Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Dopłaty do krów i świń może jeszcze w tym roku. Ardanowski: jeśli będzie zgoda Brukseli

196
Podziel się:

- Jeśli będzie zgoda Komisji Europejskiej, to hodowcy krów i świń otrzymają dopłaty jeszcze w tym roku - zadeklarował w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że rząd jest w tej kwestii zdeterminowany.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przemawia podczas konwencji PiS w Kadzidle.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przemawia podczas konwencji PiS w Kadzidle. (PAP/Tomasz Waszczuk)
bEJNknsR

Podczas sobotniej konwencji PiS w Kadzidle Jarosław Kaczyński ogłosił nowy program dopłat dla drobnych hodowców zwierząt - 100 zł na każdą świnię i 500 zł na krowę. Pieniądze miałyby pochodzić z kasy unijnej.

- Prezes Jarosław Kaczyński mówiąc w pewnym skrócie o kierunkach wsparcia dla podstawowych, historycznych kierunków zwierzęcej w Polsce, czyli trzody i bydła wskazał, że jeżeli podobne działania mogą być realizowane w innych krajach Europy, należy również je wdrażać w Polsce - wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.

Według ministra rolnictwa środki na dopłaty mają pochodzić z Programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW). Jak wyjaśnił, najbliższa możliwość wprowadzenia zmian w programie na lata 2014-2020 nadarzy się w czerwcu.

bEJNknsT
Zobacz także: Obejrzyj: Jarosław Kaczyński o celach PiS w Parlamencie Europejskim

- Już rozważamy konieczność zgłoszenia do Komisji Europejskiej konieczności zmian w jeszcze do PROW-ie na lata 2014-2020, żeby dedykować środki, które mogłyby być przeznaczone, oczywiście za zgodą KE, na wsparcie dla części świń i bydła w Polsce - powiedział Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że jeśli Komisja Europejska się zgodzi, dopłaty będą jeszcze w tym roku, ale jeśli nie, to dopiero w przyszłych latach.

bEJNknsZ

- Trwają bardzo zdecydowane działania dyplomatyczne. Mam tu silne wparcie ze strony ministra spraw zagranicznych i innych resortów, ale również premiera Mateusza Morawieckiego - zapewnił Ardanowski.

Minister powiedział też, że nasz kraj "staje się jednym z głównych rozgrywających w sprawach wspólnej polityki rolnej". Ocenił też, że Polska "przestała być tym głupim Jasiem do bicia, któremu kazano siedzieć w kącie i milczeć".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJNkntu
KOMENTARZE
(196)
pisdołek
rok temu
bajarze z pisu nakładli polakom obietnic jak ubogiemu w torbea teraz SPEŁNIMY TE OBIETNICE JAK UNIA DO NOM PINIADZE.tylko żeby dostać te piniadze to trzeba na powaznie odbudowac trójpodział władzy.tyle i tylko tyle.
Gita
3 lata temu
Ty podatnik to jak mówisz że rolnicy mają dopłaty do wszystkiego to wbijaj na wieś zobaczymy czy Ci ak dobrze będzie
Darek
3 lata temu
Mieszczuchy szydzą z tego programu, ale to faktycznie nam na wsi pomoże.
bEJNkntv
hoczkins
3 lata temu
Zapomogi na rolnictwo są potrzebne, a to na pewno wesprze rolników.
lokens
3 lata temu
Bardzo dobre zagospodarowanie kasy unijnej, plus ode mnie.
...
Następna strona