Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Dopłaty do czynszów, kredytów i kosztów stałych. Na co mogą liczyć zamknięte branże?

Rząd szykuje dalszą pomoc dla branż ciągle objętych restrykcjami – twierdzi wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin. Nie ma co jednak liczyć na szybkie rozwiązania, bo zgodzić się na nie musi Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jarosław Gowin (Fot: Marcin Obara)

– Rząd przygotowuje daleko idącą pomoc dla branż, które są i będą w grudniu objęte ograniczeniami w ramach walki z pandemią – oświadczył w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że warto rozważyć, czy przynajmniej jedna dodatkowa niedziela 6 grudnia mogłaby być handlowa.

Gowin twierdzi, że w puli możliwych rozwiązań są wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez BGK. Dodaje, że rząd stara się o zgodę KE, by raty tych kredytów, przynajmniej w części, były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Nowa pomoc dla firm. Co z dopłatą 2 tys. zł na każdy etat?

– Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami i cały szereg innych, nowych rozwiązań, adresowanych zwłaszcza do tych branż, które wedle wszystkich prognoz najdotkliwiej zostaną dotknięte skutkami epidemii – stwierdził Gowin.

Wyjaśnił, że chodzi o takie branże jak: turystyka, hotelarstwo, kultura, ale także siłownie czy kluby fitness. Dodał też, że takie rozwiązania wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej, a negocjacje są w toku.

Morawiecki - za tydzień otwieramy sklepy
Koronawirus. Koniec lockdownu w handlu. Sklepy znów będą otwarte

Pytany o możliwość przywrócenia niedziel handlowych Gowin stwierdził, że jego ministerstwo stoi na stanowisku, że ze względów bezpieczeństwa i ważnych względów gospodarczych, warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela 6 grudnia była handlowa. Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - dodał.

- Prowadziłem na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi i mogę poinformować, że dwa z trzech związków zawodowych, tych najważniejszych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego: OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych, popiera ten postulat. Czekają nas jeszcze konsultacje - powiedział.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od przyszłej soboty, czyli od 28 listopada, placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym.

Reżim sanitarny w sklepach ma być ściśle kontrolowany
Koronawirus. Jak mają działać sklepy? Od przyszłego tygodnia min. 15 metrów na osobę

Jak wyjaśniał, handlowcy z różnych branż podczas spotkań z rządem zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny".

Placówki gastronomiczne, kulturalne jak kina czy teatry, siłownie i kluby fitness będą zamknięte przynajmniej do 27 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2020

i co z tegood nowego roku do góry : zus energia podatek od nieruch. wywóz odpadów deszczówka woda ....

21-11-2020

humna z czego dasz ch.............. !? z moich podatków !!

21-11-2020

PiotrRzad nic nikomu nie da , albo pozyczy ale nikt przy zdrowych zmyslach mu nie pozyczy albo wydrukuje pieniadze( tzw pozyczka NBP ) tak naprawde … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)