Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Dom bez pozwolenia. Sejm podjął decyzję

81
Podziel się:

Domy jednorodzinne o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych będzie można wznosić bez pozwolenia na budowę. Decyzję w tej sprawie podjął w czwartek Sejm.

Dom bez pozwolenia. Sejm podjął decyzję
Dom bez pozwolenia. Sejm podjął decyzję (Adobe Stock)

Izba niższa polskiego parlamentu przyjęła ustawę o gwarancjach dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, w której "zaszyte" zostały także przepisy dotyczące zmian w budowlance. Zgodnie z nimi nie trzeba będzie mieć pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m kw., podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw. Bez pozwolenia będzie można też stawiać m.in. przydomowe schrony do 35 m kw. i kioski o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m kw. Nadal jednak będzie trzeba spełnić obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

- Rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim m.in. domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m kw. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych – skomentował zmiany minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kupił ponad 200-letni poniemiecki dom. Cena była bardzo okazyjna: 15 tys. zł

Jak wskazał resort rozwoju, zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu.

Ministerstwo zaznaczyło, że opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Tym samym taki dom musi być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu - podkreśliło MRiT.

Będą darmowe projekty

- Takich właśnie domów buduje się w naszym kraju najwięcej. Dlatego z mojej inicjatywy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Projektanci mieli czas na składanie prac konkursowych do 31 lipca br. Ocena zgłoszonych prac potrwa do 5 września. W efekcie, jeszcze w tym roku zaoferujemy nowe, bezpłatne projekty do pobrania dla wszystkich chętnych – poinformował minister Buda.

Uchwalone przepisy przewidują, że bez pozwolenia na budowę będzie też można stawiać m.in. przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw. przeznaczone do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami zagrożeń np. militarnych. Ponadto umożliwiają uzyskiwanie uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie przez osoby posiadające tytuł zawodowy technika albo dyplom zawodowy, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Przepisy zwiększają też zakres uprawnień osób posiadających uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie.

Znika wymóg

Poprawki, które w czasie prac w Sejmie zostały dodane do ustawy o NABE, dotyczą też zmian w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych (tzw. specustawa mieszkaniowa). Uchylają one m.in. wymóg określenia w inwestycji mieszkaniowej minimalnej liczby miejsc postojowych wynoszącej co najmniej 1,5-krotność liczby mieszkań przewidzianych do realizacji, a w przypadku inwestycji w zabudowie śródmiejskiej - minimalnej liczby miejsc postojowych co najmniej równej liczbie mieszkań przewidzianych do realizacji.

Kolejne uchwalone poprawki dotyczą zapowiadanego przez rząd wykupu lokali z programu Mieszkanie Plus. Określają m.in. osoby uprawnione do wykupu i jego zasady. Przewidziano, że będzie możliwe "dojście do własności" z dopłatą państwa do rat ceny sprzedaży mieszkania. Dopłaty będą przysługiwać przez nie więcej niż 300 rat.

Określono maksymalny limit środków budżetu państwa na sfinansowanie dopłat do rat ceny sprzedaży mieszkania. W 2024 r. będzie to 16,1 mln zł, w 2025 r. 18,9 mln zł, w kolejnych latach po 20 mln zł.

Ustawa o NABE wraz ze zmianami dotyczącymi budownictwa zostanie skierowana do rozpatrzenia przez Senat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(81)
Ewa
6 miesięcy temu
Długo rozważałam decyzję czy kupić dom czy mieszkanie. Z perspektywy czasu cieszę się, że postawiłam na mieszkanie. Skorzystałam z usług dewelopera SuperKrak i serdecznie polecam. Są numerem jeden na tle konkurencji - pełen profesjonalizm i dotrzymanie zasad umowy.
j23
6 miesięcy temu
bloki bez minimalnej ilosci miejsc parkingowych a wiec poglebianie patodew?
Kierownik rob...
6 miesięcy temu
Od roku 1928 Polacy (inwestorzy) uprawnieni projektanci branży konstrukcyjno budowlanej architekci projektanci branży sanitarnej i powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego dokonali nazistowsko komunistycznych zbrodni wojennych zbrodni przeciwko pokojowi i zbrodni przeciwko ludzkości na osobach fizycznych obywatelach i obywatelkach polskich płci męskiej i żeńskiej narodowości polskiej i żydowskiej tj uprawnionych projektantach projektantkach kierownikach i kierowniczkach branży elektrycznej i sanitarnej oraz ich rodzinach i dzieciach. Jeśli inwestor wybuduje budynek mieszkalny jednorodzinny i ustanowi jedynie uprawnionego kierownika robót konstrukcyjno budowlanych który będzie pełnił funkcję kierownika budowy i nie ustanowi kierownika kierowniczki branży elektrycznej i sanitarnej to fokona przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dzienniku budowy oraz zbrodni przeciwko ludzkości która się nie przedawnia. W przypadku ubezpieczenia budynku w firmie ubezpieczeniowej i np pożaru inwestor wystąpi do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel zażąda dziennika budowy ze wszystkimi legalnie wybudowanymi instalacjami . W przrzypadku braku wpisów w dzienniku budowy sprawa trafi do prokuratury i sądu i inwestor zostanie oskarżony o próbę wyłudzenia odszkodowania i zapłaci na rzecz ubezpieczyciela . Na miejscu firm ubezpieczeniowych takiemu inwestorowi bym nie odpuszczał. Można również sprawę zgłosić do międzynarodowego trybunału karnego w Hadze. Zbrodnie dokonane przez inwestorów uprawnionych kierowników robót konstrukcyjno budowlanych i powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego nie podlegają przedawnieniu. Polska policja powinna być usunięta z europolu i Interpolu. Należy również rozważyć art 5 traktatu sojuszu północnoatlantyckiego NATO. Nikt nie będzie bronił Polaków czyli oszustów złodzieji i zbrodniarzy wojennych zbrodniarzy przeciwko pokojowi. przeciwko ludzkosci
Arek
6 miesięcy temu
Dom na zgłoszenie ale trzeba kierownika budowy,wiadomo swoich nie można na lodzie zostawić
Marcin
6 miesięcy temu
Jeszcze powinni wprowadzić że jak chcesz to możesz się budować i sasiad nie ma prawa ci się odwołać. Walczę już ponad 3.5 roku z sąsiadem a ten ciągle pisze odwołania a na dodatek u nas w gminie zawsze robią błędy w papierach i cały czas to się tak ciągnie
...
Następna strona