Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Zostało kilka godzin na zgłoszenie, czym ogrzewasz mieszkanie. Potem posypią się kary

42
Podziel się:

Do 30 czerwca Polacy muszą zgłosić, czym ogrzewają budynki. To oznacza, że urzędy na deklarację czekają jeszcze tylko przez kilkanaście godzin. Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim właścicieli lub zarządców nieruchomości, ale w określonym przypadku także właścicieli pojedynczych mieszkań. Tłumaczymy, kto powinien złożyć deklarację i w jaki sposób może to zrobić.

Zostało kilka godzin na zgłoszenie, czym ogrzewasz mieszkanie. Potem posypią się kary
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Czas na złożenie deklaracji mija 30 czerwca (Adobe Stock, "Vikulin Jura")

Zostały ostatnie godziny na złożenie deklaracji o ogrzewaniu mieszkania. Zrobić to muszą właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe), a także właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych. Za niedochowanie tego obowiązku przewidziane są kary grzywny.

Zgodnie z przepisami jednak niektórzy szczęśliwcy unikną kary nawet w przypadku, gdy deklarację złożą po terminie. Otóż jeżeli zrobią to przed dniem, w którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta zgłosili wykroczenie (czyli w tym wypadku brak złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie), to grzywna nie będzie naliczona.

Obowiązek ten pojawił się wraz z powołaniem do życia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zgodnie z przepisami w przypadku wszystkich budynków oddanych do użytku przed 1 lipca 2021 r. deklarację trzeba złożyć do 30 czerwca. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czekają nas zimne kaloryfery? "Ciepłownictwo jest w trudnej sytuacji. Firmy będą bankrutować"

Deklaracja CEEB. Kto musi złożyć?

Obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła spoczywa przede wszystkim na właścicielu nieruchomości, a w przypadku budynków wielorodzinnych - na zarządcy. W przypadku tych ostatnich: najczęściej wspólnoty i spółdzielnie wyznaczają administratora budynku i to na jego barkach spoczywa ten obowiązek.

W określonym przypadku jednak muszą to również zrobić mieszkańcy lokalu w budynku wielorodzinnym. Deklarację złożą te rodziny, które mają indywidualne źródło ogrzewania, w postaci np. kominka.

Spać spokojnie natomiast mogą najemcy. Deklarację CEEB w imieniu zajmowanego przez nich lokalu składa jego właściciel lub zarządca budynku.

Deklaracja CEEB. Co trzeba zgłosić urzędowi?

Urzędy chcą przede wszystkim dowiedzieć się, czym ogrzewamy mieszkanie, dlatego też trzeba zgłosić m.in.:

 • kocioł grzewczy na paliwa stałe;
 • piec kaflowy lub wolnostojący na paliwa stałe (np. węgiel, pellet, drewno);
 • kominek na paliwo stałe;
 • kocioł olejowy;
 • pompę ciepła;
 • sieć ciepłowniczą;
 • gazowy podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy;
 • kominek gazowy;
 • kuchnię węglową.

Deklaracja CEEB. Jak złożyć?

Najprościej deklarację CEEB złożyć przez internet. Można to zrobić w dowolnym momencie na stronie ceeb.gov.pl.

Jeżeli jednak ktoś preferuje formę "na papierze", to w tym wypadku trzeba złożyć deklarację we właściwym dla danej nieruchomości urzędzie gminy lub miasta. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Deklaracja CEEB. Co powinno się w niej znaleźć?

Zgodnie z przepisami w oświadczeniu CEEB powinny znaleźć następujące informacje:

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
 • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
 • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
 • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
 • adres e-mail (opcjonalnie).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Robes
miesiąc temu
Ocieplić mieszkania, palić chrustem, jeść mniej i tańsze żarcie, jeść długo. Mamy XXI wiek, a to są porady z dworu królewskiego jak dotrwać do przednówka. Jak nie będzie chleba to możecie jeść ciasteczka. Pozytywny wniosek/info z tej ostaniej porady jest taki, że kobiecina została zgilotynowana.
Złoty
miesiąc temu
Przecież w spisie powszechnym w 2021r. w dziale - opis mieszkania - podawaliśmy sposób jego ogrzewania. Nie była to informacja bezosobowa, ponieważ na początku trzeba było wpisać NIP. Kowalskich Janów są setki tysięcy, ale NIP jest jeden jedyny i służby już doszły kto to pisał z imienia i nazwiska. Za chwilę trzeba będzie podać numer butów. To im jest psu na budę, ale kilkaset tysięcy osób się spóźni i znowu mandaty. Lubię ten kraj.
Bartek
2 miesiące temu
Wydzierzawilem pusta dzialke, dzierzawca postawil na niej budynek (blaszany garaz). Kto ma zlozyc deklaracje?! Ja sie nie poczuwam bo jak umowa wygasnie to dzierzawca rozbierze budynek, wiec ja sie nie poczuwam bo moja jest tylko ziemia.
Bad boys
2 miesiące temu
Pinokkio podpierdolił dżepatta że ten mu każe palić chrustem w piecu na prąd. Skazali go na gilotynę
Kwakwakwa
2 miesiące temu
A czy Kaczy złożył obowiązkowe zeznanie w tej kwestii? Kwa kwa
...
Następna strona