Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Tradycyjne dokumenty do szuflady. Wszystko będzie w jednej aplikacji

84
Podziel się:

W tym tygodniu Senat zajmie się ustawą o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Nowa wersja aplikacji pojawi się na przełomie czerwca i lipca.

Tradycyjne dokumenty do szuflady. Wszystko będzie w jednej aplikacji
Aplikacja mObywatel umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi (money.pl)

- W aplikacji znajdzie się szereg nowych usług, w tym tymczasowe prawo jazdy, które odbierzemy zaraz po zdaniu egzaminu i nowe dokumenty, jak prawo wykonywania zawodów medycznych - poinformował sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, który był w poniedziałek gościem programu Wydarzenia24.

Aplikacja zastąpi dokumenty

- Nasza wizja mObywatela jest taka, żeby przestał to być tylko portfel dokumentów, ale żeby to się stało aplikacją transakcyjną, czyli taką, w której możemy od A do Z załatwić naszą sprawę, tak jak np. w systemie e-Pit jesteśmy w stanie wchodząc na stronę, dosłownie kilkoma kliknięciami złożyć zeznanie podatkowe, tak samo chcemy, żeby równie wygodnie załatwiało się sprawy przy pomocy aplikacji - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 24.03 Program Money.pl | Nowe wymagania dla wszystkich budynków. Polskę czeka fala renowacji

Jak zaznaczył Cieszyński, oprócz tego, że aplikacja zyska nowe funkcje, to zyska także nowy i bardziej przyjazny wygląd.

Ona ma wyglądać tak, jak wyglądają aplikacje bankowe, jak inne aplikacje, które możemy znaleźć na naszych telefonach, dlatego, że jeśli popatrzymy sobie na to, jak dzisiaj wygląda mObywatel, to widzimy, że to już nie jest współczesny styl - powiedział.

Dodał, że aplikacje, z których korzystają miliony obywateli muszą nadążać za trendami. - Musimy sprawić, żeby te aplikacje były takiej samej jakości, jakie mamy na rynku prywatnym - powiedział Cieszyński.

Aplikacja mObywatel i nowe funkcje

Przyjęta przez Sejm regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(84)
he??
rok temu
a stolec też będę robił online do ministerstwa?
RED
rok temu
Tylko w tym patologicznym "państwie" są dowody osobiste... Nove państwo - nowe prawo... 😕
freeman
rok temu
Żywym, wolnym ludziom nie potrzebny jest do szczęścia jakiś durny smartfon i szpiegowskie aplikacje które rząd próbuje im wciskać, dzięki za propozycję ale nie,
księgowa
rok temu
tak tak później nie płaczcie
Ploter
rok temu
Pytanie do przeciwników: czy postęp pytał waszych przodków czy chcą jeździć samochodem czy furmanką konną? Albo czy wolicie oświetlenie z lampy naftowej czy elektryczne??
...
Następna strona