jedno z rodziców może sprawować nad dzieckiem opiekę w domu, bo np. ojciec lub matka jest bezrobotna, albo przebywa na urlopie rodzicielskim.

Jak informuje ZUS, w listopadzie z dodatkowego zasiłku skorzystało ponad 100 tys. ubezpieczonych.

bDHJZUQL

Na początku listopada rząd zawiesił naukę stacjonarną w szkołach i przywrócił dodatkowy zasiłku opiekuńczy dla rodziców. Przysługuje on do 29 listopada 2020 r. Jednak z powodu złych prognoz epidemiologicznych i faktu, że szkoły są rozsadnikiem wirusa, naukę zdalną (poza wyjątkami) wydłużono do 3 stycznia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHJZURe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Ola z przedsz...
3 miesiące temu
I co, kochani, dalej będzie twierdzić, że nauczyciele w przedszkolach nie są żadnym mięsem armatnim? Wirus podobno był już w odwrocie, ale nie było ani jednego dnia, w którym przychodnie pracowałyby normalnie. Wasz pediatra nie chce mieć osobistej styczności z waszymi dzieci, chociaż przez kilka minut. My jesteśmy zmuszone do codziennych kontaktów z pozornie zdrowymi dziećmi, podkreślam, Z POZORNIE ZDROWYMI DZIEĆMI. Jesteśmy, po ratownikach medycznych, lekarzach i pielęgniarkach pracujących z pacjentami covidowymi najbardziej narażaną grupą zawodową. W imię czego??? W imię taniej siły roboczej, za którą wszyscy nas uważacie.
Trump
3 miesiące temu
"trzymaj się poręczy"
Nowa ekonomia
3 miesiące temu
Dwa lata wakacji. Jules Verne. Ekranizacja. Polska, 2020. Nie chodzi mi o dzieciaki tylko o lud robotniczy miast i wsi raczący się płatnym urlopem opiekuńczym na bachora zdrowego.
bDHJZURf
9999
3 miesiące temu
Najgorzej to mają te madki, które nie pracują, bo one żadnego zasiłku opiekuńczego nie dostaną, bo aby go dostać trzeba najpierw pracować!
Piel
3 miesiące temu
Czy z zasiłku mogą korzystać medycy?