Piece – Wszystkie wiadomości
SMOG / Nowy obowiązek od 1 lipca. Pomagamy wypełnić formularz
Od 1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości muszą złożyć deklarację określającą źródło ciepła w posiadanych domach i mieszkaniach. Pokazujemy krok po kroku, jak wypełnić formularz. Dodatkowo o to, jakie informacje są niezbędne do spełnienia tego obowiązku oraz co grozi, za niezłożenie deklaracji, Paweł Orlikowski pytał Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego.
PIECE / Money. To się liczy. Zmiany w fotowoltaice. Gościem prezes Columbus Energy
Dziś w programie rewolucja w fotowoltaice. Jak planowane zmiany wpływają na branżę? Czy odbiją się na portfelach Polaków? Gościem będzie Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy. W drugiej części o nowym obowiązku właścicieli domów i mieszkań mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Na program od godziny 9.15 zaprasza Paweł Orlikowski.
REJESTR / Wymiana kopciucha na kopciucha. "Spotykamy się z próbami oszukania systemu"
- Taki rejestr powie nam, ile tych kopciuchów faktycznie jest i gdzie jeszcze trzeba dotrzeć. To dla nas korzystne narzędzie w pracy nad czystym powietrzem. Poza tym pozwala skontrolować normy i funkcjonowanie kotłów - tłumaczył w programie "Money. To się liczy" Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza. – Spotykamy się z próbami oszukania systemu i wymiany kopciuchów na kopciuchy – dodaje.
KOPCIUCHY / Masz dom? Będziesz mieć nowy obowiązek
Od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych i administratorzy nieruchomości będą musieli zgłosić czym ogrzewają budynki. Miliony Polaków będą mieć nowy obowiązek. Za jego niewypełnienie, grozi kara.
KOPCIUCHY / Masz kominek? Musisz go zgłosić w gminie. Rusza spis kopciuchów
Od 1 lipca samorządy zaczną spisywać listę pieców i kominków. Urzędnicy wciąż nie mają oprogramowania i sprzętu potrzebnego do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
OGRZEWANIE / Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. Nowy obowiązek od 1 lipca
Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca nieruchomości złoży deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). - Przyczyni się to do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - przekonuje Dorota Czabańska z Nadzoru Budowlanego.
PIECE / Masz dom? Uważaj. Niedługo ruszą kontrole. Będą surowe kary
1 lipca ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Właściciele budynków, w tym domów jednorodzinnych, będą musieli złożyć odpowiednie deklaracje, bo inaczej grożą im kary. Straż miejska będzie kontrolować budynki.
PIECE / UOKiK sprawdza piece. Zakwestionował ponad 7 tys. aukcji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy sprzedawane w Polsce kotły na paliwo stałe są dobrze oznaczone i czy spełniają normy. Kontroluje m.in. aukcje na popularnych portalach internetowych.
WĘGIEL / Smog. Po co dopłacać do pieców węglowych
Czy dopłacanie do nowych pieców węglowych w programie Czyste Powietrze ma sens, skoro rząd zapowiada wyeliminowanie węgla z ogrzewnictwa w miastach do 2030 r.? Piece mogą być problemem do uzyskania zewnętrznego finansowania. Jeśli nie zmienimy zasad, to co roku będziemy dopłacać do instalacji kilku tysięcy kotłów, które za 10 lat i tak trzeba będzie wymienić.
CZYSTE POWIETRZE / Walka ze smogiem. Jest źle. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Tempo wymiany rozczarowuje.
ENERGIA ODNAWIALNA / Paląc drewnem w piecu pomożesz krajowi
Ostatnia szansa, aby zwiększyć udział "zielonej" energii w Polsce w 2020 roku i pomóc naszemu krajowi wywiązać się z unijnych zobowiązań to… napalenie na Święta drewnem w piecu. To dziś najważniejsza technologia OZE w Polsce.
KLIMAT / Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"
Smog może sprzyjać rozprzestrzenianiu koronawirusa, co rząd zamierza z tym zrobić? - Uruchamiamy program dla najuboższych, to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza. Od teraz można składać zaświadczenia o dochodzie, można je uzyskać w gminie, a to upoważnia do złożenia wniosku o podwyższony poziom dofinansowania termomodernizacji, nawet do 37 tys. zł - powiedział w programie "Newsroom" Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. - Wykonujemy ogromny krok naprzód, nie każda rodzina ma takie same zdolności finansowe. Zależy nam, by wesprzeć najuboższych, wnioski już można zaciągać i składać do gminy, by przystąpić do programu "Czyste powietrze". Zachęcamy również gminy do dołączania do programu "Stop smog" - tu finansowanie państwa sięga 70 proc. inwestycji, a pozostała część jest uzupełniana przez samorząd - dodał.
PIECE / Ewidencja budynków. Nowy pomysł na walkę ze smogiem
Ministerstwo Klimatu nie spoczywa w walce ze smogiem. Plan stworzenia Centralnej Ewidencję Emisyjności Budynków poszerzono o obowiązkowy rejestr źródła spalania. Jeśli projekt przejdzie, każdy będzie musiał zgłosić do rejestru swój piec.
EKOLOGIA / Latające cudo za prawie 200 tys. zł. Byłam ze strażą miejską na kontrolach "kopciuchów"
Gdzie człowiek nie dojrzy, tam pośle drona. A jeśli dodatkowo ten dron będzie wyposażony w kamery i naszpikowany czujnikami, to żaden warszawski truciciel nie będzie mógł spać spokojnie. Wcześniej czy później dron pojawi się nad kominem jego domu, a chwilę później w progu pojawią się strażnicy miejscy. Pojechałam na patrol, by na własne oczy zobaczyć, jak technika pomaga w walce z "kopciuchami".
SMOG / W Małopolsce palą śmieci. Tyle akcji informacyjnych, a ludzie i tak swoje.
Inspektorzy nieustannie kontrolują, czym palą mieszkańcy Małopolski. Niestety, rezultaty nie nastrajają optymizmem. Po przebadaniu ponad siedemdziesięciu palenisk okazało się, że jedynie w kilku z nich nie ma śladu spalania odpadów.
PIECE / Emilewicz: w sprzedaży są nadal "kopciuchy"
W sprzedaży są wciąż urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia ws. kotłów na paliwa stałe – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że trzeba to zmienić.