Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Dostawa szczepionek przyspieszy. W lato "silne odbicie” w strefie euro

9
Podziel się

Gospodarka strefy euro przekroczy poziom sprzed pandemii na koniec 2021 roku - prognozuje Goldman Sachs. Sprzyjać temu będzie m. in. gwałtowny wzrost dostaw szczepionek w drugim kwartale. Luzowanie restrykcji rozpocznie się w maju, torując drogę do silnego odbicia w lato.

Dostawa szczepionek przyspieszy. W lato "silne odbicie” w strefie euro
Dostawa szczepionek przyspieszy w drugim kwartale, ocenia Goldman Sachs. (Adobe Stock)
bDTalQvF

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w całym 2021 roku PKB w strefie euro wzrośnie o 5,1 proc., a gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii pod koniec roku.

"Oczekujemy, że realny poziom PKB w całym regionie przekroczy poziom sprzed pandemii w IV kwartale" – czytamy w najnowszym raporcie Goldman Sachs. Autorzy raportu podkreślają, że ich prognoza wzrostu gospodarczego w III kwartale jest wyraźnie wyższa od średniej prognoz. Skąd ten optymizm?

bDTalQvH

Ich zdaniem, podaż szczepionek gwałtownie wzrośnie w drugim kwartale,a strefa euro jest na ścieżce do zaszczepienia 50 proc. populacji na początku lipca.

Zobacz także: Branża chce negocjować z rządem ws. szczepionek dla pracowników handlu 50+. Ma poparcie "Solidarności"

Za wyższą prognozą przemawia też fakt, że mimo przedłużenia restrykcji pandemicznych marcowe wskaźniki aktywności gospodarczej zaskoczyły silnym wzrostem w sektorze produkcji i odpornością w sektorze usług.

bDTalQvN

Kiedy luzowanie koniec lockdownu?

Autorzy raportu oceniają, że aktywność gospodarcza prawdopodobnie pozostanie niewielka w kwietniu, ale spodziewają się, że luzowanie restrykcji rozpocznie się w maju, torując drogę do silnego odbicia w lato.

Liczba zachorowań jest nadal wysoka, a strefa euro pozostaje w tyle za Wielką Brytanią pod względem szczepień. W rezultacie, inwestorzy są dość pesymistyczni co do perspektyw odbicia w UE. "Myślimy ten sceptycyzm jest przesadzony, a strefa euro gwałtownie odbije w nadchodzących miesiącach” – czytamy w raporcie.

bDTalQvO

Oczekujemy, że ożywienie będzie napędzane normalizacją wydatków na usługi, w tym sezonem turystycznym w Europie Południowej, przy dodatkowym wsparciu silnego wzrostu globalnego i ekspansywnej polityki fiskalnej.

bDTalQwi
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
summary
1 tyg. temu
zaraz zaraz, nie tak prędko, jeszcze kumple z partii nie przejęli wszystkich biznesów, te hoteliki i restauracje muszą popadać, by kolega w banku państwowym dał kredyt na przejęcie, a potem kasa z UE skierowana przez partyjnego kolegę z ministerstwa spłaciła ten kredyt...
Olga
1 tyg. temu
W lato????? Latem!!!!!
Zdrówka
1 tyg. temu
KIEDY PRAWDZIWY PROCES DOWODOWY O OSZUSTWIE ZWIĄZANY Z GRYPĄ KOWID I powiązaniach PROFESORKÓW ŚWIRUJĄCYCH Z PANDEMIĄ KTÓRĄ MOŻNA BYŁO WPROWADZIĆ PO ZMIANIE DEFINICJI
bDTalQwj
Beta
7 dni temu
W lato, ale którego roku?
Kasia
7 dni temu
Zapomniano o cukrzykach zupełnie. Mimo złozonych publicznie obietnic. Brawo Dworczyk.