Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Doraźny remont zabytkowego mostu. Statki utknęły w porcie

12
Podziel się:

Niebawem rozpocznie się pilny remont mostu obrotowego w Giżycku, który ma na celu umożliwienie otwarcia przęsła. Dzięki temu statki Żeglugi Mazurskiej będą mogły opuścić port w Giżycku i udać się na miejsce zimowania, ponieważ obecnie jednostki te są zacumowane w porcie.

Doraźny remont zabytkowego mostu. Statki utknęły w porcie
Doraźny remont zabytkowego mostu w Giżycku (East News, STANISLAW BIELSKI/REPORTER)

Mirosław Drzażdżewski, starosta giżycki, poinformował, że w najbliższy poniedziałek Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku, który zarządza mostem, zapozna się z ofertami firm, które wyraziły chęć przeprowadzenia naprawy mostu.

Zabytkowy most w Giżycku uszkodzony

Most, który jest zabytkiem i znajduje się na kanale łuczańskim, został uszkodzony podczas remontu kanału, który trwa od wiosny. Starostwo posiada ekspertyzę, z której wynika, że wibracje maszyn remontujących kanał spowodowały uszkodzenie przyczółków mostu, co uniemożliwia jego otwieranie i zamykanie na sposób, jaki był możliwy przed remontem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityka migracyjna. "Poza jakąkolwiek kontrolą"
Chcemy doprowadzić do otwarcia mostu, by zobaczyć, jak duże jest uszkodzenie przyczółków. Chcemy zobaczyć, czy most da się otwierać, da się go użytkować choćby w ograniczonym zakresie - powiedział Drzażdżewski i podkreślił, że ma nadzieję, że most uda się otworzyć do końca listopada.

Jest to potrzebne m.in. Żegludze Mazurskiej, której statki wciąż stoją w porcie na jeziorze Niegocin.

Bez otwarcia mostu nie damy rady skierować statków do miejsca ich zimowania. Mamy wielką nadzieję, że most uda się otworzyć" - powiedziała prezes Żeglugi Mazurskiej Lidia Należyty.

Samorząd zarezerwował 100 tys. zł

Starosta Drzażdżewski powiedział, że na doraźny remont samorząd powiatowy ma zarezerwowane 100 tys. zł., ale na duży, kompleksowy remont mostu potrzeba będzie co najmniej kilka milionów złotych.

"Na razie trudno powiedzieć, czy i kiedy będziemy robili duży remont mostu. Wszystko zależy od tego, co się okaże po otwarciu przęsła" - przyznał starosta. Dodał, że nie można teraz wykluczyć, że w przyszłym roku most będzie otwierany np. 3 razy dziennie, a nie jak przed remontem — po 8, 10 razy dziennie.

Wszystko będziemy rozważać i analizować. Na pewno ruch żeglarski na kanale trzeba będzie przywrócić - zapewnił starosta giżycki.

Kanał łuczański, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno był nieczynny dla żeglarzy przez cały miniony sezon. "Zarobiliśmy z tego powodu znacznie mniej, niż moglibyśmy zarobić, gdyby można było pływać kanałem" - przyznała w rozmowie z PAP prezes Żeglugi Mazurskiej.

Na przywróceniu użytkowania mostu zależy też burmistrzowi Giżycka Wojciechowi Iwaszkiewiczowi.

"W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa obwodnicy miasta. Ważne, by choć część ruchu aut osobowych mogła się odbywać przez most obrotowy" - przyznał Iwaszkiewicz.

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku to jedna z wizytówek miasta. Ma on ponad 100 lat, jest długi na 20 metrów i szeroki na 8 metrów. Waży 100 ton i ręcznie obsługuje go jedna osoba — całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
turystyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
JohnyKong
3 tyg. temu
Z pewnością transport czołgów i wojskowych ciężarówek amerykańskich z ładunkami z pobliskiej jednostki wojskowej poprawił stan techniczny obiektu, przy czym okoliczni mieszkańcy zatrzymywali takie konwoje w celu uniemożliwienia przejazdu przez zabytkowy obiekt. Lata zaniedbań i brak bieżących napraw konserwacyjnych oraz liczenie, że jakoś to wytrzyma kilka kolejnych lat bez istotnych nakładów finansowych doprowadził do takiego stanu w jakim obecnie ten obiekt się znajduje. Jak większość inwestycji w Polsce, jak jest nowa to działa, a z czasem zapomina się o ich utrzymaniu i konserwacji bo to generuje spore koszty.”
Reni a
3 tyg. temu
Och! Most, most a jak miło wspominam czasy biegania" co dnia z Moniuszki przez most ....czasy kiedy była "Róża Wiatrów" w pobliżu i kawiarnia w starej części po Zamku...❤️
Obywatel Gizy...
3 tyg. temu
Bym ten most ogólnie to przestawił... I stworzył kolejna nitkę do miasta, a w jego miejscu stworzył most przez który bez zamykania otwierania mógłby by się poruszać pojazdy, przez most blokuje się całe miasto podczas sezonu, byłby atrakcją turystyczna np obok jednostki wojskowej, wszystko z głową, ale most to tylko blokada drogowa, utrudniająca życie mieszkańcom i turystom podczas wypoczynku w Giżycku.
Gazowiec
3 tyg. temu
Kiedy da się dopłynąć tankowcem do przekopu?
Przekop długu
3 tyg. temu
Liczyłem, że to już most na przekopie do naprawy?