Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Drożyzna na stacjach? Ekspert: to właściciele przygotowują się do opłaty emisyjnej

149
Podziel się:

Choć cena benzyny spada niemal w całej Unii, to polscy kierowcy tego nie odczuwają. Czemu? - Prawdopodobnie właściciele stacji przygotowują się już do wprowadzenia nowej opłaty emisyjnej – uważa Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Koncerny mówiły, że opłaty emisyjnej klienci nie odczują. Ekspert mówi, że już odczuwają
Koncerny mówiły, że opłaty emisyjnej klienci nie odczują. Ekspert mówi, że już odczuwają (flickr.com)
bEIYVAMl

- Detaliczne ceny paliw w UE cały czas spadają. Pomijając podatki i opłaty, litr benzyny bezołowiowej kosztuje w Unii średnio 52,3 centa, czyli 2,25 zł, a oleju napędowego – 61,1 centa, a zatem 2,62 zł. W Polsce ceny są wyższe niż średnie w UE i wynoszą odpowiednio 53 oraz 63 eurocenty - zauważa Lipka.

Dodaje, że niższe ceny w większości krajów UE można zrozumieć - biorą się one po prostu z niższych cen hurtowych. W Polsce ceny jednak nie spadają. A zwykle były niższe od unijnej średniej. Czemu teraz jest inaczej?

Wszystko przez zbliżającą się opłatę emisyjną - mówi ekspert. Ta będzie doliczana już od początku 2019 r. - Krajowe koncerny paliwowe komunikowały w ostatnich miesiącach, że przejmą na siebie koszty opłaty emisyjnej. Tyle że w dłuższym okresie to całkowicie nierealne - uważa analityk Cinkciarz.pl.

bEIYVAMn
Zobacz także: Proste sposoby na oszczędzanie paliwa. Jeśli je stosujesz, to wysokie ceny na stacjach nie są groźne. Zobacz wideo:

- W rezultacie stacje paliw stały się niezwykle ostrożne w obniżkach cen, co pokazują rekordowe marże na oleju napędowym i wyższe, po wyłączeniu podatków, ceny diesla oraz benzyny w Polsce niż w Unii. Ceny paliw w ujęciu netto mogą być średnio nawet o 15 gr wyższe na litrze, niż gdyby nie było ryzyk związanych z koniecznością utrzymania stałych cen po wprowadzeniu opłaty emisyjnej - konkluduje Lipka.

Od 2019 r. zostanie wprowadzony nowy podatek doliczany zarówno do ceny diesla, jak i benzyny bezołowiowej. Wyniesie 8 gr netto na litrze.

bEIYVAMt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIYVAMO
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(149)
Krz
3 lata temu
Ceny powinny być niższe co najmniej o 1 zł.
Pl
3 lata temu
Jeszcze nie wprowadzili podatku a już kwik
PL
3 lata temu
Czy ktoś pamięta może jak rudy po wygranych wyborach powiedział że benzyna teraz może być po 7zł?
bEIYVAMP
Frydziak
3 lata temu
Trzeba kupić żułtą kamizelkę i udać się na wiejską
Obywatel GC
3 lata temu
A społeczeństwo siedzi cicho, to znaczy że wszystkim to nie przeszkadza i są zadowoleni, więc nie ma problemu. Zobaczymy jak ludzie zareagują w styczniu ,lutym 2019. To dopiero będzie zdziwienie.
...
Następna strona