Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PGO
|
aktualizacja

Dodatek węglowy. System wypłat jest dziurawy. Luki będą trudne do wypełnienia

133
Podziel się:

Dodatek węglowy może trafić do osób, które niekoniecznie kwalifikują się do objęcia pomocą - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, urzędnicy są szczególnie wyczuleni na przypadki, w których aktualizowane są wcześniej złożone deklaracje.

Dodatek węglowy. System wypłat jest dziurawy. Luki będą trudne do wypełnienia
Dodatek węglowy. System wypłat ma luki (Adobe Stock, Lubos Chlubny)

Jak wskazuje "DGP", do 5 sierpnia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożono 7 689 940 deklaracji. Większość w formie papierowej - ponad 5,3 mln. Najważniejsza kategoria to budynki mieszkalne, których dotyczy ponad 7 mln nieruchomości. Z tego kotły zgłoszone na węgiel to prawie 3 mln, na pellet 340 tys. i 113 tys. kotłów olejowych. Pieców gazowych, w różnej formie, jest 2,7 mln.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy Targ. Zakaz palenia węglem w centrum miasta

Dodatek węglowy. System wypłat ma luki

Według "Dziennika Gazety Prawnej" system wypłat dodatku węglowego może mieć luki, a środki mogą dostać osoby, które nie powinny kwalifikować się do objęcia wsparciem. Urzędnicy przyjmujący wnioski o wpisanie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków są wyczuleni na przypadki aktualizacji złożonych już deklaracji. Chodzi np. o wskazanie na nowo głównego źródła ogrzewania domu.

Na razie skala nie jest duża. Na przykład w Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości - pisze "DGP".

Jak uszczelnić system wypłat dodatku węglowego? Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapewnia, że weryfikuje sygnały dotyczące zmian zapisów w deklaracjach składanych do CEEB. Działania podejmują też samorządy.

Każda korekta jest sprawdzana poprzez porównanie z wcześniej złożoną deklaracją oraz wywiad z klientem, który chce dokonać zmiany. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, dlaczego ktoś dokonuje korekty oraz czy dana osoba jest upoważniona do składania deklaracji. Ponadto informujemy również o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia – mówi Daria Strąk z urzędu miasta w Opolu.

Część samorządów uważa, że nie ma potrzeby weryfikacji deklaracji, wskazując na fakt, że wnioski są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Kontrole będą jeszcze trudniejsze w związku z planowanym przez rząd rozszerzeniem dopłat na inne paliwa grzewcze. Według rozmówców "DGP" ruszą one z końcem września.

Kontrole wniosków ws. dodatku węglowego trudniejsze do weryfikacji

I tak np. osoby, które mają w domu piec węglowy, ale na co dzień ogrzewają pelletem, mogły rozważać wskazanie pieca węglowego jako głównego źródła ogrzewania i tym samym dostać 3 tys. zł dodatku węglowego. W myśl nowych regulacji może to nie być konieczne, bo w ramach szykowanego przez rząd nowego dodatku taką samą kwotę uzyskają na pellet.

Dodatek w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwał gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
Pitero
2 miesiące temu
Deklaracje jak deklaracje ale ile gospodarstw domowych na jednej deklaracji będzie, ile rozwodów na papierze, rodzice, teściowie, obowiązkowo oddzielnie....
Palacz CO
2 miesiące temu
Dwa mieszkania z odrębnymi prawnie właścicielami. Ten sam adres. Jeden piec na opał do którego składają się domownicy obydwu a który stoi we wspólnej piwnicy. Kto dostanie dodatek? Takich sytuacji w tym kraju jest mnóstwo. Ustawa jest dziurawa jak ser szwajcarski.
aleex
2 miesiące temu
powinni wyplacac wg deklaracji, zglosiles wegiel to dostajesz na wegiel, zglosiles gaz dostajesz na gaz a nie zmieniaja cwaniaki
ade
2 miesiące temu
mam pompę ciepła i już montuje piec węglowy w razie wyłączeń prądu muszę czymś ogrzewać wodę i CO, po za tym prąd elektryczny może zdrożeć tak ze taniej będzie grzać węglem szczególnie zima i tez wystąpię o dodatek
zajc
2 miesiące temu
Tak głupiego rozwiązania stać tylko PiS
...
Następna strona