Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Dopłaty stają się faktem. Prezydent Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym

23
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda w czwartek (11 sierpnia) podpisał ustawę o dodatku węglowym. Tym samym zatwierdził wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu, które ogrzewane jest węglem kamiennym. Sejm odrzucił poprawki Senatu i przegłosował ustawę w pierwotnym kształcie na początku sierpnia. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Dopłaty stają się faktem. Prezydent Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym (PAP, Marcin Gadomski)

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada. Urząd ma maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Co ważne, dopłata będzie zwolnione od podatku oraz od możliwości zajęcia komorniczego. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ustawa przewiduje ponadto, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zaciągać kredyty i emitować obligacje na rynku krajowym, a także na rynkach zagranicznych, by stworzyć linię kredytową dla przedsiębiorstw energetycznych.

Linia ma zagwarantować ciągłość dostaw ciepła do odbiorców na cele mieszkaniowe lub użyteczności publicznej, w szczególności na potrzeby zakupu i rozliczenia węgla kamiennego. Maksymalna kwota kredytu to 20 mln zł.

Nowe przepisy przewidują, że maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosić będzie 11,5 mld zł, a źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że Narodowy Bank Polski przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według resortu, z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Matis
miesiąc temu
w jednym budynku mieszkają 3 rodziny i mają jeden piec to dostaną 9 tysięcy razem a ja mieszkam z dziećmi w domku jednorodzinnym to dostane tylko 3 tys.Oczywiscie jak zwykle sprawiedliwość górą.Porazka
Czesio
2 miesiące temu
Powinni sobie rozmienić na banknoty po 10 zł, aby było więcej do palenia.
gulgul
2 miesiące temu
No to teraz palący węglem z braku tego paliwa będą mogli palić pieniędzmi.Ale będzie ciepło?Jak widać żyjemy w kraju z papieru toaletowego postawionego na glowie.
EM27
2 miesiące temu
Panie Prezydencie a gdzie wsparcie dla ludzi którzy mają ciepło systemowe. Nie dość, że drogo to jeszcze trzeba administrację utrzymać bo ktoś musi to rozliczyć. Albo wszystkim albo dla nikogo, nie ma wybierania. Też pracuję płacę podatki i składki w tym kraju. To sortowanie odpłaci przy wyborach.
Mario
2 miesiące temu
Lubię naszego prezydenta.On jest gwiazdor co każdemu daje autograf.Moza go nazwać podPiSz
...
Następna strona