Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Sprawdź, na jakich zasadach

6
Podziel się:

Od poniedziałku 18 stycznia dzieci z klas 1-3 wrócą do szkół. Nie oznacza to jednak, że zniknie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak ogłosiła minister rodziny Marlena Maląg, jego wypłaty będą wydłużone do 31 stycznia. Podpowiadamy, komu przysługuje.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Sprawdź, na jakich zasadach
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przedłużenie wypłat świadczenia zapowiedziała minister rodziny Marlena Maląg (na zdjęciu). (Materiały prasowe, KPRM, Adam Guz)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy według założeń miał być wypłacany do 18 stycznia, czyli do końca tegoroczny ferii zimowych. Wstrzymanie świadczenia wydawało się logiczną konsekwencją powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół - dzięki temu państwowy budżet zostałby odciążony od tej formy pomocy.

A jednak nie wszyscy rodzice lub opiekunowie od poniedziałku puszczą swoje pociechy do szkół. Powodem takiego stanu rzeczy jest wysoka liczba zakażeń SARS-CoV-2, która wciąż utrzymuje się w Polsce. Dlatego też rząd zdecydował się na przedłużenie wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego co najmniej do 31 stycznia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Dodatkowe świadczenie trafi do wszystkich rodziców lub opiekunów, których dzieci pozostaną w domu z powodu pandemii koronawirusa. Zasiłek pobrać mogą opiekunowie dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zobacz także: Kiedy zacznie się odmrażanie gospodarki? Kościński: powrót do normalności za 2-3 miesiące

Przysługuje zatem ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zgodnie z przepisami, pomoc należy się tylko w sytuacji, kiedy opiekunowie stają przed niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. jednak dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Co istotne, dodatkowy zasiłek nie przysługuje tym rodzicom, z których jeden jest np. bezrobotny, lub też korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Wtedy to - w teorii - może zapewnić on opiekę dziecku, które pozostanie w domu.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - jak się o niego ubiegać?

Rodzice, którzy chcą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, muszą złożyć u swojego płatnika składek do ZUS-u (np. pracodawcy, czy zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, którego wzór znajdą na stronach Zakładu. Oświadczenie to pełni jednocześnie funkcję wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie do ZUS-u. Należy pamiętać, że bez wspomnianego oświadczenia ani ZUS, ani płatnik składek nie wypłacą zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy - zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych - wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
dosyc tego!
3 lata temu
Jak mozna placic rodzicom za opieke nad dziecmi ??To ich OBOWIAZEK!!!!
ups
3 lata temu
czyli cała patologia 500+, tam wszystkie dzieci albo maja orzeczenia o niepełnosprawności albo o opóźnieniu rozwojowym i kształceniu specjalnym
oj...
3 lata temu
czyszczenie ZUSu
Oko
3 lata temu
Oj drukarka jedzie 24 godziny na dobę. Teraz będą 1000 zł drukować.
ewa
3 lata temu
Skąd PiS ma tyle pieniędzy?