Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Dostawcze elektryki w centrach miast. Zaczęły się pierwsze testy

12
Podziel się:

Żabka jako pierwsza sieć handlowa w Polsce przetestuje, jak podczas codziennych dostaw do poznańskich sklepów sprawdzi się w pełni elektryczny samochód dostawczy, czyli e-Crafter.

Do sklepów Żabki towary będą dostarczane elektrycznym samochodem dostawczym e-Crafter
Do sklepów Żabki towary będą dostarczane elektrycznym samochodem dostawczym e-Crafter (Materiały prasowe)

Postępujące zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i smog, a także hałas w centrach miast wymagają konkretnych działań, nie tylko władz, ale także firm oraz mieszkańców. Temu ma służyć rozwijana także w polskich miastach, idea Smart City.

Żabka Polska i marka Volkswagen Samochody Użytkowe, dwie firmy z siedzibą w Poznaniu, postanowiły zrealizować wspólny projekt, który ma ograniczyć negatywny wpływ działalności transportowej na otoczenie.

Do centrum miasta przez kilka tygodni do sklepów Żabki towary będą dostarczane elektrycznym samochodem dostawczym e-Crafter.

Transport miejski wymaga zmian

- Współpraca Żabki z Volkswagen Samochody Użytkowe to świetny przykład synergii firm działających w różnych branżach na rzecz środowiska naturalnego i poprawy komfortu życia mieszkańców. Jako firmie innowacyjnej zależy nam na kreowaniu trendów w branży. Chcemy wyznaczać kierunki rozwoju transportu w miastach, które są zgodne z wymaganiami ochrony środowiska – podkreśla Adam Manikowski, wiceprezes ds. Operacyjnych w Żabka Polska.

Żabka to największa w Polsce sieć typu convenience, licząca blisko 5700 sklepów. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centralnych punktach, takich jak główne ulice, kompleksy biurowe czy galerie handlowe. Stąd pomysł na wykorzystanie samochodu elektrycznego.

- Dla nas ważne jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, dzięki ograniczeniu emisji szkodliwych substancji oraz poziomu hałasu, jak również zapewnienie franczyzobiorcom wysokiej jakości obsługi – dodaje Adam Manikowski.

Dostawy bez emisji szkodliwych spalin

Testowany przez Żabkę e-Crafter to nowoczesny samochód zeroemisyjny, który dzięki swoim atrybutom bezpośrednio wpływa na redukcję hałasu i smogu w miastach. Dodatkowo, zgodnie z przepisami prawa, takie auto może korzystać z bezpłatnych parkingów i buspasów, co przy dużym natężeniu ruchu w centrach miast pozwala na oszczędność czasu i przyspieszenie transportu.

E-Crafter jest ponadto wyposażony w szereg systemów asystujących kierowcy i wpływających na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy, a jego konstrukcja pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

- Samochody elektryczne są przyszłością logistyki miejskiej. Chcąc aktywnie kształtować rozwój elektromobilności w segmencie samochodów dostawczych, czujemy się odpowiedzialni za edukowanie i odpowiadanie na pytania związane z samochodami elektrycznymi. Zależy nam na pokazaniu, że samochody elektryczne to najlepsze rozwiązanie dla logistyki miejskiej – zaznacza Piotr Łakomy, dyrektor marki Volkswagen Samochody Użytkowe.

Jens Ocksen, prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o.: - Elektromobilność to dzisiaj jeden z najważniejszych trendów w motoryzacji. Dla Volkswagen Poznań, jako fabryki samochodów, oznacza to nie tylko posiadanie kompetencji w budowie aut elektrycznych i komponentów, ale również aktywny udział w rozwoju zrównoważonego transportu. Cieszymy się, że to właśnie w Poznaniu, mieście gdzie znajduje się nasza główna siedziba, testowany będzie e-Crafter.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Piotr
5 lata temu
Ekologia to propaganda aby tylko pieniądze od nas wyciągnąć najwięcej to samoloty firmy przemyslowo-produkchjne zanieczyszczają środowisko my tylko jesteśmy ułamkiem tego.nic innego jak dochodowy biznes.
Ayr
5 lata temu
Mieszkam w niemczech i tu sie czesto mowi ze polska zanieczyszcza klimat bo spala sie w piecach wegiel,tak sie zastanawiam tylko jaki kraj najbardziej zanieczyścił powietrze produkcja aut,jaki kraj jest najwiekszym prpducentem aut,auta z jakiego kraju zanieczyszczaja powietrze na całym swiecie a pieniadze z ich sprzedaży spływaja do tego kraju,czyżby to nie Niemcy
Wwa
5 lata temu
Po co tyle zachodu z opisem akcji. Kupuje elektrycznego busa i jeżdżą. Po co to nagłaśniać. Kogo to obchodzi że będą rozwozic 1dnym autem produkty do sklepów Żabka. Dostawa do magazynów Żabki dieslem ciężarówką Tirem A z magazynu do sklepów elektrycznym. Jaki tu sens reklamowania takiej inicjatywy.
Qwe
5 lata temu
Jaki to ma zasieg? 600km przejedzie przy pelnym ladunku?
Qwe
5 lata temu
Zeroemisyjny? W Polsce? Belchatow spala tone wegla brunatnego na sekunde