Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mateusz morawecki
21.08.2019 20:22

"DW": Mateusz Morawiecki popiera roszczenia reparacyjne wobec RFN. "Niesprawiedliwość"

Premier Mateusz Morawiecki poparł stanowisko swojego rządu, który domaga się od Berlina reparacji wojennych. Podkreślił, że Polska do dziś nie otrzymała odpowiedniego zadośćuczynienia za okrucieństwa II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Reparacje wojenne od Niemiec. Mateusz Morawiecki uważa, że Polska nie jest sprawiedliwie traktowana

"Podczas drugiej wojny straciliśmy sześć milionów ludzi. To o wiele więcej niż inne państwa, które już otrzymały duże odszkodowania reparacyjne" - powiedział polski premier dziennikarzom grupy medialnej Funke: "To niesprawiedliwe. Nie można tego tak zostawić".

Mateusz Morawiecki nie chciał mówić o konkretnej kwocie. Sprawa jest w toku ustaleń, dokonywanych przez komisję parlamentarną (Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej - przyp. red.): "Jest wiele do przeanalizowania. Niemcy spacyfikowali ponad tysiąc polskich wsi. Poważnie określimy sumę, której się domagamy". Prace mają potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Szef polskiego rządu tym samym dołączył do żądań ministra spraw zagranicznych. Jacek Czaputowicz w poniedziałkowym (19.08.2019) wywiadzie dla agencji DPA powiedział, że podczas wypłaty odszkodowań ze strony Niemiec na rzecz innych państw "zabrakło podstawowej uczciwości", zaś Polska jest dyskryminowana.

Oglądaj też: Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

Argument, że Warszawa w roku 1953 zrezygnowała z roszczeń, polski premier uznał za nieadekwatny: "Był to układ między Polską a NRD, którego nie uznajemy", i przypomniał: "Oba państwa należały wówczas do bloku wschodniego".

Polska podczas wojny straciła największy odsetek obywateli w stosunku do całej populacji kraju, w porównaniu z innymi krajami uczestniczącymi w wojnie. Także rozmiary zniszczeń są nieporównywalne. Zanim Wehrmacht wycofał się z Warszawy, stolica została w większości zrównana z ziemią. Obecnie rządząca partia PiS wróciła do roszczeń odszkodowawczych po objęciu władzy po wyborach w roku 2015. Według najnowszych polskich szacunków, reparacje wojenne dla Polski ze strony Niemiec powinny wynieść ponad 800 miliardów euro.

Niemcy odrzucają polskie żądania w sprawie odszkodowań. Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas (SPD) pod koniec lipca podczas wizyty w Warszawie podkreślał stanowisko rządu w Berlinie, że od strony prawnej temat ten jest już zamknięty.

Temat ten może jednak zostać ponownie poruszony podczas zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty niemieckiego prezydenta w Polsce z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Frank-Walter Steinmeier spotka się wówczas z polskim prezydentem, Andrzejem Dudą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

ArekBrawo Panie Premierze! W końcu ktoś ma odwagę głośno to powiedzieć!

21-08-2019

J-23Kasa PIS potrzebna na ZŁOTE WIEŻE.??????????????????????????????????????

22-08-2019

kamilrząd niemiecki oświadcza,że sprawa reparacji została dawno temu zamknieta.Polska miała otrzymać reparacje ze strefy okupacyjnej sowietów ale … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (89)