Notowania

Dymisja Michała Krupińskiego w Banku Pekao. Politycy PiS zaskoczeni

Przez Bank Pekao przeszło w piątek tornado. Ze stanowisk zrezygnowali prezes Michał Krupiński, wiceprezes Michał Lehmann i członek zarządu Piotr Wetmański, a także prezes Pekao Leasing Marta Wolańska. Zaskoczenia nie kryją eksperci, a nawet część polityków PiS. Przetasowań może być jednak więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oficjalnie Michał Krupiński będzie chciał kontynuować karierę za granicą. (Fot: Jan Bielecki/East News)

– Albo mamy do czynienia z wybuchem wojny frakcyjnej, albo jest to nowe przetasowanie – stwierdza źródło "Pulsu Biznesu", które dziennik określił jako "jednego z lepiej poinformowanych członków partii".

"PB" wskazuje, że dymisja Krupińskiego i innych członków zarządu jest efektem właśnie nowego rozdania w spółkach państwowych. Zdaniem dziennika, parasol ochronny rozciągnięty nad zarządem Banku Pekao złożył Zbigniew Ziobro. Powodem miały być słabe wyniki banku, spadające kursy, a także konfliktowy charakter prezesa. Nie bez znaczenia było utrzymanie wpływów prezesa Solidarnej Polski w polityce i spółkach – jak informuje "PB" anonimowe źródło.

W zamian Ziobro chciałby mieć swojego człowieka na fotelu prezesa KGHM. Zgody na to nie wyraził jednak szef Prawa i Sprawiedliwości – podaje źródło gazety.

Dziennik podaje, że dymisja Krupińskiego to dopiero początek przetasowań w PZU, Pekao oraz Aliorze. W PZU Pawła Surówkę ma zastąpić Aleksandra Agatowska – zasiadająca w zarządzie ubezpieczyciela od 2016 roku. Z kolei szefa rady nadzorczej Macieja Łopińskiego ma zastąpić Małgorzata Sadurska z zarządu. Przed laty była ona aktywną działaczką PiS.

Zobacz też: To koniec giełdy. "Trzeba walczyć o inwestorów indywidualnych"

A co dalej z Krupińskim? Oficjalnie Krupiński chce kontynuować karierę za granicą – tak przynajmniej przekonuje bank w oficjalnym komunikacie. Jednak źródła "PB" wskazują, że jeszcze dzień wcześniej rada nadzorcza nic nie wiedziała o odejściu szefa banku Pekao.

Michał Krupiński od piątku nie jest już prezesem Banku Pekao
Michał Krupiński odszedł z Pekao. Wiemy, dlaczego

Zdaniem gazety, Europejski Bank Inwestycyjny, który był wskazywany jako przyszłość Krupińskiego, jest dla niego zamknięty. Posadę w nim bowiem obiecano już Teresie Czerwińskiej, byłej minister finansów.

Pełniącym obowiązki prezesa banku został Marek Lusztyn, jedyny członek zarządu, który pracował dla poprzedniego właściciela Pekao – Unicreditu.

Czystki w banku Pekao ciąg dalszy. Oprócz prezesa odchodzą również dwaj jego zastępcy
Zmiany w zarządzie Pekao. Odchodzi wiceprezes i członek zarządu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2019

j54i znowu milionowe odprawy dla miernych ale wiernych.Tfuu dobra zmiano.

02-12-2019

hihiMoże nie chciał sztabek złota dać do Torunia na przechowanie

02-12-2019

observerJakkolwiek się nie zamąci to i tak ktoś z PIS wyląduje na tym LOTNISKU !

Rozwiń komentarze (84)