Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
JCK
|

Duże zmiany dotyczące załatwiania ślubów. Dokumenty po nowemu

6
Podziel się

Przedślubne formalności będzie teraz można załatwić szybciej. Dostępne przez internet e-usługi pomogą załatwić także sprawy urzędowe już po zawarciu związku małżeńskiego.

Duże zmiany dotyczące załatwiania ślubów. Dokumenty po nowemu
Akt urodzenia niezbędny do zawarcia małżeństwa można uzyskać od ręki (EastNews, Bartłomiej Wójtowicz)
bDTrGqMl

Jak informuje zespół do spraw cyfryzacji KPRM, Wśród spraw, które narzeczeni mogą załatwić przez internet, są między innymi: możliwość uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego. Akt urodzenia niezbędny do zawarcia małżeństwa można zatem uzyskać od ręki w wersji elektronicznej po złożeniu wniosku o odpis przez internet.

– Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych, a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy w komunikacie minister Marek Zagórski.

Urzędowe sprawy za 33 zł

Aby uzyskać odpis aktu stanu cywilnego wystarczy profil zaufany oraz skorzystanie z serwisu Mój GOV, a także wypełnienie odpowiedniego formularza elektronicznego w e-usłudze.

bDTrGqMn
Zobacz także: Resort rozwoju kreśli scenariusz dla wesel. "Gdy wejdziemy w tryb wiosenny"

Za uzyskanie odpisu w formie skróconej trzeba zapłacić 22 zł, za odpis zupełny - 33 zł. Wniosek można złożyć do dowolnego urzędu stanu cywilnego.

bDTrGqMt

Przez internet można uzyskać również zaświadczenie o stanie cywilnym, które jest potrzebne m.in. do załatwienia spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTrGqMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Baca z północ...
2 miesiące temu
W moim odczuciu, to urzędy powinny posiadać profil zaufany, bo za żadne skarby im nie ufam.
Jaro
2 miesiące temu
a czy bedzie mozna zalatwic rozwód przez internet? Moze jakas aplikacja?
yxyxy
miesiąc temu
po co te akty urodzenia, urzędy powinny mieć dostęp do rejestru z tymi danymi.
bDTrGqMP
malena
2 miesiące temu
Kto pisze te artykuly ? Sprzataczki po godzinach ? Polszczyzna powala z nog. Jakis rynsztokowy slang niedouczonych.Wspolczuje czytajacym
Barb
2 miesiące temu
I dobrze tak jest od dawna w UK....nikt nie chodzi do urzędu podatkowego wszystko przez Internet ,na stronie rządowej można załatwić sporo bez wychodzenia z domu.....