Notowania

Dopłaty do krów i świń może jeszcze w tym roku. Ardanowski: jeśli będzie zgoda Brukseli

- Jeśli będzie zgoda Komisji Europejskiej, to hodowcy krów i świń otrzymają dopłaty jeszcze w tym roku - zadeklarował w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że rząd jest w tej kwestii zdeterminowany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Waszczuk)
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przemawia podczas konwencji PiS w Kadzidle.

Podczas sobotniej konwencji PiS w Kadzidle Jarosław Kaczyński ogłosił nowy program dopłat dla drobnych hodowców zwierząt - 100 zł na każdą świnię i 500 zł na krowę. Pieniądze miałyby pochodzić z kasy unijnej.

- Prezes Jarosław Kaczyński mówiąc w pewnym skrócie o kierunkach wsparcia dla podstawowych, historycznych kierunków zwierzęcej w Polsce, czyli trzody i bydła wskazał, że jeżeli podobne działania mogą być realizowane w innych krajach Europy, należy również je wdrażać w Polsce - wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.

Według ministra rolnictwa środki na dopłaty mają pochodzić z Programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW). Jak wyjaśnił, najbliższa możliwość wprowadzenia zmian w programie na lata 2014-2020 nadarzy się w czerwcu.

Obejrzyj: Jarosław Kaczyński o celach PiS w Parlamencie Europejskim

- Już rozważamy konieczność zgłoszenia do Komisji Europejskiej konieczności zmian w jeszcze do PROW-ie na lata 2014-2020, żeby dedykować środki, które mogłyby być przeznaczone, oczywiście za zgodą KE, na wsparcie dla części świń i bydła w Polsce - powiedział Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że jeśli Komisja Europejska się zgodzi, dopłaty będą jeszcze w tym roku, ale jeśli nie, to dopiero w przyszłych latach.

Rolnik z zachodniopomorskiego Piaseczna woli obrócić sprawę w żart. I opowiada o internetowych memach z niemieckimi krowami w rolach głównych
"Krowa plus". Rolnicy niewzruszeni obietnicami PiS. "I tak nie pójdziemy na wybory"

- Trwają bardzo zdecydowane działania dyplomatyczne. Mam tu silne wparcie ze strony ministra spraw zagranicznych i innych resortów, ale również premiera Mateusza Morawieckiego - zapewnił Ardanowski.

Minister powiedział też, że nasz kraj "staje się jednym z głównych rozgrywających w sprawach wspólnej polityki rolnej". Ocenił też, że Polska "przestała być tym głupim Jasiem do bicia, któremu kazano siedzieć w kącie i milczeć".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: rolnictwo, dopłaty do krów i świń, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2019

PodatnikZa co jeszcze rolnikom dopłacicie??? Te święte krowy dopłaty mają już do wszystkiego... Może już dość

08-04-2019

Sodomici zpis=bydło+

08-04-2019

hahana kaczki nic nie dadza bo sa widac bezwartosciowe

Rozwiń komentarze (195)