Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Drogie owoce i warzywa - później mogą być jeszcze droższe. O 50 proc. podrożały skrzyniopalety

133
Podziel się

W ubiegłym roku za skrzyniopalety trzeba było płacić 90-100 zł. W tym roku oferty po 160 zł szokują sadowników. Droższe koszty produkcji mogą odczuć potem w kieszeniach klienci. W skrzyniopaletach przechowuje się owoce w magazynach.

Drogie owoce i warzywa - później mogą być jeszcze droższe. O 50 proc. podrożały skrzyniopalety
Producenci skrzyń tłumaczą wyższe ceny rosnącymi kosztami produkcji i spekulacjami na rynku podstawowego surowca, czyli drewna. (East News, Babicz/REPORTER)
bEgQSNGt

Dlaczego skrzyniopalety tak mocno podrożały? Winne jest drożejące drewno oraz stal, wzrost kosztów energii, inflacja, presja na wzrost płacy oraz duże zainteresowanie związane z realizacją programu "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Tak ten zaskakujący wzrost cen tłumaczą eksperci przepytani przez serwis sadyogrody.pl. Rolnicy dobrze jeszcze pamiętają zeszłoroczny standard cenowy na poziomie 90 zł za sztukę.

Zobacz także: Ponad 100 zł za kg malin. Ten sezon będzie drogi? Ekspert wyjaśnia
bEgQSNGv

Zimą ceny podskoczyły już do 100 zł. Jednak od maja zaczęła się prawdziwa galopada cenowa. Skrzynie zaczęto wyceniać po 140 zł, a teraz nawet po 160 zł.

Dlaczego drewno tak mocno podrożało? Stoi za tym ogromny popyt w USA i Chinach na ten surowiec. Cent drewna na tamtejszych rynkach wzrosły aż o 30-50 proc. Dlatego z Polski za granicę, jak donosi "Rzeczpospolita" płyną całe pnie, czyli nieprzetworzone drewno.

Wiosna była dla sadowników łaskawa. Będą mieli co przechowywać, jednak trzeba to będzie robić w droższych skrzyniach. Wzrost cen napędza jeszcze program "Modernizacja gospodarstw rolnych".

bEgQSNGB

W jego ramach rolnicy mogą kupować również skrzynie, o czym wiedzą producenci i podnoszą ceny. Na rynku nie brakuje też opinii o przyszłej drożyźnie zmagazynowanych owoców. Przecież sadownicy będą musieli sobie jakoś odbić zakup droższych skrzyniopalet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgQSNGW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
As111
2 dni temu
Rządzą socjaliści więc nie powinno nic dziwić
Filozofia Kal...
2 dni temu
Jak jabłka były drogie , to OK ,ale relacje podaż popyt ,kiedy sadownicy muszą /tak jak każdy inny / sie dostosować, to wtedy wielki płacz
Joan
2 dni temu
W USA drewno poszlo nawet o 400% do gory. Jesli Polska w jakikolwiek sposob jest od tego uzalezniona to masakra cenowa dopiero nadchodzi
bEgQSNGX
Tak ed
2 dni temu
Czas przestać kupować polskie produkty niech sobie wysyłają do kitajcow może ich będą truć.
atha
2 dni temu
"Dlatego z Polski za granicę, jak donosi "Rzeczpospolita" płyną całe pnie, czyli nieprzetworzone drewno" - zegnaj, puszczo...
...
Następna strona