Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Dowód w telefonie zrówna się z tym plastikowym. Sejm podjął decyzję ws. aplikacji mObywatel

165
Podziel się:

W piątek Sejm zdecydował ws. ustawy o aplikacji mObywatel, dzięki której dokumenty dostępne w aplikacji będą traktowane na równi z dokumentami tradycyjnymi. Dotyczy to między innymi cyfrowego odpowiednika dowodu osobistego.

Dowód w telefonie zrówna się z tym plastikowym. Sejm podjął decyzję ws. aplikacji mObywatel
Dowód w telefonie zrówna się z tym plastikowym. Sejm podjął decyzję ws. aplikacji mObywatel (money.pl)

Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.

W piątek Sejm zajmował się poprawkami, które zgłosił Senat. Posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje izby wyższej, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o ważnym obowiązku pracodawcy

Niektóre senackie poprawki zostały przez Sejm odrzucone, w tym ta skreślająca przepis dotyczący powoływania do ministerstwa sekretarzy stanu. Obecnie drugi i kolejny w resorcie wiceminister w tej randze musi być jednocześnie pełnomocnikiem rządu. Podtrzymany przez Sejm przepis zniesie ten wymóg, przy czym został też uchwalony w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Teraz dokument trafi już do podpisu na biurko prezydenta.

"Popularność i łatwość korzystania z aplikacji mObywatel spowodowały, że użytkownicy tej aplikacji zaczęli oczekiwać, aby dokumenty elektroniczne obsługiwane przy użyciu aplikacji mObywatel pozwalały na ich wykorzystanie w sposób co najmniej tak szeroki, jak w przypadku odpowiadających im dokumentów tradycyjnych" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji, zainteresowanie aplikacją jest duże - została ona ściągnięta już dziewięć milionów razy. Obecnie są w niej dostępne takie usługi, jak mObywatel, mPojazd, mPrawo Jazdy i Punkty Karne, Karta Dużej Rodziny, legitymacja szkolna, studencka, emeryta i rencisty, czy eRecepta.

Będziemy największym krajem UE z takim dokumentem

- Już w czerwcu będziemy największym krajem w UE, który ma cyfrowy dokument tożsamości - mówił podczas kongresu Impact'23 w Poznaniu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Jak tłumaczył, będzie on powszechnie uznawany w urzędach, bankach i wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości.

- W aplikacji znajdzie się szereg nowych usług, w tym tymczasowe prawo jazdy, które odbierzemy zaraz po zdaniu egzaminu i nowe dokumenty, jak prawo wykonywania zawodów medycznych - mówił Janusz Cieszyński w marcu.

- Nasza wizja mObywatela jest taka, żeby przestał to być tylko portfel dokumentów, ale żeby to się stało aplikacją transakcyjną, czyli taką, w której możemy od A do Z załatwić naszą sprawę, tak jak np. w systemie e-Pit jesteśmy w stanie wchodząc na stronę, dosłownie kilkoma kliknięciami złożyć zeznanie podatkowe, tak samo chcemy, żeby równie wygodnie załatwiało się sprawy przy pomocy aplikacji - dodał.

Jak zaznaczył Cieszyński, oprócz tego, że aplikacja zyska nowe funkcje, to zyska także nowy i bardziej przyjazny wygląd. - Ona ma wyglądać tak, jak wyglądają aplikacje bankowe, jak inne aplikacje, które możemy znaleźć na naszych telefonach, dlatego, że jeśli popatrzymy sobie na to, jak dzisiaj wygląda mObywatel, to widzimy, że to już nie jest współczesny styl - przyznał.

Pierwsza wersja aplikacji mObywatel została udostępniona w 2017 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
omega67
11 miesięcy temu
Pokazcie jakikolwiek zapis o obowiazku posiadania internetu i smartfhonow.
emeryt
11 miesięcy temu
Jestem na emeryturze mam telefon dwunastoleti ciekawe jak ja to wszysto ogarnę ..
nicki
11 miesięcy temu
A kaczyński???
antypis
11 miesięcy temu
nie używam smartfonów,to elektroniczny szpieg i pożeracz kasy i czasu , mam to w 4 literach !! Wg mnie smartfomania to gorsze uzależnienie niż narkotyki bo dotyka już dzieci i robi większe szkody niż marycha na 100% ! !!
Luk
11 miesięcy temu
Ciekawe jak wylegitymujesz się przebywając za granicą w dodatku kiedy bateria ci się skończy.Same problemy zamiast ułatwień.
...
Następna strona