Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Donald Tusk nie stawi się przed komisją śledczą ds. VAT

167
Podziel się

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył we wtorek, że nie stawi się przed sejmową komisją śledczą badającą tzw. lukę VAT. Komisja wezwała byłego premiera na środę na godz. 10.

Donald Tusk już wcześniej zeznawał przed komisją śledczą ds. afery Amber Gold.
Donald Tusk już wcześniej zeznawał przed komisją śledczą ds. afery Amber Gold. (East News)
bDSwuvWt

Donald Tusk wyjaśnił, że będzie w tym czasie w delegacji, ale liczy na wyznaczenie innego terminu.

- W zeszłym tygodniu mój pełnomocnik poinformował, że jestem w tym czasie na czele delegacji jadącej do państw azjatyckich i nie będę mógł się stawić - powiedział Donald Tusk. - Zawsze stawiam się na wezwania organów państwowych ale niestety w tym terminie nie będzie to możliwe. Jestem pewien, że znajdziemy inny, dogodny termin.

Donald Tusk był premierem w trakcie dwóch kadencji rządów koalicji PO-PSL. Komisja bada, czy za jego rządów nie dochodziło do nieprawidłowości przy walce z wyłudzeniami podatków.

bDSwuvWv
Zobacz także: Oglądaj też: Luka CIT. Efekty działań rządu będą znane w drugiej połowie roku

W listopadzie ubiegłego roku w charakterze świadka wezwano go również na przesłuchanie przed komisję śledczą do spraw afery Amber Gold.

Potyczki słowne Tuska z szefową komisji Małgorzatą Wasserman czy członkiem zespołu przesłuchującego Bartoszem Kownackim cytowane były później we wszystkich mediach.

bDSwuvWB

Brak stawiennictwa przed komisją może mieć dla szefa Rady Europejskie konsekwencje finansowe.

Tak było w przypadku prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która dwa lata temu nie stawiła się na przesłuchanie komisji, tym razem ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Wówczas komisja ukarała byłą prezydent Warszawy grzywną. Najpierw w wysokości tysiąca złotych, a za drugim razem - trzech tysięcy złotych. Później Naczelny Sąd Administracyjny karę unieważnił uznając, że komisja nie miała prawa do tego, by ją nałożyć.

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT przesłuchiwała już wielu czołowych polityków, którzy sprawowali władzę w latach 2008-2015. Zeznawali m.in. Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Jacek Rostowski czy wiceministrowie finansów - Janusz Cichoń oraz Andrzej Parafianowicz.

bDSwuvWC

Komisja ds. VAT została powołana w lipcu ubiegłego roku. Zajmuje się problemem ściągalności podatku za rządów PO–PSL. Według obecnie rządzących w latach 2007-2015 luka VAT wyniosła co najmniej 250 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSwuvWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(167)
zulu czaka
2 lata temu
I bardzo dobrze, niech nie bierze udziału w tym propagandowym cyrku.
Jojo
2 lata temu
W zastępstwie mogą wezwać Jarka premiera 2005-2007. Tam vatowcy też nie proznowali.
fabababa
2 lata temu
. A co z vatem w latach 2005-2007? Prawo było takie same więc i wyłudzenia również, czy premier Marcinkiewicz i Kaczyński również staną przed taką komisją?
bDSwuvWX
kris
2 lata temu
Poseł Kaczyński nie będzie miał powodów żeby nie przyjść na przesłuchanie w sprawie afery dwóch wież , afery SKOK-ów , afery Fundacji Narodowej itd. Chyba że wcześniej trafi do aresztu śledczego
Już niedługo
2 lata temu
kij ma dwa końce ,przyjdzie czas że yarek będzie się włóczył po sądach i reszta tych nieudaczników
...
Następna strona