Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Doradca Trumpa: czeka nas bezrobocie jak w czasach Wielkiego Kryzysu. Pierwsza tak ostra prognoza

7
Podziel się

Doradca ekonomiczny Białego Domu, Kevin Hassett, powiedział, że spodziewa się, iż Stany Zjednoczone dotknie stopa bezrobocia porównywalna z Wielkim Kryzysem z 2008 roku. To pierwsza tak ostra prognoza gospodarcza wychodząca z bliskiego otoczenia Donalda Trumpa.

Doradca Trumpa: czeka nas bezrobocie jak w czasach Wielkiego Kryzysu. Pierwsza tak ostra prognoza
(Wikimedia Commons)
bEpHfFVN

- To największy negatywny szok, jaki - jak sądzę - miała nasza gospodarka. Będziemy patrzeć na stopę bezrobocia zbliżoną do tej, jaką zaobserwowaliśmy podczas Wielkiego Kryzysu w 2008 roku. Wtedy, w kryzysie finansowym straciliśmy 8,7 miliona miejsc pracy. Obecnie tracimy tyle co 10 dni - powiedział Hassett w programie "This Week" w amerykańskiej telewizji ABC.

Amerykańscy komentatorzy podkreślają, że chociaż niektórzy ekonomiści przewidują bezrobocie na tym poziomie, to jest to bodaj pierwsza taka prognoza kluczowego doradcy ekonomicznego Białego Domu. Hassett nakreślił fatalny ekonomiczny scenariusz na nadchodzące miesiące.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpHfFVP

A sytuacja w USA jest faktycznie kiepska. Piąty tydzień z rzędu miliony amerykańskich pracowników złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, ponieważ firmy ich pracodawców zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Departament Pracy wyliczył, że (po uwzględnieniu sezonowych korekt) w zeszłym tygodniu pobito smutny rekord - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 4,4 miliona osób.w tygodniu kończącym się 18 kwietnia, .

- Myślę, że wzrost PKB w drugim kwartale będzie ujemną "dużą liczbą". Szacunki na Wall Street to ujemne 20 a nawet 30 proc. w skali roku. Przyczyną jest fakt, że zrobiliśmy coś bez precedensu: po prostu wszystko zatrzymaliśmy - powiedział dziennikarzom Hassett.

Zrobił to na kilka dni przed publikacją oficjalnych danych. W środę Departament Handlu poda PKB po pierwszym kwartale. I już te dane muszą pokazać pogorszenie koniunktury gospodarczej z powodu koronawirusa. W lipcu zostaną podane wyniki amerykańskiej gospodarki za drugi kwartał, które pokażą już całkowicie rzeczywisty spadek gospodarczy.

bEpHfFVV

Tymczasem sekretarz skarbu Steven Mnuchin przedstawił bardziej pozytywne perspektywy. Powiedział dziennikarzom, iż wierzy w to, że gospodarka zacznie się odbijać od połowy lata. Niektóre stany już odmrażają swoje gospodarki i być może zauważymy tego efekt.

- To niespotykana sytuacja. To nie jest kryzys finansowy, my po prostu zamknęliśmy gospodarkę. Tradycyjne modele ekonomiczne mogą działać albo nie - powiedział Mnuchin, sugerując, że rzeczywisty wpływ koronawirusa na gospodarkę jest zagadką.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpHfFVW

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpHfFWq
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(7)
endrju
rok temu
usa ma jeszcze co sprzedac,a co my bidulki sprzedamy skoro juz nic nie mamy,na bogato prezes jechal az sie wyjechal w mysl zasady,,po pis chocby potop,,
Są prace rzec...
rok temu
ale są też prace urojone. Bezrobocie wzrośnie, bo ludzie zmądrzeli i nie będą już kupować niepotrzebnych "bzdetów", ani opłacać pracowników pracujących na urojonych etatach i wykonujących urojoną "pracę", ale biorących pieniądze rzeczywiste.
Są prace rzec...
rok temu
ale są też prace urojone. Bezrobocie wzrośnie, bo ludzie zmądrzeli i nie będą już kupować niepotrzebnych "bzdetów", ani opłacać pracowników pracujących na urojonych etatach i wykonujących urojoną "pracę", ale biorących pieniądze rzeczywiste.
bEpHfFWr
jan
rok temu
Dla Polski.Jesli chcecie ominac szkodliwosc nie pojscia na te wybory to zmiencie Konstytucje tak by Duda mogl byc prezydentem jeszcze 2 lata.Przewazajaca wiekszosc w Sejmie by tego chciala i to taka wiekszosc ktora by zapewniala zmiany w Konstytucji.Gdyby ktos nie chcial mielibyscie doskonale powody by oglosic go wrogiem Polski.Ci co pra na sile do wyborow i nie chca takich zmian w Konstytucji - wrog Polski bo naraza zdrowie obywateli,Ci co nie chca dopuscic do wyborow i nie chca takich zmian w Konstytucji - wrog Polski bo daza do chaosu w Polsce. Proste i jasne.Poa tym szkodliwy dla Polski prezydent w przyszlosci moglby byc tylko jeden bo nie moglby liczyc na reelekcje.
Przynajmniej ...
rok temu
i mówią, że sytuacja jest bezprecedensowa, więc skala zapaści jest trudna do przewidzenia.