Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Duże zmiany dla kierowców już od września

50
Podziel się:

We wrześniu czekają kierowców duże zmiany w przepisach. Powrócą kursy redukujące punkty karne. Od stycznia 2024 r. w całej Unii Europejskiej zostaną zaostrzone przepisy dla kierowców powyżej 65. roku życia. Seniorzy będą musieli wykonać dodatkowe badania.

Duże zmiany dla kierowców już od września
We wrześniu czekają kierowców duże zmiany w przepisach (East News, NewsLubuski)

W 2022 roku rząd Zjednoczonej Prawicy zaostrzył przepisy. Zlikwidowane zostały np. kursy reedukacyjne, które pozwalały kierowcy zmniejszyć liczbę punktów karnych na swoim koncie. Zmianom uległ również sam taryfikator punktów karnych, za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h można dostać 15 punktów karnych i 2500 złotych mandatu.

Kierowcom zmiany te nie przypadły do gustu i podczas kwietniowego posiedzenia Sejmu, rząd wprowadził po cichu poprawkę, która łagodzi i znosi część wprowadzonych wcześniej przepisów. Od 17 września powrócą kursy reedukacyjne raz na pół roku, które zredukują 6 punktów karnych (ale tylko dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku), dodatkowo informacje o punktach karnych znikną nie po dwóch, a już po roku. Co więcej, po konfiskacie prawo jazdy będzie automatycznie zwracane i nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Jest to powrót do przepisów sprzed 2022 roku - przypomina "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Anna Adrian, Otodom

Unia Europejska zaostrza przepisy dla seniorów

Jak informuje dziennik, Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy, które mogą w Polsce obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Najważniejszą zmianą jest zaostrzenie przepisów dla kierowców powyżej 65 roku.

Zgodnie z nową ustawą seniorzy będą musieli przejść dodatkowe badania psychologiczne w celu przedłużenia ważności swojego prawa jazdy. Ma to na celu sprawdzenie odruchów oraz koncentracji za kierownicą, co ma poprawić bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli kierowca powyżej 65 roku życia nie zda takiego testu, nie będzie mógł przedłużyć ważności prawa jazdy.

Nowe przepisy to część strategii wdrażanej przez Komisję Europejską - "wizja zero", która ma zmniejszyć liczbę wypadków drogowych oraz ich ofiar - czytamy w "Fakcie". Kolejną zmianą, o której myśli UE, tym razem dla kierowców 70+, mają być dodatkowe kursy odświeżające.

Resort infrastruktury w odpowiedzi dla dziennika nie potrafił wskazać, od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać w Polsce. Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury przekazał, że trwa rewizja unijnej dyrektywy w sprawie praw jazdy i nie jest jeszcze znany ostateczny kształt rozwiązań, które zostaną ujęte w przepisach Unii Europejskiej. Na tym etapie jest za wcześnie na odniesienie się do zapowiadanych propozycji.

Jak pisaliśmy na początku stycznia 2023 roku, UE chce również ujednolicić przepisy na terenie całej wspólnotynp. utrata prawa jazdy w Polsce, będzie oznaczała zakaz prowadzenia pojazdów w całej Unii. Co więcej, w planach jest wprowadzenie jednego limity dopuszczalnego stężenia alkoholu w organizmie kierowcy, choć to ze względu na rozbieżności jest skomplikowane.

Kolejną zmianą, jaką może wprowadzić Komisja Europejska, jest zmiana limitu dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu w przypadku kat. B. Póki co jest to 3,5 t. w większości krajów wspólnoty jednak UE chce rozszerzyć ten zakres do 4,25 t.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(50)
knio
2 miesiące temu
bez przesady od 65 roku?.No powiedzmy od 75 to juz prędzej,jakieś badania
Jojoki
5 miesięcy temu
Najlepiej jakby dobrowolnie udali się na cmentarz i sami się zakopali.
unisceptykolo...
5 miesięcy temu
Bardzo dobry pomysł ale wcześniej trzeba emerytury podwyższyć do takiej kwoty aby seniorzy mogli korzystać z usług młodych taksówkarzy.
Emeryt nie pr...
7 miesięcy temu
Najlepiej osobom po 65 roku życia zabronić oddychania i będzie spokój. Wyjątek mógłby dotyczyć seniorów którzy nadal pracują na pełny etat i nie pobierają emerytury.
Elo
7 miesięcy temu
Bardzo dobrze... Po 65r.z badania co 2lata, a po 70r.z co rok... Nie zdajesz testów tracisz prawo jazdy!!! Tak jak każdy inny kierowca!!!
...
Następna strona