Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

500 zł na krowę PiS nie sfinansuje z budżetu. Sięgnie po pieniądze z Unii

1416
Podziel się

Jarosław Kaczyński zapowiedział dopłaty dla hodowców: co najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy. Skąd PiS weźmie pieniądze na nowy program, skoro nie ma na nauczycieli? Z Unii.

Na sobotniej konwencji w Kadzidle Jarosław Kaczyński obiecał pomoc dla rolników
Na sobotniej konwencji w Kadzidle Jarosław Kaczyński obiecał pomoc dla rolników (East News, East News)
bDJrxGzp

Podczas sobotniej konwencji PiS w Kadzidle padły nowe obietnice. Prezes Kaczyński ogłosił nowy program dopłat dla protestujących… rolników. Zapowiada co najmniej 100 zł na każdą świnię i 500 zł na krowę. Chodzi tu o małe gospodarstwa, które prowadzą własny chów, produkujących samodzielnie paszę dla zwierząt.

Podczas konwencji nie padło ani jedno słowo o nauczycielach, już w poniedziałek gotowi są do generalnego strajku.

bDJrxGzr

Deklaracja prezesa PiS wywołała dyskusje nad tym, skąd znajdą się pieniądze na program 500 zł na krowę, skoro rząd od wielu dni negocjacji z nauczycielami przekonuje, że nie ma pieniędzy.

Sławomir Broniarz odnosząc się do słów Kaczyńskiego pytał na Twitterze: "A ile dla nauczycieli??". Po czym skomentował memem z hasłem: "W Polsce lepiej być świnią niż nauczycielem".

500 zł na krowę z Unii

Zapowiedzi prezesa PiS szybko obiegły internet. Z wyjaśnieniem zagadki "skąd pieniądze?" przyszedł europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Okazuje się, że rząd swojej obietnicy nie będzie realizował z pieniędzy z budżetu. Sięgnie po pieniądze unijne, a dokładnie fundusze ze Wspólnej Polityki Rolnej.

bDJrxGzx

"To będą środki z II filara WPR (to będzie program unijny)" – napisał na Twitterze europoseł Kuźmiuk. Dopytywany przez kolejnych internautów, od kiedy te pieniądze mogły zostać uruchomione, doprecyzował: "Od następnej perspektywy finansowej, czyli od 2021 roku, bo to będzie program unijny".

Wyjaśnienia posła podchwycili m.in były premier Janusz Piechociński, Adrian Zandberg z paratii Razem i marszałek z Kukiz '15 Stanisław Tyszka. Ten ostatni ironicznie proponował nawet rozszerzenie programu PiS o kolejne zwierzęta, jak osioł+ z 800-złotową dopłatą.

bDJrxGzy

Wtórował mu również prof. Robert Gwiazdowski, który do puli dopłat dorzucił kota.

"Do pracy rolników mam olbrzymi szacunek, do pracy rządu znacznie mniejszy. Takie łatanie dotacjami jest niepoważne" – tłumaczył dalej marszałek Tyszka.

bDJrxGzz

Polska śladem Rumunii

Europoseł Kuźmiuk na Twitterze bronił pomysłu prezesa PiS. Tłumaczył, że podobny program realizowany jest również w Finlandii i Rumunii w obecnej perspektywie finansowej. Przypomniał, że rząd Rumunii zgłosił taki program w negocjacjach w 2013 dotyczących WPR 2014-2020.

bDJrxGzA

"To będzie program realizowany z tzw. koperty polskiej w ramach WPR, a pieniądze unijne to także polskie, w tym roku wpłacimy co najmniej 19 mld zł do budżetu UE" - przekonywał, próbując odbijać argumenty, że PiS nie tylko już rozdaje polskie pieniądze, ale próbuje kupić sobie rolników również unijnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJrxGzS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1416)
Tak
2 lata temu
Oczywiscie, ze z UE, a niby skad ? Nagle kochaja UE i to nie od kilku miesiecy tylko juz bedzie ze dwa lata jak dotarlo do nich ze nie ma pieniezkow na 500+ i trzeba unije pieniedze na inwestycje przeznaczac na patologie +. Nagle hipokryci kochaja flage UE. Zalosny zlepek nieudacnikow.
senior 75+
2 lata temu
benzyna z dnia na dzien 4,72 , na 5,27 i juz narod pokryje wszystko jeszcze zostanie dla ojca tadeusza
Seas
2 lata temu
Wpierw będzie trzeba oszukać Unię, bo pieniądze Unii nie mogą być wydawana jak kto chce. Jeżeli już się uda to PIS zmieni dystrybucje pieniędzy unijnych i zabierze rolnikom np. z dopłat? Przypomina mi to ograniczanie pieniędzy na leki refundowane i służbę zdrowia by potem dać je w postaci 500+. Jakoś te obietnice wyborcze trzeba sfinansować, albo kredytem, albo zabrać jednym i dać drugim.
bDJrxGzT
Emerytka 73
2 lata temu
Co ten człowiek jeszcze wymyśli żeby nie przegrać wyborów do Europarlamentu i Sejmu. Normalny czytający to człowiek powinien powiedzieć kaczynski idź do psychiatry.
zbyszek
2 lata temu
Wyborco,zatrzymaj to szalenstwo
...
Następna strona