Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Drogie maliny i porzeczki. Powodem są straty pogodowe

14
Podziel się:

Nawet 30 zł trzeba zapłacić na kilogram malin. Droga test też czarna porzeczka. Na Broniszach jej cena sięga nawet 10 zł na kg. To efekt pogody. Owoców jest na rynku mniej niż w ubiegłym roku.

Drogie maliny i porzeczki. Powodem są straty pogodowe
Nawet 30 zł trzeba zapłacić na kilogram malin. (Flickr, cookbookman17 CC Flickr)
bEDSXejV

Brakuje warzyw liściastych, zwłaszcza szpinaku i koperku. Mało jest sałat i mniej kalafiorów.

- Te niedobory także są spowodowane niekorzystną pogodą - wyjaśnia ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera.

Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?
bEDSXejX

Dodał, że z nadmiar deszczów i mokra gleba nie sprzyja też cebuli, która gnije. Duże straty pogodowe podbijają również ceny owoców.

Drogie maliny

Drogie są maliny, kosztują 18-30 zł/kg. Według plantatorów, jest ich w tym roku mniej. Dość droga jest porzeczka czarna, trzeba za nią zapłacić 7-10 zł/kg. Pod dostatkiem jest wiśni, kosztują one 2-3 zł/g odmiany sokowe, a "groniastą" można kupić za 4 zł/kg.

bEDSXekd

Jak podkreśla Maciej Kmera na rynku hurtowym w Broniszach, stołeczne warzywniaki kupują mniej, po towar przyjeżdżają głównie hurtownicy z wakacyjnych regionów Polski.

Tańsze borówki i czereśnie

- Jest pełen asortyment krajowych owoców. Tanie i dużo jest borówki amerykańskiej. Jest ona tańsza niż w poprzednich katach i kosztuje w zależności od jakości od 8 do 12 zł za kg. Tak duża podaż - to wynik dużych nasadzeń tych owoców - wyjaśnia Kmera.

Kończą się czereśnie. Obecnie oferowane owoce pochodzą już albo z upraw chronionych tj. ze specjalistycznych sadów lub z chłodni. W tym roku ceny czereśni były bardzo zróżnicowane, choć średnio o 1/3 tańsze niż w ubiegłym roku. Prawdopodobnie ceny zaniżył jednoczesny wysyp różnych gatunków czereśni spowodowany pogodą.

bEDSXeke

Udały się natomiast pomidory, jest ich dużo i są one tanie, w cenie 2-3 zł/kg. Dostarczane są już pierwsze odmiany gruntowe , które kosztują 1,5-3,5 zł/kg. Dużo jest ogórków gruntowych (2-3 zł/kg) i papryki, która tanieje z dnia na dzień oraz cukinii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDSXeky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
jasiu
2 miesiące temu
Co za bzdury, porzeczek u mnie było tyle, że gałęzie na krzakach się łamały i czarne i czerwone, cebula i czosnek faktycznie marne są przez wilgoć, ale koper???, wszędzie go narosło tyle, że wszystkich znajomych obdzieliłem
david
2 miesiące temu
no w sobotę woziłem do skupu to malina 12,5 zł okolice zamościa.
Jako-Tako
2 miesiące temu
Chciałem kupić na targu czerwoną porzeczkę ale cena 24 zł za kilogram mnie zszokowała i nie kupiłem. Wiem, że w tym rejonie kilogram takiej porzeczki w skupie wyceniany jest na 1,80zł. za kilogram. Myślę, że winne są tu w całości sprywatyzowane polskie chłodnie, które od kilku lat stosują na masową skalę zmowy cenowe i tym sposobem rolnikom już nic się nie będzie opłacało - o tanich warzywach i owocach należy zapomnieć.
bEDSXekz
Wschód
2 miesiące temu
Przez tą pogodę to wszystko drożeje jak za komuny. Codziennie inne ceny. Dziękujemy Pinokio że więcej cukru możemy chociaż kupić. Cukier krzepi
bywały
2 miesiące temu
Szczaw i mirabelki są za darmo i można przy okazji posiedzieć na nasypie kolejowym.