Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Sejm zdecydował. Będzie dodatek węglowy

175
Podziel się:

Sejm odrzucił poprawki Senatu i przegłosował ustawę w pierwotnym kształcie, wprowadzającą tzw. dodatek węglowy. Każde gospodarstwo domowe, które posiada piec i jest zarejestrowane w ewidencji, będzie mogło otrzymać 3 tys. zł.

Sejm zdecydował. Będzie dodatek węglowy
Dodatek węglowy przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza itp. (East News, Artur Barbarowski)

Posłowie odrzucili poprawki Senatu, który dodatek węglowy zamienił w rzeczywistości na dodatek energetyczny. Senatorowie chcieli, aby o  3 tysiące złotych mogły się ubiegać się nie tylko rodziny ogrzewające domy węglem, ale także innymi surowcami.

Posłowie odrzucili te poprawki, ponieważ rząd chce wprowadzić swoje rozwiązania w tej kwestii.

- Będzie projekt ustawy o wsparciu dla tych, którzy korzystają z innych źródeł ciepła niż węgiel — zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska po senackiej debacie nad ustawą o dodatku węglowym. Na razie jednak nie są znane jeszcze szczegóły nowych rozwiązań.

Dodatek węglowy — szczegóły programu

Dodatek węglowy przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Wszystkie te urządzenia muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, ale co ważne w składzie musi być co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Co ważne, pieniądze te będzie można wydać nie tylko na zakup węgla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Dodatek węglowy - koszty i terminy

Zgodnie z projektem, termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Pieniądze będą pochodziły z budżetu państwa.

Ustawa przewiduje, że maksymalny limit wydatków na te dodatki wynosić będzie 11,5 mld zł, a źródłem finansowania dodatku będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(175)
WYRÓŻNIONE
obserwator
2 lata temu
żule będą mieli na alkohol . Rozdawajcie dalej
Fish
2 lata temu
pisowska banda nieudaczników....rozwalili cały sektor energetyczny ,teraz cała ta pisowska banda powinna marznąć w zimę, za to co,uczynili Społeczeństwu....do niczego się nie nadają...nic nie potrafią porządnie zrobić, im wcześniej pis odejdzie od władzy tym lepiej dla Polski,dla Polaków....
Ot co
2 lata temu
Masakra inflacja w górę
NAJNOWSZE KOMENTARZE (175)
kONSUMENT
2 lata temu
Dodatek węglowy- tak jak możliwość zakupu węgla z PGG ( totolotek - walka z wiatrakami ....) tak i dodatek węglowy będzie tak skonstruowany , abyśmy zajęci byli szukaniem możliwości złożenia wniosku , a możliwoścćmoże być taka - jak zakup węgla w PGG..... PARANOJA !!! kończ waść - wstydu oszczędż !
echo
2 lata temu
Rząd Pis to nie polski rząd bo tak doprowadzić Polskę i Polaków .Węgiel pis wstrzymał z Rosji w lutym i nic nie zrobił przez miesiące aby zapewnić zakładąm i ludziom węgla. Kraje zachodnie do wczoraj importowały węgiel z Rosji my nie. PIS blokuje kasę z unii 250 mi. miliardów. !!! W 1953 roku był taki Polski rząd który oficjalnie zrezygnował z odszkodowania z niemiec za II wojnę. Historia nie polskich rządów się powtarza.
dsvsd
2 lata temu
Żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu, piec chleb, zbierać szczaw, mlecz, pokrzywy i chrust, szyć ubrania i łatać buty... prostować gwoździe. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Jedyne wakacje to te kredytowe. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem. Przeczytajcie sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 10-15%, w nieruchomości, złoto, daje podstawy bezpiecznego tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
O ho
2 lata temu
A co z tymi co ogrzewają mieszkanie gazem ziemnym, oni nie płacą za TP, że nie dostaną wsparcia?
Emerytka
2 lata temu
Rzad odrzucił poprawki senatu jest pytanie a kiedy przyjął,w tym rządzie nigdy .Rzad myśli że w senacie siedzą same gamonie .A rzad po głupiemu ale po swojemu .oczywiście zawsze na ostatnią chwilę lub po wszystkim tak jest w każdej dziedzinie.Potem się chwała samymi sukcesami.Do rządzących ludzie nie zostawiają na ostatnią chwilę kupna węgla, kupuje się go w okresie kiedy nie ma jeszcze zimy a nie po zimie.Czy tam ktoś myśli logicznie?
...
Następna strona