Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Duże zmiany w 500+. Państwo chce zaoszczędzić

181
Podziel się:

Pieniądze tylko na konto, a wnioski jedynie przez internet - to część zmian, które mają zostać wprowadzone do programu 500+. Obowiązek wypłaty świadczeń będzie spoczywał na ZUS, a nie, jak dotąd, na samorządach.

Duże zmiany w 500+. Państwo chce zaoszczędzić
500+ czekają poważne zmiany. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, celem zmian jest "optymalizacja procesu obsługi świadczenia, poprzez wykorzystanie coraz bardziej powszechnych narzędzi, jakimi są systemy informatyczne oraz położenie nacisku na bezgotówkowe formy wypłaty świadczenia wychowawczego".

Najważniejszą proponowaną zmianą jest przeniesienie obsługi programu z samorządów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"Przyjęcie wprowadzonych zmian pozwoli na istotne odciążenie samorządu terytorialnego, gdyż obecnie organem właściwym w rozumieniu Ustawy 500+ jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W wyniku wejścia w życie proponowanych rozwiązań samorządy terytorialne zostaną w perspektywie czasu zwolnione z realizacji zadań związanych z obsługą programu "Rodzina 500+", co pozwoli im na efektywniejsze realizowanie innych zadań ustawowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zobacz także: Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Maląg: 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

Na tym nie koniec. Proponowane zmiany zakładają też, że wniosek o świadczenie będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Wypłaty będą dokonywane tylko przelewem na konto bankowe.

500+ to kolejne świadczenie, które przechodzi pod skrzydła ZUS i ma zostać w pełni zdigitalizowane.

Podobne zmiany od tego roku zaszły w programie "Dobry Start", czyli tzw. 300+.

Od tego roku wnioski o 300 zł wyprawki szkolnej można składać tylko drogą elektroniczną, a pieniądze będą wypłacane wyłącznie przelewem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
Jolka
3 lata temu
Stale idzie " nowe"..Samorządy wydały krocie, by wprowadzić 500 +..Teraz ZUS będzie reorganizowany do "nowego".. System 500 + jest dobrym rozwiązaniem, tyle,że zawiodła zarówno kontrola jak i nadzór i to społeczeństwo dostrzega.. Trzeba to tak uszczelnić, by pomoc trafiała, gdzie trzeba. Ośrodki Pomocy winny tylko prowadzić wspieranie lokalnie np. żywność, odzież, doposażanie do szkół, pomoc rodzinie, w przeciwdziałaniu i zapobieganiu patologiom: alkohol, przemoc, narkotyki. Reszta tzw. wypłat winno być w nadzorze zewnętrznym np. ZUS. 500 + jest bez wątpienia największym sukcesem ostatnich lat. Prawdą jest, że POprzednicy dbali o bogatych, obecnie rządzący ukierunkowali wspierające działania na ubogą i niezamożną strefę. To jest też ich sukces i można się spierać, ale społeczeństwo to wie!
Nostalgia
3 lata temu
należy jak najszybciej zabrać 500+ i zaprosić wzorem Angeli nielegalnych migrantów (obecnie w mediach nazywanych uchodźcami) tj. inżynierów, architektów i lekarzy. Uzupełnią oni niedobory pracowników na rynku pracy. Ups... zapomniałem tylko, że rząd federalny Niemiec wydał na nich w roku 2019 - 23 mld EURO + niepoliczone wydatki krajów związkowych. Dane za rok 2020 są już skrzętnie ukryte aby nie powodować frustracji społeczeństwa. A szparagów dalej nie ma kto zbierać bo w PL jest 500+ i ciemnota nie chce już jeździć na zachód dorabiać do zarobków obowiązujących na "Zielonej Wyspie"
pati
3 lata temu
Gdzie jest kontrola na coidą te pieniądze i kto dostaje.Niedawna kobieta prosiła o parę groszy dla dziecka .Wszystko jest dziwne.Dzieci głoduję i chorują.
mieszkaniec z...
3 lata temu
Szwagrostwo mają teraz tylko 10 dzieci z czego tylko 4 jest normalne, a reszta jest ułomna. Dwoje im umarło, jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci ! Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke.Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga flaszka też nie zawadzi jak mówi szwagierka. Bywają dni że dzieci przywożą do domu mame od drogi taczkami bo już nie może dojść na własnych nogach. Karmienie wszystkich członków rodziny jak mowi szwagierka kosztuje ok. 35-50 zlotych tygodniowo, a resztę kosztow ponosi MOPS. Codziennie zużywają 2 litry mleka, 2 rolki papieru toaletowego i wszystko co im wpadnie w ręce z okolicznych domów i ogrodów.
ddddddddddddd
3 lata temu
tak placic a drukowanie pieniedzy dobrze idzie hahaha jak to runir to bedzie cos
...
Następna strona